7. “O Yunan kız…”

7 Elektra

Bu referansı muhtemelen hepiniz yakalamışsınızdır. Nelson ve Murdock’un üniversite günlerinde bir karakterin sözü geçti bir iki saniyeliğine. Nelson Matt’e “sen o dersi o Yunan kız için almadın mı?” diye sordu, Matt de “Evet, ama yürümedi…” dedi. Matt Murdock ve bir “Yunan kız” lafları yan yana gelince, çok net bir tablo çıkıyor ortaya: Elektra Natchios. Daredevil’ın en büyük aşkı olan Elektra dizide gözükmedi, ama bu sahnede göndermesinin yapıldığına yüzde doksan dokuz eminiz.

 

8. The Hand / The Chaste

8 The Hand

Daredevil’ın kökenleri ninja kültürüyle göbekten bağlıdır, dizi de bunu buram buram verdi zaten. Stick’in gidip rapor ettiği adamın ismi cast listesinde “Stone” olarak yazıldı. Stone aslen Stick’in öğrencilerinden biri, ve ikisi birlikte The Hand adı verilen kadim bir ninja örgütüne karşı mücadele veren The Chaste’in üyeleri. Stick hani “bana savaşçı lazım” diyip duruyordu ya? Derdinin o olduğunu az çok çıkartmıştık, Nobu’yu klasik The Hand kırmızıları içerisinde görünce şüphemiz kalmadı. Muhtemelen bu Hand’i son görüşümüz değil. Hatta Defenders da ana kötü olurlarsa, hiç şaşırmayacağız.

 

9. Steel Serpent

9 Steel Serpent

Madam Gao’nun eroinlerinin üzerine vurulan damgayı tanıdınız mı? Kendisi dizimizin Iron Fist’e bağlandığı nokta hükmündeydi. O logo, Iron Fist’in azılı düşmanlarından Steel Serpent’ın logosu. Steel Serpent da Iron Fist’in güçlerini aldığı mistik uzaylı şehri K’un L’un’dan kovulmuş bir karakter, K’un L’un teknik olarak başka bir boyutta, hakeza Steel Serpent’ın müttefiği Crane Mother’ın yönettiği bir başka mistik şehir de öyle. Bu Steel Serpent – Gao bağlantısı, Gao’nun Owlsley’ye söyledği “evim Çin’den önemli bir oranda daha uzak” lafıyla birleştirince, akıllara tek bir sonucu getiriyor, Gao Crane Mother’ın ta kendisi.

 

10. St. Agnes Yetimhanesi

10 St. Agnes

Bu referansın varlığından emin olmak için baya eşelememiz gerekti. İlk duyduğumda, ismin sebepsiz tanıdık geldiğini fark ettim, ama önemsemedim. Sonuça Amerika’da hastane, yetimhane, huzurevi gibi yerlere “St.” takısıyla başlayan isimler vermek çok yaygındı, her yerde duymuş olabilirdim. Ama ufak bir araştırmayla gerçek ortaya çıktı: St. Agnes aynı zamanda Agents of SHIELD’ımızın biricik Quake’i Skye’ın da yetiştiği yetimhane.

 

11. Van Lunt

11 Van Lunt

Muhtemelen sizin gibi ben de Nelson ve Murdock tabelasının üzerne yapıştırıldığı kapıya dikkatlice bakma ihtiyacı hissetim. Çok açık konuşayım, ben bir yerden kesinlikle bir She-Hulk referansı çıkar diye bekliyordum, ama Marvel beni ters köşeye yatırdı. Görünen o ki gönlümüzün favori avokado ikilisi ofislerini geleceğin bir süper kötüsünden devralmışlar. Kapıda ismi gözüken “Van Lunt”, Zodiac isimli bir çetenin lideri multimilyoner Cornelius “Taurus” Van Lunt’a referans büyük ihtimalle. Tabii henüz daha o kadar zengin değil belli ki, zira burada kendisi henüz sadece basit bir emlakçı!

 

12. “Makineler dünyayı ele geçirdiğinde…”

12 Machines

Son referans, belki de en ufak, ama en anlamlı olanı. Karen faks makinesiyle sıkıntı yaşarken Nelson’ın yaptığı ufak bir şakadan ibaret. Hatta bu şaka, tonla başka yerde, tonla başka şekilde yapıldı bile, “makineler dünyayı ele geçirdiğinde bunları hatırlayacaklar bak” minvali espriler gırla gider bu tip işlerde. Ama tabii, sadece bir ay sonra makineler hakikaten ele geçirecekler dünyayı. Faks makineleri şeklinde değil, ama iplerinden kopartılmış yapay zekalar şeklinde. Değil mi Ultron?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

20 Yorum

 1. Metin Kağan Boduroğlu Cevap ver

  Ayrıca hangi bölüm olduğunu hatırlamıyorum ama, Fisk ile yemek yerken Vanessa’nın bahsettiği bir adam vardı. Beyaz ceketli, mor fularlı, oda Kingpin’in çizgi romanlarda ki haline bir gönderme sanıyorum.

 2. İşte bu yüzden marvel kazanıyor her zaman dc yi de çok seviyorum iki şirketi karşılaştırmak gibi bir niyetim yok ama adamlar resmen 15 20 tane easter egg verdi sinematik evrene bağlı olduklarını guzel yansıtmak ıcın dızı bence 10 üzerinden rahat 9 inşallah 2.sezonu görürüz ama marvel’a bir kez daha teşekkür ediyorum böyle güzel projeler yaptığı için diğer defender dizilerinin ne zaman yayınlanacağını bılen varmı luke cage jessica jones gibi ?

 3. Dizinin kendisi tamamıyla mcu ile bağlantılı,başlangıç sebebi newyork savaşıyla ilgili.Newyork savaşındaki yıkım nedeniyle hell kitchendaki inşaat şirketlerinin elde etmek istediği rant üzerine kurulu adaletsizliği temel almışlar.Dizi o kadar gerçekçiydi ki izledikten sonra bende elime sopa alıp sokağa çıkacaktım neredeyse.

 4. Düşünün bir, ya Matt ve Skye birbirlerini yetimhaneden tanıyorlarsa, ya gidip de defenders takımını kuracak kişinin Coulson olduğu dedikoduları doğruysa, ya Coulson Defenders’ı takımıyla tanıştırmaya götürürse ve Skye ve Matt birbirlerini tanırlarsa, ya Defenders üyeleri ve Skye Avengers: Infinity War’da oynarlarsa, ya Ana Avengers takımının birer parçası olurlarsa. #Nerdgasm

 5. Defenders ı Coulson kursa ve Skye da bu takımın bir parçası olsa süper olur bence.

 6. Dizi güzeldi hakkını vermek lazım Marvel sinemadan sonra televizyonda da iddialı olduğunu kanıtlamıştı ve Daredevil ile birlikte çıta yükseltti.

  Benim merak ettiğim ve tam olarak oturtamadığım bölüm de dizinin zaman skalası. Bununla ilgili açıkçası çok da dikkat ederek izlediğimi söyleyemem ama zaman aralığı konusunda bilginiz var mıdır?

 7. Mimari ve çekim açıları farklı olsada , açıkçası Avenger’s da Steve Rogers’ın ve bu dizide Matt’in kum torbası yumrukladıkları spor salonun aynı olduğunu düşünmedim değil , Fogwell’s Gym de hoş bir referans olurdu.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.