Yani… Bakın, Geekyapar olarak devamlı haberleri maksimum hızda size ulaştırmaya gayret eden bir site değiliz. Buraya haber takip etmek için değil, belirli geek olaylara yorumlarımızı görmek için geldiğinizi biliyoruz, siteyi de öyle kurduk. Fakat devamlı uluslararası haber sitelerini takip ediyoruz; ediyoruz ki ne olup bittiğine vakıf olalım. Biliyoruz ki arşive devamlı bilgi depolayıp, karşınıza dolu yorumlarla çıkalım. O yüzden şu an koskocaman bir OHA’mı yollamama müsaade edin sevgili geekyaparlar. Zira bir buçuk senedir aktif olarak neredeyse tüm dizi, film ve endüstri bloglarını/sitelerini takip ediyorum, Zaman Çarkı’nın dizisinin geldiğini bugüne kadar duymamıştım.

Bunu acayipleştiren şey, dizinin DÜN AKŞAM gala yapmış olması. Hem de öyle kıyıda köşede kalmış, adı sanı bilinmeyen bir kanala değil; Amerika’nın baş altı kablo ağlarından biri olan FX’te başlamış dizi. Ve inanır mısınız, internette ne bir reklam var, ne bir fragman var. Dizinin IMDB’de bir girdisi bile yok. Eğer biri bu haftanın programına bakıp da görmemiş olsa, komple haberimiz olmayacak diziden. Peki bunun açıklaması ne?

Çok basit, bürokrasi. Bölümü henüz izlemedik, fakat Reddit’te ilk gelen eleştiriler şu çizgide:

 • “Aman Allah’ım… Bu canon olamaz değil mi?”
 • “Tanıdığım tek ismin Billy Zane olması iyiye işaret değil.”
 • “Düşük bütçeli porno filmlerine daha fazla efor sarf etmişlerdir. Bunu bir akşamüstü birinin evinde çekmişler gibi gözüküyor.”
 • “Lews Therin’in 20 dakika boyunca Ilyena diye bağırmasından başka bir şey yoktu.”

Peki o kadar kötü mü? Aşağıya YouTube’a gayrıresmi bir şekilde yüklenmiş versiyonunu koyduk. Muhtemelen ivedilikle kaldırılacaktır; fakat öncesinde dilerseniz size birkaç kritik bilgi verelim. Ortadaki durum şu, Red Eagle Entertainment Zaman Çarkı serisinin TV haklarını elinde bulunduruyor. Fakat bu haklara karşılık olarak, Red Eagle’ın 11 Şubat tarihine kadar bir pilot bölümü çekmesi gerekiyor. Çekmezse, hak Bandersnatch grubuna geri dönecek.

Fakat işin karışık kısmı şu, Robert Jordan’ın karısı ve editörü Harriet Migney’nin dediğine göre bu pilotu çekme hakkı Red Eagle’da değil, Universal’da; ve bölümde Universal’ın ismi bulunmuyor. Anladığımız kadarıyla Red Eagle eski bir anlaşmaya dayanarak bölümü çekmeye girişmiş. Büyük ihtimalle Universal de bir pilot bölüm üretmediği için ortada bir hukuki boşluk var. Şu an itibariyle hakların kimde olacağı uzun bir mücadele sonucunda belli olacaktır kuvvetle muhtemel. Kazanan kim olur bilmiyoruz, ama şu yarım saatlik garabet sonrası Zaman Çarkı hayranları büyük bir kayıp yaşadı, orası kesin.

https://www.youtube.com/watch?v=cvNYIEN1vIg

 

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

 1. Ahmet Kamil Keleş Cevap ver

  Şu salak bürokratik sistem yüzünden Zaman Çarkı gibi bir seriye yazık edecekler ya, ona üzülüyorum.

 2. Mustafa Bayraktar Cevap ver

  Binlerce sayfalık serinin 1 kitabını 2-3 günde bitirecek kadar hastası olduğum bu serinin böyle garabet insanlarda olduğunu görecek miydim? SyFy’ a bile bu kadar kötü iş çıkaramaz.

 3. Herkes geçen hafta öğrendi bunu galiba, dünyadaki sitelere de çok yeni düşmüş haber

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.