Üçüncü İhtimal: JON ÖLDÜ AMA MELISANDRE ONU DİRİLTECEK

screen-shot-2015-06-15-at-9-43-43-am

Realistleri, hayalperestleri tatmin ettik şimdi sıra bana geldi. Hani o bahsettiğim çark sistemi var ya. Martin her piyonu doğru yere koyar demiştim. Buyrun size örnek: Jon haince bıçaklanırken, Winterfell Savaşı’ndaki bozgundan kaçan biri var; egzantrik özelliklere de sahip kendisi; Jon’a da mendil bırakan bir hatun hani; Melisandre! Onu en son nerede gördüğümüzü hatırlıyor musunuz? Savaştan kaçıp Sur’a sığınmış aval aval Davos’a bakıyordu. Şimdi, bu kadının tek özelliği ateşten fal bakmak, sevişmek değil. Melisandre bir Kızıl Rahibe.

Kızıl rahipler ve rahibeler belki de GoT dünyasının en değeri fark edilmeyen şahısları. Dere, tepe gezip mürit toplamaya çalışıyorlar. Bu çaba boşuna değil. Güç kazanmakta olan bir dine mensuplar ve bunun için iyi kanıtları var. Ben de size bir kanıt sunayım. The Hound Sancaksız Kardeşlik‘in eline düştüğü bölümde kardeşliğin lideri Berric Dondarrion’la karşılaşmıştı. Orada öğrendik ki Beric’in sağ kolu Myr’li Thoros bir Kızıl Rahip ve Beric‘i çokça kez ölümden döndürmüş. Bu Thoros ve Melisandre aynı güçlere sahip. Hatta Melisandre Tanrı’sına daha sadık olduğundan fazlasını bile yapabileceğine inanıyorum.

Melisandre’nin Jon’u kurtarmasına birden fazla sebep de var. Birincisi son derece bencilce: Melisandre hayatını sürdürebilmek için güçlü birinin himayesine girmek zorunda. Jon bunun için biçilmiş kaftan. İkinci sebep ise bambaşka bir konu: Azor Ahai. Azor Ahai, Melisandre’nin dinindeki en büyük kahraman. Karanlığı yenmek için yıllarını, sevdiğini feda etmiş biri. Her Kızıl Rahibe’de yeni Azor Ahai’yi aramakla yükümlüdür. Melisandre başta Stannis’i Azor Ahai sansa da şu an Jon’un doğru kişi olduğunu düşünüyor. Azor Ahai, Jon olabilir mi sorusuna girersek çıkmayız. Belki başka bir yazının konusu olur. Bizim bilmemiz gereken, Melisandre’nin Jon’u kurtarmak için fazlasıyla nedeni var.

Jon’un diriltilmesi durumunda gidişat nasıl olur ondan bahsedelim. Jon eğer hayata dönerse, ritüelin yapısı gereği kendi hayatını geri kazanmıyor, Işığın Efendisi ona bir hayat bahşediyor. Bu sayede Jon dirilirse Sur yeminiyle mühürlediği hayatını azat etmiş olacak. Yeni hayatını Sur’a adamak zorunda değil. Yani Jon’un Westeros’a ve Winterfell’e giden yolu açılacak. Bu yol başka şekillerde de açık. Jon önceki hayatında yemini için Stark soyadını reddetse de bu hayatında kendini Stark ilan edebilir.

Bir Stark da ilk önce tabii ki Winterfell’i geri almak ister. Bir söz vardır: Winterfell’de bir Stark olmak zorundadır. Bu söz uğruna onlarca savaş yapılmışken yenisinin olmaması için de bir sebep yok. Üstelik Jon’un sözüne güvenen, hayatını savaşmaya adayan yabanılların Jon’a biat edeceğine inanıyorum. Bunun önü kitaplarda da açılıyor. Kısacası Jon dirilirse arkasına yabanılları ve onu destekleyen lodları alarak Winterfell’e yürüyecek. Stark soyadını alacak. Bolton’ları yenik düşürecek. Kuzey Stark hükümdarlığına geri kavuşacak. Bunun etkisini siz tahmin edin. İşte bu teoriye imzamı atarım. Muhit’te ettiğim “Jon ölmedi. Öldüyse bunu geekliğime kara leke olarak ekleyin.” sözümü de tekrar etmekten çekinmem.

Ne dersiniz geekler? Sizin de teorilerinizi alalım.

1 2
Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.