Az sonra okuyacağınız yazıyı, dün kaleme aldığım ön-incelemenin bir devamı olarak alabilirsiniz; aşağı yukarı niyeti o zaten. Rick and Morty bizim kafamızda uzun süredir Flash gibi, Agents of SHIELD gibi hafta hafta ele alınabilecek bir dizi değil. Hatta bilakis, Daredevil gibi, Narcos gibi sezonluk değerlendirilecek bir dizi de değil. Rick and Morty’nin katmanları daha uzun uzadıya konuşulmayı hak ediyor.

Şimdi öncelikle, bir şeyin ayrımını yapmak lazım: Rick and Morty hakkında teori kurmak diğer diziler hakkında aynı şeyi yapmaya benzemiyor. Çünkü Rick and Morty’nin dibe yedirilmiş, dizi hayatta olduğu sürece ufak ufak çaktırmadan işlenmeye devam edecek bir mega-öyküsü olduğunu biliyoruz. Dizinin yaratıcıları Justin Roiland ve Dan Harmon, verdikleri röportajlarda böyle bir şeyi arada ufak ufak beslediklerini söylediler. Bu yüzden, hayran teorisi ve analizin arasındaki çizgi çok flu Rick and Morty için.

Peki bunun üçüncü sezonun ilk bölümüyle ne ilgisi var?

Bundan sonrası full spoiler’dır. Rick and Morty’nin her bölümünü en az iki üç kez izlemediyseniz, okumak istemeyebilirsiniz.

Rick and Morty Cronenberg

Biraz R+L=J gibi, Rick and Morty’nin en popüler hayran teorisi de kesinlikle gerçek kabul edeceğimiz kadar iyi ve akla oturuyor. Bunun sebebi, dizinin içerisine gömülmüş olduğu için ilk etapta fark edilmeyen, ama dikkatli bakınca epey sağlam duran kanıtlara dayanıyor olması. Genel hatlarıyla, ortaya sürülen iddia şu: Rick‘in Galaktik Hükümet tarafından aranıyor olmasının sebebi arkasında yok olmuş evrenler ve boyutlar bırakmış olması.

Bunun iki ispatı var. Bir tanesi elbette meşhur Cronenberg bölümü. Rick, dünyanın içine sıçtıktan sonra Morty’yi tutup kendilerinin öldüğü ama dünyanın sağlam durduğu bir boyuta götürüyordu. Yani en azından bir kere, evreni değil ama dünyayı berbat edince topukladığını gözlerimizle izledik. İkinci ispatı ise, Beth’in Mr. Poopybutthole’u vurduğu bölüm. Orada Rick, kızını teselli ederken, “Canını sıkma ben de benzer bir hata yaptım, ama, gezegensel seviyede tabii” cümlesini kuruyordu. Bu cümle, ve Rick’in dünyayı Cronenbergledikten sonra çok çabuk bir biçimde çözüm getirmiş olması, Rick’in bu mevzuda idmanlı olduğunun kanıtı.

Şimdi buraya kadar elimizde olanları listeleyelim. Rick “C-137” dünyasını Cronenberg’ledi. Morty C-137’ı aldı. Yan bir düzleme gitti. Ve bunu daha önce yapmış olduğundan %99 eminiz. 

Yalnız burada ince bir detay daha var. Rick, Cronenberg dünyasından kaçacakları münasip bir evren ararken spesifik bir gözlük kullanıyor. Bu gözlüğü, daha sonraki Rixty Minutes bölümünde de görüyoruz. Sınırsız paralel evrenlerden sana yakın olanları listeleyip, erişmene olanak tanıyan bir aparat bu. Bunu burada çıkardığında ne Morty,  ne de sonra çıkarttığında ailenin diğer üyeleri alışmış bir tepki vermiyor. Hepsi için bu teknoloji yeni bir şey.

Rixty Minutes

Hatta genel olarak, dizinin başladığı noktada, Rick’in paralel evrenlere dair yaptığı hemen hemen her şey aile fertleri tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor. Bunu genel olarak, birinci sezonun başlangıcında, Rick’in aileye yeni katılmış olmasına bağladık bu noktaya kadar. Genel kanı da, dizide bize söylenen de bu yönde. Yalnız, Close Rick-counters of the Rick Kind bölümünde, bizim esas Rick’in, “kötü” Rick tarafından sandalyeye bağlanıp anılarının canlandırıldığı bölümde, bebek Morty ile etkileşime girdiğini görüyoruz. Ancak, nasıl? Morty’nin çocukluğunda orada olması mümkün değil Rick’in.

