Rick and Morty geri döndü! Bu konuda daha fazla ne söyleyebiliriz bilmiyorum ama mutlu olduğumuzu biliyorum. Popülerliğinin artmasından dolayı olur olmadık yerlerde gördüğümüz Rick and Morty’i, son zamanlarda biraz fazla eleştirsek de diziye karşı hala büyük bir sevgi beslediğimiz saklanamaz bir gerçek. Seviyoruz be ne yapalım yani! Geekyapar olarak çok sevdiğimiz dizilere ne yaptığımızı hepiniz biliyorsunuz, oturup onları doyasıya inceliyoruz. Bugün de Rick and Morty’nin beşinci sezon birinci bölümü olan Mort Dinner Rick Andre bölümünü spoilerlı olarak incelemeye başlıyoruz.

İnanılmaz dramatik bir şekilde başlayan Mort Dinner Rick Andre bölümü, Rick ile Morty’nin yine olağanüstü zor bir durumdan kıl payı kurtulmalarıyla açıldı. Fragmanlarda gördüğümüz zaman kristallerinin olduğu gezegenden kaçmaya çalışırlarken hayatlarınız zar zor kurtaran Rick ve Morty, gemilerini okyanusa indirmeyi başarıyor fakat bu sırada Rick’in en “büyük” düşmanı, Nimbus ile karşı karşıya getiriyor kendilerini. Açılış sekansı bizi meraklandırsa da zaman kristallerinin sadece bölüm açılışında harcanmış olması beni çok mutsuz etti. Keşke bu kadar potansiyeli fazla olan bir hikâyeye özel bir bölüm yapsalardı. Kırdınız bizi Adult Swim.

Öte yandan şunu söylemem gerekiyor ki bölümün açılışından Nimbus’u görür görmez bir gözlerimi devirdim. Artık Rick’in bitmek tükenmek bilmeyen “nemesis” hikâyelerinden gına gelmesi bir yana dursun, bu bahsettiğimiz büyük düşmanların her zaman bir öncekinden daha büyük bir düşman olmasından sıkıldım. Nimbus’un tasarımı ve hareketleri oldukça eğlenceli olsa da genel olarak hikâyenin bu yönde gitmesini istemedim. Nitekim Rick and Morty de Rick and Morty’liğini yaparak beni şaşırttı ve Nimbus ile Rick’i arka plana atarak bambaşka ve çok daha güzel bir hikâyeyi işledi.

Rick’in şarap yıllandırmak için portal kullanarak başka bir evrene Morty’i yollaması ilk bakışta inanılmaz basit bir olaymış gibi gözükse de bu olay, bölüm içerisinde katman üstüne katmanı olduğunu kanıtladı ve bir anda bölümün ana hikâyesi oldu çıktı. Morty’nin, büyükbabası ve onun en büyük düşmanı için şarap servis etmek gibi oldukça kolay bir görevi eline yüzüne bulaştırıp koskoca bir medeniyeti etkilemesi, her açıdan tam bir Rick and Morty bölümüydü ve tam olarak bu yüzden çok sevdik. Bölümü biraz The Ricks Must Be Crazy bölümüne de benzeterek sanırım, Rick ile Morty ikilisinin etki ettiği küçük medeniyetlerin olduğu bölümlerini sevdiğimi kendime ve size itiraf etmem gerek.

Nasıl sevmeyelim ki? Morty’nin, şarap kasasını taşıması için yardım etmek isteyen ve sadece birkaç saniye nasihat verdikten sonra evine dönüp ailesinin öldüğünü gören Hoovy ile başlayan bir kan davasının orta çağ kalelerine, gizli kültlere, teknolojik bir geleceğe ve son olarak siberpunk bir dünyaya evrilmesini izlemek Rick and Morty’i çok sevdiğimiz günleri hatırlattı bize.

Morty’nin kasabalarına ilk gelişlerinin ardında Hoovylerin kendi medeniyetlerini geliştirmesi anlatırken Rick and Morty, yine kendini tutamayıp sosyoloji ve teoloji konularında eleştiri yapmaktan geri durmadı tabii. Açıkçası tüm bu göndermeler ve eleştirilerden benim favorim, gizli bir kültün krallığı ele geçirdikten sonra “Ben yalanlarla büyüdüm ve yalanları gücüm yaptım” tiradını atarken, ellerinde silahla Morty’i görüp “Hepimiz yanılmışız, tanrı gerçekmiş” diyerek ölmesiydi. Hoovylerin bu yüzyıllar süren gelişimleri bir yana liseye giden sıradan bir kız olan Jessica’nın binlerce yılını bir kristal içerisinde geçirip “zaman tanrısı” haline gelmesi ayrıca güzeldi. Bütün bunlar olurken Morty’nin sadece Jessica ile vakit geçirmek için acele ettiğini görmek de bir o kadar eğlenceliydi.

Morty’nin, koskoca bir kültürü temelinden sarsması dışındaki kısımlar sıkıcıydı dersek yalan söylemiş olmayız sanırım. Zira ne Rick’in Nimbus ile atışmaları, ne Jerry ile Beth’in Nimbus ile üçlü yapmak için kendilerini ikna etmeleri ne de Summer’ın yarım yamalak görevi ilgimizi çekmeyi başaramadı. Neyse ki yapımcılar da bu olayları daha fazla uzatmadı ve tadımızı kaçırmadı. Biz de Morty ve onun Narnia’dan çıkma Hoovy evreni sayesinde daha fazla etkilenmiş olduk.

Bizim Rick and Morty’nin beşinci sezonunun ilk bölümü olan Mort Dinner Rick Andre hakkında söyleyeceklerimiz az çok bunlar. Siz nasıl buldunuz sevgili geekler bölümü? Sizce eski, güzel Rick and Mort bölümlerini anımsattı mı? Yoksa artık Rick and Morty’nin kabak tadı verdiğini mi düşünüyorsunuz? Yorumlara yazın da biraz Rick and Morty konuşalım.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

2 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.