Sabahın köründe twit kutumu açmamla birlikte, “AĞBİ YETMİŞ BÖLÜM DİYORLAR NEDİR” şekli menşorları görmem, bunu da idrak edip sindirmem biraz süre aldı. Neyin yetmişi, neyin bölümü, neler oluyordu? Gizem fare tekerleğinin bir darbesiyle çözüldü. Az aşağıda Rick and Morty‘nin yaratıcılarından Justin Roiland‘ın bir twiti vardı. Roiland şöyle diyordu:

Tarih 10 Mayıs 2018. Justin Roiland açıklamayı yapıyor. 70 bölüm daha gelecek. 70 macera, 70 serüven, en az 350 geğirme, bir tutam salya, bolca saçmalık, akıl, fikir, derinlik. Rick and Morty an itibariyle yayıncı kanalı Adult Swim‘den 70 bölümlük bir sipariş aldı. Peki bu ne demek? Anlatalım.

Hatırlayacaksınız dizinin öteki yaratıcısı Dan Harmon, Twitter’da patladığı sıradan günlerin birinde kendisine “Az daha az iç de Rick and Morty yaz hayvan” diyen bir takipçiye “Daha siparişi verilmemiş diziyi nasıl yazayım salak” gibi (beyanları biz renklendirdik) bir cevap vermiş, bunun üzerine biz de üzülmüştük. Olan şuydu: Amerikan sisteminde diziler prodüksiyon şirketleri tarafından, kanalların siparişi üzerine üretilir. Prodüksiyon şirketleri kanallara bir bütçe ve plan sunarlar. Kanal onaylarsa, prodüksiyon şirketinden satın alır.

Rick and Morty’nin bugüne kadar yayınlanan otuz bir bölümü bu şekil bir (ya da belki de iki-üç) siparişin ürünüydü. İlk satın alım bitti ve dizinin sahipleri masaya oturdular. Harmon’ın twitini attığı anda, masadan herhangi bir sonuçla kalkınmamıştı. Bu yüzden de kimse yeni sezonla ilgili bir şey yapmıyordu. Roiland müjdeyi verdi. Adult Swim eşi benzeri bulunmayan bir karar alıp, yetmiş bölüm birden satın almaya karar verdi. Peki bu Rick and Morty’nin dördüncü sezonunun yetmiş bölümlük olacağı anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır. Roiland ve Harmon yetmiş bölümü ne kadar sezona bölmek isterlerse, o kadara bölecek ve yayınlayacaklar. Bizim tahminimiz bu yetmiş bölümün on üç – on dört bölümlük altı sezona ayrılacağı yönünde. Çünkü dokuz sezon Morty, dokuz sezon“; hatırladınız mı?

Bu büyük satın alımın sebebi çok basit. The Hollywood Reporter‘ın verilerine göre Rick and Morty genç nesil nezdinde an itibariyle Amerika’nın en popüler komedisi. O muhteşem üçüncü sezon 18-24 ve 18-34 yaş gruplarında tüm Birleşik Devletler’in en çok izlenen komedi programı oldu; Big Bang, Modern Family ve SNL gibi devleri geçerek. Bu yüzden de Adult Swim 70 bölüm birden sipariş etmenin kumar olmayacağını düşünüyor. Biz de katılıyoruz.

Şimdi geriye kalan tek şey yeni sezonu beklemek. An itibariyle Roiland “Çizim aşamasındayız” diyor. Biz de bekliyoruz. Sizde durumlar nasıl?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.