5. Battlestar Galactica

Battlestar Galactica

Battlestar Galactica, tarihin en iyi bilim kurgu dizilerinden biri, bunu kimsenin tartışabileceğini sanmıyorum. Ama aynı zamanda eşit derecede tartışılmaz bir şey daha var: O final o diziye yakışmadı be abi! Spoiler’a girmeden tam yanlışları anlatmak mümkün değil, ama şunu söylemek mümkün: Bu kadar deus ex machina, bir son sezona çok fazla. Bir anda çözülen problemlerin altında ezildi BSG. Yazık oldu, oysa ki gerçekten iyi bitse, aklımızda çok daha iyi kalabilirdi.

 

4. Dexter

Dexter

Bir şeyi netleştirelim, Dexter’ın son sezonu zaten kolay unutulmayacak denli kötüydü. Dürüst olmak gerekirse dizi ömrünü hak ettiğinden çok uzatmıştı aslında. Trinity Killer hikayesini bir kenara koyarsak dizi ağırlıklı olarak aynı “Dexter insan olmayı öğreniyor, öğreniyor, öğrenemedi” hikayesinin geri dönüşümüne bağlanıyordu devamlı. Fakat finali, bu tanıdık formülün sıkıcılığını bile aşan bir negatif değerdeydi. Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyup söyleyin, Dexter’a yakışan kader, sonda gördüğümüz vaziyet miydi gerçekten?

 

3. How I Met Your Mother

How I Met Your Mother

Bu liste içerisinde Geekyapar’ın ömrü dahilinde karşılaştığımız tek final bu olduğu için, zaten üzerine söylenecek pek fazla bir şey yok. Daha doğrusu, dizilerin önceden planlanışıyla ilgili altı çizilmesi gereken çok şey var ama, biz zaten o mevzuda tüm kelimeleri tükettik. Carter Bays ve Craig Thomas finali 2006’da çekerek kendilerini bir köşeye sıkıştırmışlardı. Çıkamadılar. Dizi son sezonda inşa ettiği her şeyi en son on dakikada yerle yeksan etti. Tatmin olmayı bırakın, aktif olarak üzülmemek bile çok zordu.

 

2. Lost

Lost

En meşhur rezaletlerden biridir Lost, öyle de kalacak. Buradaki sorun ne karakterlerin hakkının verilmemesi, ne de açıkça görülen bir seyirlik zaafiyetiydi. Aslında Lost’un finali iki cephede de muazzam işler başarmıştı. Gelin görün ki Lost aslında kendisini karakterleri üzerine kurmasına rağmen, izleyici için bir gizem ağından ötesi değildi çoğu zaman. O gizem ağının tam anlamıyla çözülmemesi, izleyenler için diziyi resmen bozdu. Öyle ki, bugün Lost ile ilgili bir muhabbet açıldığında insanlar “izleme boşuna” diyorlar, tonlarca güzel bölüme rağmen…

 

1. St. Elsewhere

St. Elsewhere

Bu diziyi muhtemelen çoğunuz izlemediniz. Listenin tepesinde de ne aradığını merak ediyorsunuz muhtemelen. St. Elsewhere bir hastane dizisiydi. Uzunca bir süre sürdü. 1988’de, 6. sezonundan sonra ekranlara veda etmeye karar verdi. Son bölümü, The Last One, 28 Mayıs 1988’de yayınlandı. Ortaya çıkarttığı gerçek şuydu: Dizinin 6 sezonu, o kadar karakteri, izleyicilerin merakla takip ettiği onlarca hikayesi ve twist’i tamamen otistik bir çocuğun bir kar küresine bakarak hayal ettiği şeylerdi.

Dizinin ne olduğu önemli değil. Elinizi vicdanınıza koyup bana söyleyin, bundan daha kötü bir dizi finali olabilir mi? Size 6 sene boyunca yaşadığınız şeylerin tamamen amaçsız olduğunu hissettiren bir finalden daha kötü ne olabilir? Tebrikler St. Elsewhere, seni bilmesek de finalinin kolpalığından şüphemiz yok!

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

13 Yorum

 1. İyi güzel, severek takip ediyoruz da, site resmen 9 şey, 10 şey, 5 şeye döndü. Yapmayın etmeyin abiler ablalar. Yavaştan Onedio kafası yaşıyoruz. Ne şeymiş!

   • Değildi be güzel insan, değildi. Önemli de değil, sadece 1 milyon tık makalesinde anlatılanlar yalan oldu ona üzülüyorum.

    • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

     ya cingöz, çok güzel üzülmüşsün, bizi bu kadar üzülecek denli sevmeni çok sevdim hakikaten. ama ilk günden beri listicle bizim ana içerik modelimiz. onedio / listelist kafası sitelerle editöryal olarak çok kritik farklarımız var; başlıcası da, bizim içeriğimiz görsel değil yazı ağırlıklı olmasıdır. ortalama bir geekyapar listesi 700-800 kelimedir, okura bir şey katacaksa basılır.

     bir de 16. yüzyıl kahramanları listesi gibi şeyleri biz hep koyuyoruz cingöz 🙂 1 milyon tık makalesinde verdiğimiz söz başkasının orijinal makalelerini asla çakmayacağımız yolundaydı. o sözümüzün de arkasındayız, hiç bozmadık. yoksa birisinin yaptığı fotoğraf çekimleri, çizimler, fan videolarını hep paylaşıyoruz, hatta pek çok zaman insanlar bize “ya bişi yaptım, paylaşır mısınız siteden?” diye geliyorlar 🙂 “baksanıza star wars’ın son fragmanı çıkmış” ile “baksanıza biri ne güzel fotoğraflar yapmış” demek arasında fark var mı sence? bizce yok. her seferinde de orijinal yaratıcının sayfasına link veriyor, bu çalışmaları başka bir sitede gördüysek oradan bahsediyoruz.

     yani üzülme, sev bizi 🙂

 2. Ben daha yorum yapmam galiba bu gibi anketlerden sonra, HIMYM ve Dexter mı iyiydi! İkisi de kıvranıyordu, bitmesi gereken ve gittikçe batan dizilerdi. Neyse ne söyleyeyim bilemedim.

 3. Battlestar’ı çok yakın zamanda izleyip bitirmiş ve hafiften cosmos bilgisi de olan bir bilim-kurgu aşığı olarak o final etkileyiciden de öte, dudak uçuklatıcı, ufuk açıcı bir bölümdü deyip susacağım.

  • alp demirkabız Cevap ver

   katılıyorum. deus ex machina senaryoyu kurtarmak için değil de, bilinçli olarak uygulanan bir teknikse (hikayenin amacıysa) kötü bir şey olarak değerlendirmemek gerekir kanaatindeyim

 4. bence bu listede bir eksik var: Angel. Joss Amca’ya saygımız sonsuz ama senelerce çizgi roman bekledik o final yüzünden 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.