Lars von Trier, çılgın bir sinemacı. Bu konuda kimsenin şüpheye düştüğünü sanmıyorum. Bu adam Antichrist gibi, Nymphomaniac gibi filmlerin altına imza attı. En masumane gözüken filmlerinin bile arkasında çok garip bir bakış açısı, çok çarpık bir düşünce tarzı yatıyor. Bunu yargıladığım için söylemiyorum, bilhassa beyninde fokurdayanarı bu kadar sarih bir biçimde büyük ekrana aktarabildiği için çok muhteşem bir saygım var kendisine. O yüzden, televizyonda yapabileceklerini çok merak ediyorum.

Takip ettiyseniz, biliyorsunuzdur, ünlü sinemacı geçtiğimiz sene bir dizi yapacağını açıklamıştı. Malumunuz, HBO ve Netflix gibi öncüler sağ olsun, artık diziler uzun soluklu hikaye anlatımları için bir numaralı alan olarak kabul edilmekteler. True Detective, Breaking Bad, House of Cards ve Game of Thrones gibi işler dünyada büyük ses getirmekle kalmıyorlar, aynı zamanda karakter ve olaylara filmlerin sağlayamayacağı derinlikte bir bakış açısı da sunuyorlar. Lars von Trier de buna vurulmuş belli ki, bir dizi çekiyor.

Lars_von_Trier_1_photo_by_Christian_Geisnaes_large

Dizinin adı “The House That Jack Built” olacak, ama bunu bir sene önce de biliyorduk. Bilmediklerimizi ise geçtiğimiz gün Lars von Trier paylaştı. Cineuropa’nın yaptığı haberde Trier’in Kopenhag Üniversitesinde yaptığı beyanlara yer verilmiş. Bu beyanlara göre sekiz bölüm olacak dizi, İngilizce çekilecek ve bir seri katili anlatacak. Dizi bu seri katilin perspektifinden olacak; fakat anladığımız kadarıyla Hannibal ve Dexter gibi öncüllerinin aksine, burada karakteri sempatikleştirmek gibi bi niyet bulunmayacak.

Henüz dizinin bir senaryosu yok, fakat Trier’in söylediklerine göre başrolün “uluslararası güce sahip büyük bir yıldız” olması isteniyor. Bu beş sene önce söylense, gülüp geçerdik, ama Matthew McConaughey, Kevin Spacey, Mark Ruffalo gibi büyük aktörlerin tereddütsüz dizi projelerine evet dedikleri günümüzde von Trier gibi bir ismin çekebileceği yıldız gücünü hayal ederken bile ürperiyor insan. Üstüne üstlük, von Trier’in verdiği “daha fazla sinema yapabilir miyim bilmiyorum” beyanı var akıllarda. Yani Trier işi çok severse, kendini komple diziye de verebilir. Göreceğiz!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.