90’lara dönüp baktığımızda hiç şüphesiz bu günlerin kafasında çok eğreti duran, absürt ama zamanında çok sevdiğimiz şeyler görebilirsiniz. Bunlara bir örneği, -çizgi filmlerin en güzel zamanında yaşayan- 90’lar çocuklarına sorarsanız aralarında mutlaka The Tick’i -bizdeki adıyla Kene’yi- mutlaka duyarsınız. Masmavi kostümüyle ve antenleriyle kendine Kene ismini yakıştırmış bir süper kahramanın çizgi filminden bahsediyoruz.

tickbar640

Daha içten bir tanım gerekirse Kene belki de yapılmış en iyi süper kahraman parodisidir. Bunu sadece kurduğu süper kahraman ekibinde Yarasa Adam, Amerikan Hizmetli, Ceza Verici gibi karakterlerle yapılan göndermeler, gökyüzüne yansıtılan Kene-sinyal yüzünden söylemiyorum. Kene’nin yapılabilecek en iyi Superman – Captain America birleşimi olması da bunun tek sebebi değil. Bir şekilde Kene, süper kahraman temalı her şeyi tiye alan ve aynı zamanda bunların değerini ispatlayan bir iştir. İyi bir parodi de böyle yapılmalıdır zaten. Taşlamadan tiye almalıdır.

Elbette Kene’yi izlediğim yıllarda bu aklımda bu çıkarımlardan eser yoktu. Kene’yi o zamanlar aykırı olduğu için de seviyordum. Çünkü dönemin çizgi filmleri etliye sütlüye dokunmayı pek sevmezdi. Şimdikiler gibi politik filmlerden bile daha cesur bir havada değillerdi. Ama Kene istisnaydı. Terörü konu edinirdi, Attila; Stalin gibi tarihi karakterlere yer verirdi. Baş rollerinden birisi tavşan kostümü giyen, göbekli bir süper kahraman olmasına rağmen ekranın öbür tarafındaki bizlere yalan söylemezdi.

the_tick_by_tonatello-d5xcob2

Anlatılacak şey yazarın çocukluğundan geliyorsa onu anlatması da övmesi de çok kolay oluyor gördüğünüz gibi. Ama bu kadar övgüye rağmen Kene’yi açıp tekrar izlesem aynı düşüncede olur muyum, emin değilim. Yazının haber değeri de burada başlıyor zaten. Amazon, Kene’yi açıp bizlere tekrar izletme derdinde. Bu sefer live-action, Türkçe’si kanlı canlı izleyeceğiz Kene’yi. Bu daha önce 2001’de denenmişti aslında. Girişim geç yapıldığından ömrü uzun olmamıştı. Çünkü o dönem süper kahramanlar bahsedilmeye değer durumda değillerdi. Dolayısıyla parodisi ilgi çekemedi.

the-tick-superhero-parody-01

Amazon’un gerçekleştireceği yeni girişim içinse umutlanmak için sebeplerimiz var. Her şeyden önce süper kahramanlar hayatımızın her yanında karşımıza çıkacak kadar popüler. Onları izlemeyi sevdiğimiz kadar onlarla dalga geçmeyi de seviyoruz. Bu cepte zaten. Şimdi ben size Kene’ye daha yüksek krediyi sağlayacak bir isimden bahsedeyim, Ben Edlund. Edlund zaten Kene’nin ilk yıllarına hakim birisi. Çizgi filmin yapımcısı ve bazı bölümlerinin yazarı. Üstelik Firefly, Gotham gibi geek işlerin ve Supernatural, Powers gibi geek olmaya çabalayan işlerin de yapımcılığını ve yazarlığını yapıyor. Kene’nin hitap etmek istediği kitleye son derece hakim anlayacağınız.

Benim Kene’ye heyecanlanmamam elde değil. Sanırım Kene’yi çocukluğundan tanıyan herkes için de durum budur. Asıl soru Kene’ye yetişemeyecek kadar genç ve ıskalayacak kadar yaşlı olanların böyle bir Dizi’yi ilginç bulup bulmayacakları.

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.