Bunun üzerine daha önce uzun uzun yazdık. Game of Thrones’un yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss karakterlerini öldürürken, bizce durumu biraz yanlış ele alıyorlar. İzleyicilerin ilgi ve alakasını kasti olarak tek bir karaktere doğru yönlendiriyor; o karakterin tarafının tutulmasını sağlıyorlar; ondan sonra da halıyı çekiyorlar altımızdan. Bir anda dımdızlak, saçma sapan bir buruklukla kalıyoruz; ne dizideki bir karakteri tutasımız, ne de ona güvenesimiz geliyor bir daha.

Bu durumdan siz de bizim gibi şikayetçiyseniz; muhtemelen siz de -benim gibi- kitapların tümünü okumadınız. Zira kitapları okuyarak diziyi takip edenler, uzun süredir bir sonraki salvonun nereden geleceğini bildiklerinden içleri rahat, kafaları temiz. Kimin ölüp, kimin kalacağını biliyorlar. O yüzden de diziyi bizden daha az diken üzerinde izliyorlar. Eğer bu duruma inceden inceden ifrit oluyorsanız, müjdeli haberi patlatalım: Artık onlar da korkacaklar.

Game of Thrones 5 Sezon Fragman 2

Serinin ve evrenin yaratıcısı George R.R. Martin, haliyle gelecek sezonun çekimleri konusunda da en bilgili insanlardan biri. Her sezon bir bölüm yazıyor olmasını geçtik; sette de sık sık bizzat bulunuyor kendisi. O yüzden bu söylediği şey spekülasyon değil, bizzat gerçeğin ta kendisi. “Kitaplarda ölmeyen karakterler de dizide ölecekler. O yüzden hiç kimse rahat etmesin. David ve D.B. benden bile daha kanlılar.”.

Bu dizinin daha önce de yaptığı bir şeydi. Spoiler olmasın diye burada listelemiyoruz, fakat dizi bu dakikaya kadar kitapta hâlâ hayatta olan en az dört karakterin canını aldı. Anladığımız kadarıyla bu sezon bu devam edecek; fakat soru şu: kim? Kitapta ölmemiş ana karakterlerden birini öldürecek cesarete sahip olacaklar mı? Bilmiyoruz. Fakat Martin’in başına bir şey gelirse diye Weiss ve Benioff’a kitapların geleceğini anlatmış olduğu gerçeğini düşünürsek; bir ana karakterin kitapta ölmemişken dizide ölmesi, kitaplarda da ileride öleceğine delalet olabilir. Ya da hepsini bir kenara bırakalım, sadece basit bir şekilde artık dizinin kitapları çok da takip etmeyeceğini gösterebilir. Anlayacağınız, emin olduğumuz tek bir şey var. Artık hiç kimsenin yeri garanti değil. 

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

  1. Bunada ayar oluyorum işte kitap tıpa tıp diziye çekilse eminimki dizi bambaşka bir konumda olurdu. Neticede eminimki benim gibi kitapları okumuş izleyiciler okuduklarını görsel olarak görmek için izliyor. Sİz kitapta ölmeyen birini dizide öldürünce biz şaşırıp “aaa ne güzel bak öldü kitaptan ayrı gidiyorlar yupppiiii” deyip havalara uçmuyor tam tersi sövüyoruz. Yahu elinde taş gibi materyal var niye fantazi yapıyorsun? Seyirci entrika ve bu fantastik dünyayı görmek için izliyor (tüm izleyiciler) e sen Robert öncesini göstermez Robert sonrasını da yarım yamalak eksik yanlış gösterirsen sadece kitabı okumayan işin aslını bilmeyen seyircilerin ilgisi ile yetinirsin. Zaten diziyi kitapla aynı çekselerdi eminim ki kitabı okumayanlar bile daha çok sevecekti

  2. GoT en sevdiğim dizilerden ve bunun en büyük ve tartışılmaz sebebi kitap serisi. Dizi ilk 3 sezon giderek azalsa da kitaba bağlılığı yeterli derecede sağladı. Ancak 4. Sezonda tam bir hayal kırıklığıydı. Neyseki muhteşem çekimler karakter analizleri ve izlemeye zorlayan büyük gelişmeler en azından sezon bitene kadar okuyucuları oyaladı. Şimdi de kitaptan artık bağımsız olacağını biliyoruz. Bunu hakaret olarak alıyorum. Yüzüklerin efendisinden daha iyi olduğunu rahatlıkla iddia ettiğim kitap serisi hiç edilmemeli. Zaten Soğukelsiz Donal Noyesuz Tasyureksiz bırakıldık. Jamie-Tyrion vedasindaki tirattan mahrum bırakıldık. Greyjoy kardeşleri göremedik. Bir de bu mu çıktı başımıza.

  3. Kitap serisi bitene kadar diziyi izlemicem. tek kötü yanı herkez Got la ilgili bişeyler konuşuyor ben anca uzaktan bakıyorum.. malum kitabın cevrilmesini bekliyorum.

    • Kitap serisinin bitmesine nereden baksan en az 4-5 yıl var. Dizi ise muhtemelen birkaç ay sonra kitapların önüne geçecek. “4-5 yıl spoiler yemeden dururum” diyorsan izleme tabi, ama bence kasmaya değmez 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.