Uzunca bir süredir önceden bekleyip kendimi hazırlamadığım bir yeni dizi izlememişim. Genelde sağ olsunlar pazarlama departmanları iyi-kötü her türlü diziyi bir şekilde gözümüze sokuyorlar. Arada daha indie kalan, ana akımda çok yer bulamayan fakat kaliteli olan işleri de genelde takip ettiğim siteler, sayfalar bir şekilde beni haberdar ediyor. Ama niyeyse 27 Mayıs’ta pilot bölümü düşen “Mr. Robot”u gözden kaçırmışım. Az önce bu bölümü izledim (bu noktada muhit ahalisine bir teşekkür borçluyum) ve hemen sizlerle paylaşma ihtiyacı duydum.

Klasik inceleme modelimizle ilerleyelim. Konumuz gündüzleri bir siber güvenlik şirketinde çalışan, geceleri de hacker olarak “vigilante” misyonu üstlenerek suçluları adalete teslim eden bir programcı olan Elliot üzerinden ilerliyor. Elliot son dönemdeki popüler trende uyarak insan ilişkilerinde (ve kendisinin psikolojisinde) sorunlar yaşayan, bu konuyla ilgili psikolog desteği alan lakin zekası ortalamanın çok üstünde ve sanal alemi yemiş yutmuş bir arkadaşımız. Muhit’te MBerkay “Dexter+Sheldon” tarzı demiş, katılıyorum, belki çıkarım konusundaki yaklaşımlarından dolayı sanal alem Sherlock’u da diyebiliriz kendisine. Bu arkadaşa “fsociety” hacker ekibinin yaptığı “devrim yapalım mı?” teklifiyle olaylar gelişiyor. (Spoiler-free tutmaya çalışıyorum da yazıyı 🙂 )

Tür olarak “psikolojik-gerilim” diyebileceğimiz dizi sert bir sistem eleştirisi yapıyor. Bunu yaparken elini korkak da alıştırmıyor, teknolojinin özel hayatımızı ne kadar ulu orta hale getirdiğinden, paranın sanal bir hale gelmesiyle birlikte firmaların ne kadar kırılganlaştığına kadar aslında bildiğimiz ama dikkat etmediğimiz pek çok şeyi yüzümüze vurmaktan çekinmiyor. Bunu da güzel bir atmosfer eşliğinde yaptığını söylememiz lazım. İşleniş olarak Dexter’ı, atmosfer olarak da True Detective’i andırıyor diyebiliriz.

Oyuncu kadrosuna gelirsek, Elliot’u “Night at the Museum, Battleship, Oldboy, Need for Speed” filmlerinde rol almış Rami Melek canlandırıyor ve bence oldukça başarılı bir iş çıkartıyor. Elliot’un platonik aşkı ve iş arkadaşı Angela rolünde Portia Doubleday, kendisinin psikoloğu Krista rolünde Gloria Reuben, çalıştığı sanal güvenlik firmasının teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı rolünde Martin Wallström oyunuyor. Bu üçlü dışında Elliot’ın yardımına ihtiyaç duyan anarşik hacker grubunun lideri Mr. Robot rolünde ise 90’ların büyük isimlerinden Christian Slater yer alıyor.

mr-robot2

Peki dizi başarılı mı? İlk bölümüyle oldukça sağlam bir giriş yaptığını söyleyebiliriz. İşlenişin ve hikayenin gücü bir yana akıcılığı ve sürükleyiciliği de ayrı bir artıydı bence. Özellikle ana karakterimizin psikolojik rahatsızlıklarını dizinin gizem unsuruna başarıyla yedirilmiş olmasını takdir ettim. Bir de kendisinin iyi de kötü de olma potansiyelinin yüksek olması da bu karakter üzerinden yürüyecek dizi için gidilebilecek pek çok yön ortaya çıkarıyor. Bir de mevcut sisteme uygun bir “vigilante” yaratmış olmalarını da beğendim. Görsellik ve sunum hem dizinin atmosferine, hem de konuya çok uygun. Oyuncu kadrosunun performansları da şimdilik fena durmuyor.

Pilot bölümün sonuyla birlikte isterse “haftanın olayı+arka plan olayı” formülüne de dönebilir ya da “az bölüm tek olay” şeklini de kullanabilir ki dizinin bundan sonraki düzeyini seçeceği formül ve uygulamadaki başarısı etkileyecek. Dizi resmi başlangıcını 24 Haziran’da yapacak ve kalitesini bozmazsa yaz sezonunda izlemeye değer işlerden biri olacak gibi gözüküyor. Şimdi sizi dizinin fragmanıyla başbaşa bırakayım.

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

8 Yorum

  • Bu pilot bölümü erken yayınladılar. 24 Haziran’dan itibaren birinci bölümden başlayarak haftalık formatta yayınlanacak gibi görünüyor.

 1. Tesadüfen izlediğim ve bayıldığım dizidir. İşleniş olarak Fight Club havası da var az çok karakterin iç dünyasını anlatışları ve yaptıkları sistem eleştirileri bana onu hatırlattı.

 2. İlk bölüm baya bir başarılıydı. Boş bir dizi olmanın çok ötesinde. Bence 2015’in fenomen dizilerinden biri olma potansiyeli var.

 3. Dizinin ilk bölümünün adı : eps.1.1_ones-and-zer0es.mpeg

  ikinci bölüm: eps.1.2_d3bug.mkv

  üçüncü bölüm: eps.1.3_da3m0ns.mp4

  Bu şekilde ilerliyor, ilginç olmuş hoşuma gitti 😀

 4. İlk bölüm adı: eps1.0_hellofriend.mov (Hello World koduna gönderme) (Alttaki arkadaş pilot bölümü atlamış)
  İkinci bölüm: eps.1.1_ones-and-zer0es.mpeg (Binary (1’ler 0’lar)) (Doğrular yanlışlar)
  diye gidiyor. Bölümlerin isimlerinin çoğu programlama terimlerine gönderme (6. hariç) ve sonları da video uzantıları (.mkv gibi) ile bitiyor. Bölüm isimleri de kendi gibi güzel bir dizi yani.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.