Özellikle yaşıtlarım ve bizden bir tık daha büyük olan kişiler için çok büyük manalar ifade ettiğini düşündüğüm bir tür kavram var: Fox Kids çizgi filmleri. Bu kelimeleri zikrettiğinizde karşınızdaki insandan olumlu bir dönüt almamanız neredeyse imkansız diye düşünüp arttırayım bir de. En azından şu kısacık yirmi yıllık hayatımda deneyimlediğim buydu.

Türkiye’ye her ne kadar geç gelme gibi huyları olsa da, milenyumun henüz çok başlarında belirli bir güruhu fazlasıyla ekrana kitlemiş olan bu inanılmaz çizgi dizilerin ikinci ayağı Jetix sonrası, ne yazık ki aynı tadı veren başka bir yer daha olmadı. Şu iki kanal sayesinde çocukluğumuzu ve gençliğimizi dolu dolu ve gerçekten harcadığımız zamana değen çizgi filmlerle doldurduğumuzu düşünüyorum. Yanlışsam yanlışsın deyin ama, bugüne bugün böyle fantastik eserlere, uçarı kaçarı karakterlere ve süper kahramanlara aşinaysak, büyük bir çoğunluk için kaynağın buradan gelmiş olduğu kanısındayım ben. Çizgi filmlerin yaşı olmadığı gibi, kattıklarının da pek sınırı yok herhalde.

Hal böyleyken böyle, geek camiasındaki aşinalığımıza büyük katkı yapan çizgi filmlerin anısı kalbimizin çok derinlerinde. Özellikle bu bahsettiğim iki kanalın sıkı takipçisiydiyseniz zamanında, sanırsam Kene isimli mavi bir süper kahramana da aşinasınızdır diye umuyorum. Çatıdan çatıya atlayıp devamlı olarak “KAŞIIIIIK!” diye bağıran ve biricik yardımcısı Arthur ile inanılmaz güldüren maceralarıyla hatırlayabileceğiniz sevgili Kene’mizin yeni dizisi geliyor bildiğiniz üzere. Yaklaşık bir sene evvel de Amazon’dan çıkan pilot bölümüyle de değerlendirdiğimiz şeker tadındaki yapımımız için nihayetinde ilk derli toplu fragman da yayınlandı, hayırlı uğurlu olsun!

https://www.youtube.com/watch?v=yKFxFqOmqcs

Teknik olarak Kene bir süper kahraman olduğu için, şu ana kadar görmüş olduğumuz her türlü kahramanımsı karakterle kıyaslama yapacaklar için ön uyarı yapıyorum: Kıyaslamayın. Yani en azından biraz farklı bir terazide tartın, çünkü Marvel ve DC evrenleriyle bomba gibi sinemaları domine eden kahramanların aksine Kene, biraz daha absürt komedi kahramanı. Komedisinin nostaljik ve çizgi dizilerden kopup gelen o havası sayesinde kendini zaten her birinden ayrıştırmayı başarıyor sevgili Kene, bizim uyarımıza bile gerek kalmıyor aslında.

Fragmanı izledikten sonra suratımda oluşan o tebessümden sonra daha fazlasını anlatmama gerek yok sanırım. Çocukluğumun kahramanı Kene’nin o değişik, uçuk kaçık ve bu dünyadan olmayan komedi unsurlarıyla gelen fragmanından da sıkıcı bir şeyler beklemiyordum doğrusu. Şarkı seçimiyle de eğlencesini destekleyen trailer şimdilik güzel umutlar vaat ediyor. Pilot bölümünü de bir senedir sırf beklediğim süre zorlu geçmesin diye izlemediğimden ötürü, bu trailer sonrası neşemin yerine bir hayli geldiğini de belirteyim. Dağa taşa haykırın “KAŞIIIIIIK!” diye, çünkü canını sevdiğim maviş geliyor! İzlememek için bir sebebiniz var mı hala? Zira bir arkadaşımın da belirttiği gibi: En azından kostümleri, Inhumans’dakiler kadar rezalet değil. Hah, mizah güzel şey; kullanalım kullandıralım.

25 Ağustos’ta Amazon Prime’dan yayınlanacak dizinin trailerı hakkında sizler de ne düşünüyorsunuz bir yerlere yazıverin. Zira pozitif ön yargım sebebiyle benim neşem ve heyecanım yeter de artar, biraz sizinkilerden konuşalım!

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.