FBI’lı, ajan akademili, etnik çeşitlilikli aksiyon dizisi. Kotarılırsa güzel şeylere gebe. Ama kotarılacak gibi mi derseniz… İlk Bölüm Canavarı inceledi.

quantico

Zamanında başka bir İlk Bölüm Canavarımız vardı. Çok güzel incelemelerinin ardından emekliye ayrıldı. Sağ olsun okuyucuyu mahrum bırakmamak için titrini bana devretti. Ben Ozan bu arada!. Evet, yeni İlk Bölüm Canavarı’ından selamlar! İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Quantico FBI merkezine birbirinden farklı özelliklere sahip 60 ajan adayı getirilmiştir. Testleri başarıyla tamamlayanlar FBI’a katılabilecektir. Bu arada gelecekten sahneler görürüz. Quantico bir terör saldırısıyla patlamıştır ve bunun sorumlusu ajan adaylarından biridir. Böylece Quantico’da geçen sahneleri her bir üyeden şüphelenerek ve patlamadan sonrasını bu şüphelere ipucu yakalamaya çalışarak izleriz.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler ortalama 40 dakika. 1. sezonunu bitirmiş. Eylülde 2. sezonu geliyor.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Ajan filmlerindeki “hazırlanma” sahneleri (Kingsman’dakiler oldukça yakın), Exam

Ne Beklemeyin?

Police Academy, The Blacklist

Bakın, ne kadar da farklı tipleriz pozu
Bakın, ne kadar da farklı tipleriz pozu…

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Ben oldum olası filmlerdeki şu hazırlanma, eğitim alma sahnelerini sevmişimdir. Mesela X-Men: Apocalypse’in bence en güzel anları okulu gördüğümüz anlardı. Süper kahraman filmlerinde de en çok gücünü keşfetme sahneleri beni eğlendirir. Quantico bir ajan akademisi dizisi olarak bize sezon boyu bunu tattıracak gibi. Bu benim için büyük bir artı. Benle aynı zevki paylaşanlar için de öyle olacaktır. Ajanların yalan makinelerine sokulması, aralarındaki rekabet, muhtemelen önümüzdeki bölümlerde karşımıza çıkacak entrikalar… Bunlar çok keyifli eğlencelikler. Yalnız tüm bunlardan zevk alabilmemiz için karakterleri sevebilmemiz, bağ kurabilmemiz gerekiyor. İşte Quantino, o her telden insan koyduk imajına rağmen henüz özdeşleşecek bir karakter sunabilmiş gibi gözükmüyor. Herkese hitap edecek ajan dizisi yapacaksın deseler herkes benzer bir kadro kurar.

Dizinin ajan akademisi dizisi olduğunu söyledim. Bu sizi dümdüz giden, bağımsız bölümlerden oluşan bir diziden bahsediyormuşum gibi düşündürmesin. Quantico daha açılış sahnesiyle bir flashforward (ileri bakış) yapıyor -ya da eğitim sahneleri flasback olarak gözüküyor, artık nasıl yorumlarsanız- ve bizi eğitim sonunda olacak büyük bir olayın tanığı haline getiriyor. Quantico eğitim merkezi patlamış ve bunun faili ajan adaylarından biri. Ayrıca FBI ikiye bölünmüş ve kendi arasında çatışıyor. Bu olayları dizinin ana odağı gibi gözüken, adaylardan biri Alex Parrish’in gözünden izliyoruz. FBI’ın legal görünen kolu Alex’i patlamadan sorumlu tutuyor. Büronun yer altına saklanan tarafı ise Alex’in masum olduğunu biliyor. Bunların ışığında dizinin eğitim sekanslarını da tüm ajan adaylarından hatta eğitmenlerden şüphelenerek izliyorsunuz. Diziye merak ve heyecan unsuru katan da bu oluyor. 

Quantico’nun en hassas noktası oyunculuklar. Kalabalık bir dizi olmasına rağmen bir tane bile başarılı oyunculuk göremedim. Özellikle ana karakterin en odun oyunculardan biri olması durumu daha da çekilmez yapıyor. Karakterleri şüphe içinde izlememiz gereken bir dizi için kötü oyunculuk olabilecek en büyük zaaf. Örneğin Agents of SHIELD başarılı oyunculuklar ve aynı derecede başarılı senaryosu sayesinde defalarca içimizdeki düşman formülünü bize yutturabildi. Quantico’da bu potansiyeli göremiyorum. Hem oyunculuklarda hem de senaryo ekibinde. Senaryo ekibine şimdi niye durduk yere çamur attın derseniz, ilk bölümdeki bayatlıklar beni buna zorladı. Ailesi ajan diye ajan olmak zorunda hissedeni her konuda beceriksiz ajan adayı, sarışın zengin aile kızı… Sadece müslüman karakter Minah Amin, üzerine şüphe çekmesinin müslüman olması klişesine sahip olmaması nedeniyle ilgi çekici durumda

Devamı Nasıl Olur?

En azından sezonun üçte birini bu flashback-flashforward mekiğiyle ve şüphe tohumlarıyla geçirecek gibiyiz. Eğer senaryo öngördüğüm gibi yavan olmaz da bizi şaşırtabilirse dizi güzel yerlere gidebilir.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

O bahsettiğim hazırlık, eğitim anları için bile izlerim. İzlerim ama sonraki bölümü izlemek için uykumdan zaman vermem. İzleyecek daha iyi bir şeyiniz yoksa izlememek için sebebiniz yok.

ilkbolumcanavari_gider

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Crazy Ex-Girlfriend – Nasıl Dizi?
Casual – Nasıl Dizi?

Lucifer – Nasıl Dizi?
Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.