5. Back to the Pilot

06 Back to the Pilot

Aslında Back to the Pilot baya baya bir Road to bölümü. Zaten ilk olarak duyurulduğunda da adı “Road to the Pilot” olarak geçiyordu. Artık içinde o meşhur şarkı sekanslarından biri olmadığı için midir, hissiyatı farklı diye düşündüklerinden midir bilmiyorum ama, bir noktada değiştirmişler ismini. Ama şekline dokunulmamış. İyi ki de öyle olmuş, zira muhtemelen Family Guy’ın en iyi hikayelerinden biri çıkmış ortaya. Dedik ya yukarıda bir Family Guy bölümünü eşsiz kılan şey hikayesi değildir diye? Hah, Back to the Pilot onun istisnası!

 

4. Road to Germany

07 Road to Germany

Mort’un tuvalete gideceğim diye Stewie’nin zaman makinesine girip, Nazi’ler tarafından işgal edilmek üzere olan 1939 Polonya’sından çıkmasıyla başlayan hikayede MacFarlane’in üzmediği, canını sıkmadığı bir etnisite yok resmen. Beyazlar, siyahiler, yahudiler, İngilizler, Almanlar bu bölümden canları sıkılarak ayrılıyorlar yani, kesin! Ama bir yandan da, Geleceğe Dönüş referanslarıyla, acayip eğlenceli görsel şakalarıyla harika bir bölüm olduğu gerçeğini de değiştirmiyor bu. Ama biz ne diyoruz ki, bölüm zaten yıllar sonra komedi dalından aday olan ilk animasyon bölümü olarak, tarihe geçti zaten!

 

3. Brian & Stewie

08 Brian & Stewie

MacFarlane, dizinin 150. bölümünü bir banka kasasında mahsur kalan Stewie ve Brian üzerine kurunca, “tamam” demiştim kendi kendime, “dizinin cevherlerinin bu ikisi olduğunu anladı.” Anlamış anlamasına da, sonrasında yine Peter şakaları, Meg’in suratına osurmalar aynen devam edildi elbette. Ama bu, Brian & Stewie bölümünün çok özel olduğu gerçeğini değiştirmedi. Yaklaşık yarım saat, sadece Stewie ve Brian, sıfır “bu X’e benziyor” deyip, oraya uçulan kesme şakalar ve bolca his. Muhteşem bir bölümdü Brian & Stewie. 150. bölüm oluşunun hakkını çok verdi.

 

2. Road to Rhode Island

09 Road to Rhode Island

İşte Family Guy’ın meşhur “Road to” bölümleri bununla başladı. O dönem bu bölümle aday adaylığını koyan Family Guy, Emmy’den bir selamı kapmış, eleştirmenler bölüme ölüp bitmiş, reytingler de baya iyi gelmişti. İşte tam olarak o noktada fark etti Seth MacFarlane diziyi özel yapan şeylerin başında Stewie ve Brian’ın geldiğini. Daha da ötesi, daha da acayibi, bu iki karakterin birbirine cuk diye uyduğu da bu anda fark edildi. Üzerine yavaş yavaş konuldu, en sonunda da geçen bir bölümde birbirlerinden çocuk yaptılar yani işte…

 

1. Road to the Multiverse

10 Road to the Multiverse

Benim her sene en az bir Road to the Multiverse’im rezervedir. Her sene en az bir. Bu rakam eşe dosta ibretlik Family Guy bölümü izletmek istiyorsam, çok canım sıkıldı da tanıdık bir tat peşinde koşuyorsam kesin artar. Ama en az bir kez açılıp izlenir o bölüm. Çünkü Road to the Multiverse, tartışmasız Family Guy’ın en zeki, en yaratıcı, en eğlenceli ve en komik olduğu bölümdür yani. Yirmi dakikada yirmi beş şeye referans verilir, şakaların hepsi ince görülür, sonunda izleyici mest edilip paketlenerek yollanır. O yüzden sadece en iyi Brian ve Stewie’li bölüm değil yani bu. Bence Family Guy’ın gelmiş geçmiş en iyi bölümü!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Pek sevmem FG’yi ama 1 numara daha thumbnailından bile kendine çekiyor, izleyeceğim bugün; sağolasın.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.