(çok araya parantez giriyorum, “kötü” Rick’in orada ‘birbirimize skalada en benzeyen Rick’ler biziz dediğini anımsıyor musunuz? sonradan o Rick’in tamamen kötü Morty tarafından kontrol edilen bir robot olduğunu öğrendik ya? orada o cümleleri kuran, kötü Morty ya aslında? kendisinin esas Rick’e benzediğini ima ediyor olabilir mi?)

O hâlde şunu da söylemek mümkün: Dizinin başında tanıştığımız ve altıncı bölüme kadar izlediğimiz C-137 evreni, bizim esas Rick’in evreni değil. Bu da bizi, üçüncü sezonun ilk bölümüne getiriyor. Rick’in Galaktik Federasyonu, sahte bir anıyla kandırdığı ana. Boyutlararası seyahat konseptini icat ettiğini iddia ettiği ana. Buraya göre, hesapta, başka bir evrenden Rick –gelecekten değil, dikkat, R&M’de hiçbir zaman yapılan şeyler zaman yolculuğu değil– gelip esas Rick’i darlıyor, esas Rick ailesine odaklanmayı tercih ediyor. Fakat sonrasında hem esas Rick’in karısı, hem de küçük Beth; hayatını kaybediyor.

Şimdi, bu sahte anı, ne kadar gerçeğe dayanıyor bilemiyoruz. Ancak Rick’in Galaktik Hükümet’i kandırmak için inandırıcı bir geçmiş inşa etmesi gerektiğini düşünmek çok abes değil. Neticede Galaktik Hükümet büyük ihtimalle esas Rick’in mazisini biraz da olsa biliyordur. Onları virüsü açık edene kadar, gerçeğe az buçuk benzeyen bir şeyle oyalamak, Rick’in yapmayacağı bir şey değil. Hatta tüm anıyı gerçekten alıp, sadece denklemi virüsle değiştirmek, tam da Rick’in sergileyeceği bir deha/umursamazlık dengesinde duruyor. Gelin, biz gerçeğe epey yakın olarak kabul edelim.

Rick Prison

Gelin, Rick o andan sonra kafayı kırdı ve boyutlararası seyahati icat etti diye kabul edelim. Biliyoruz ki, Galaktik Hükümet’in açık ara en problemli olduğu Rick bizim dizi esnasında çoğunlukla takip ettiğimiz Rick. Birdperson ve Squanchy’nin panpası olan, ağzında salyayla gezen. esas Rick. En zeki Rick’in o olduğu epey temelli bir varsayım şu noktada. Peki neden en bilinen ve aranan Rick de o? Çok zekiyse, neden iyi gizlenemedi?

Çünkü onun bir Morty’si hiç olmadı. 

Yani esasında dizinin arka planda akan büyük hikayesi muhtemelen şu: Esas Rick, bir veya başka biçimde kızı Beth’i ve karısını genç yaşta kaybetti. Boyutlararası seyahat teknolojisini araştırırken, kendi boyutunu komple mahvetti. Bu sebeple Galaktik Hükümet’in radarına takıldı. Hükümetten kaçmak için, diğer evrenleri gezerek kendisine bir Morty bulmaya çalıştı. Bu esnada diğer Rick’leri durumdan haberdar etti, ve diğer Rick’ler bir önlem olarak Rick Konseyini kurdular.

Kuvvetle muhtemel, bir dönem kötü Morty’yle takıldı, gezdi. Kötü Morty fazla kibirli ve bağımsız olmaya başlayınca, onu terk etti; ki bu da kötü Morty’nin ondan intikam planlamasına sebep oldu. Nihayetinde Rick, kendine yakın evrenleri bulmaya yarayan gözlüğü icat etti. Ve kendi esas Rick’liğine yaraşır esas Morty‘nin bulunduğu C-137’i buldu. Ya şans eseri orada zaten bir Rick yoktu. Ya da oradaki Rick’in yerine geçti. Sonrasında da bizim bildiğimiz hâliyle dizi başladı. Rick’in Morty C-137’yi asla bırakmayışının, onunla maceralara çıkabilmek için normalde gözünü devirmeyeceği “Sana hocandan iyi not alalım” dertlerine düşmesinin sebebi de bu.

Rick and Morty’nin üçüncü sezon ilk bölümü, tüm bunların en yüzeye yakın dolandığı bölümlerden biriydi. Ve üçüncü sezonun geri kalanında hissediyoruz ki, bu mega-hikayeyi takip etmek bu sebeple ekstra keyifli olacak.

Siz ne dersiniz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.