1990’larda aktif olarak PC (ve önceki muadilleri Amiga, Commodore gibi cihazların) oyuncusu olmuş olanlar, hep aynı devrimden ilginç bir nostaljiyle söz ederler: CD-ROM. Oyunlar sallanan disklerden, küçük sert disketlere geçince çok dev bir şaşkınlık yaşanmamıştır ama, CD-ROM büyük bir dalga yaratmıştır oyun dünyasında. Saklanabilen veri boyu artınca, bir anda oyunlar ciddi bir sıçrama yapmış, oyuncular da bu sıçramayı hayretle izlemişlerdir.

CD-ROM’un yükseldiği o acayip dönemde de pek çok kişi için “tamam, alıyorum bunun aparatını” dedirttiren tek bir oyun vardır: Myst. 1993’te Macintosh’a, iki sene sonra da PC’ye çıkmış Rand ve Robin Miller adlı iki birader tarafından geliştirilmiştir. Oyun ismini içinde geçtiği gizemli adadan alır. Siz bu adada uyanan, “Yabancı” adlı bir karaktersinizdir ve ne olduğuna dair hiçbir fikir vermez oyun size. Yapmanız gereken zorlu bulmacaları çözüp, Atrus adındaki bir kaşifin bıraktığı notlardan parçalar birleştirmektir.

Myst 1

Myst bu konseptiyle çıkıp, CD-ROM’un o devasa (!) alanını da sonuna kadar doldurunca, bir anda insanlarda ciddi bir etki yaratmıştı. Bu kadar gizemli ve zo bir oyunun bu payeye erişmesi şimdi imkansız geliyor, ama Myst 2002’de The Sims kendisini geçene kadar gelmiş geçmiş en çok satan PC oyunuydu. Üstüne üstlük CD-ROM’ların kabul görmesine de ciddi anlamda ön ayak oldu. Sonrasında 1997 ile 2005 arasında dört tane Myst oyunu daha çıktı, yan oyunlar yapıldı ve internet hayran kitapları ve hikayeleriyle dolup taştı.

En sonunda Myst, 2015’te, çıkışından 22 sene sonra tekrar radarımıza takıldı. Zira kendisi, Legendary TV’nin ellerinde, online video yayınlama hizmeti Hulu’nun gözetiminde dizi oluyor. Myst’in konusu biraz karmaşık olduğundan, yapımcılar daha ziyade “bir adam gizemli bir adada uyanır” konseptini işlemeye çalışacaklar gibi gözüküyor. Bunun yanında Myst için yazılan romanlardan da ilham alacaklarmış. Projenin arkasında iki adam var, The Amazing Spider-Man’in yapımcı kadrosunda yer alan Matt Tolmach ve Divergent’ın yazarı Evan Daugherty. Şimdilik bir çıkış tarihi yok, ama ümit vaat ettiği de kesin. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.