Olaya yeni dahil olanlar için kısa bir özet: Rick and Morty‘nin yayınlandığı kanal olan Adult Swim ile dizinin yaratıcıları Justin Roiland ile Dan Harmon bir süredir sıkı bir pazarlık içerisindeydi. Harmon ve Roiland, diziden kazandıkları paranın arttırılmasını ve iş güvencelerinin sağlanmasını istiyorlardı. En sonunda Adult Swim izana geldi. Kanal tarihinin en okkalı siparişlerinden birini verdi.

Bu zaten başlı başına keyifli bir haberdi ve keyfimizi de doyasıya yaşıyoruz uzun süredir. Fakat meğerse bu 70 bölümlük siparişin bir başka yanını henüz kavrayamıyormuşuz. Dizinin yaratıcılarından Roiland, Polygon‘a verdiği röportajda şu noktaya parmak bastı:

İlk defa diğer her şeyi bıraktık, yüzde yüz odaklandık, geleceğin neler getireceğini biliyoruz ve iş güvencemiz var. Harmon’ın morali çok yerinde, yazar odası resmen harika. Bölümlerin iyi kalmasını istiyoruz, ama aynı zamanda onları artık biraz daha çabuk bitirmek de istiyoruz; madem elimizde böyle büyük bir sipariş var, bu bize daha hızlı olma kabiliyeti veriyor. Sezonlar arasında bu büyük uçurumlar, bu büyük molalar olmayacak artık. Tatil zamanlarını ayarlayacağız ve makine çalışmaya devam edecek. Çok güzel olacak.”

Rick and Morty’nin iki sezonu arasında bir, bir buçuk yıl olması artık alışageldiğimiz bir durumdu. Bu belli ki bundan sonra böyle olmayacak. Dördüncü sezon muhtemelen 2019 sonlarına doğru galasını yapacaktır, ardından da yeni sezonu otomatik bir biçimde 2020 sonunda görmeyi bekleyebiliriz. Sonrası da böyle gelip gider, yalnız… Biraz şeytanın avukatlığını yapalım mı?

Rick and Morty SEason 3 2

Dizileri ve hikayeleri yaratan insanlar, en azından benim şahsi fikrimce; rahatlıktan değil, çatışmadan beslenirler. En azından belirli bir tip yaratıcı zihinler için durum böyledir. Bazı beyinler rahatta çürür ve sıradan fikir üretmeye başlarlar, bildikleri şeylere geri dönmeye daha meyilli olurlar, risk almaya gönülsüzleşirler. Rick and Morty bu dakikaya kadar hep diken üstünde üretilen bir diziydi. Artık dal yaprak uzanarak üretilen bir dizi hâline gelecekse, bu yolun sonunda heyecansızlaşmak da var.

Bakalım, belki de zaman bizi haksız çıkartır. Dizi yeni sezonuyla gelince göreceğiz!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.