Bu sezon Rick and Morty başladığında hepimizin kafasında soru işaretleri vardı, yalan yok. Her bölüm şimdi bozdu, şimdi bozacak diye diye, korkarak izledik bölümleri. Ama hiç de öyle olmadı ve beşinci sezonUN ilk iki bölümü ile birlikte, taş gibi bir sezon izlemeye başladık. Hepimizin büyük bir keyifle izlediği iki bölümün ardından üçüncü bölüm geldi ve ne yazık ki üçüncü bölüm, beni biraz üzdü. Hey, hemen modunuzu düşürmeyin ve önce spoilerlı olarak Rick and Morty’nin beşinci sezon ikinci bölümü olan A Rickconvenient Mort’u incelememe izin verin.

Şimdi öncelikle hemen şunu aradan çıkartmak istiyorum. Bölümü tamamen beğenmemiş değilim. Yani bana göre bölüm, vasat bir bölümdü ki bu noktada “vasat” kelimesinin “ortalama” anlamına sahip olduğunu bir kere daha hatırlatma gereği hissediyorum. Asla kötü bir bölüm olarak nitelendiremeyeceğim A Rickconvenient Mort bölümü, bittiğinde öyle çok bir şey bırakmadı bana. Bölümün en büyük odak noktası olan Morty ve Planetina’nın yaşadığı duygular da bana geçmeyince ne yazık ki bölümün başından mutsuz ayrıldım.

Bu bölümü sevmememin en büyük nedeni, bölümde bulunan her bir konsepti daha önce görmemizdi. Süper kahramanlığın bir şirket işine dönüşmesi, evrenin sonunda toplu olarak sevişen uzaylıları ve Morty’nin gönül sancılarını izledik ya. Daha da kötüsü bölümümüz, hâlihazırda işlediği bu konseptleri oldukça sıradan bir şekilde anlattı. Bu da benim bölümden sıkılmama neden oldu.

A Rickconvenient Mort, bu sezonun ilk bölümünde övdüğümüz gibi iki farklı hikâye çizgisinden anlattı derdini. Morty’nin âşık olup kendisini yalnız bırakması üzerine Rick, Summer’ı da alıp bir Rick-Summer macerasına doğru yola çıktı. Kıyametiyle yüzleşen üç farklı gezegene giderek bu gezegenlerde anlamsız ilişkiler yaşamak isteyen Rick, iki çift dirsek göğsü sayesinde tek kıyametlik ilişkilere son verip âşık oluyor. Bu ise benim izlediğim Summer-Rick maceraları arasında en kötüsüne tekabül ediyor. Sanırım uzun zaman sonra ilk defa Rick’in olduğu kısımları atlayasım geldi bölümde.

Öte yandan Morty’nin kısımları, bölümün ana hikâyesini oluşturuyordu. Alison Brie’ın seslendirdiği Planetina’ya ilk görüşte âşık olan ve onunla olmak için Beth’e bile karşı gelen Morty, Planetina’yı önce onun var olmasını sağlayan “çocukların” elinden kurtardı, daha sonra ise gezegenin yaşamasını sağlamaya çalışan Planetina’nın delirmesini izleyerek ondan ayrıldı. Bizim de bu ayrılığa bir nebze olsun üzülmemiz istendi sanırım ama bilmiyorum, ben hiç üzülmedim.

Karşılaştırma yapmam gerekirse geçtiğimiz yıl çıkan The Vat of Acid Episode bölümünde Morty’nin, tanıştığı ve Jerry olmasa hayatının sonuna kadar birlikte mutlu olacağı, sesini duymadığımız hatta ismini bile bilmediğimiz kız ile olan hikâyesi, Planetia ile olan hikâyesinden çok daha dokunaklıydı bana kalırsa. Alison Brie’ın o güzel seslendirmesi olmasa gerçekten çok uzun dayanamazdım. Bir de bölümün sonunda Morty’nin bu yüzden acı çekip ağlaması, bilemiyorum ya, bir türlü geçmedi bana dostlar. Gerçekten kalpsiz Rick’in teki değilim. Ama hani Rick and Morty’nin bizi hüzünlendiren klasik sahnelerinin yanına bile yaklaşamadı benim gözümde.

Peki, bölümden hiç mi keyif almadım, hiç mi eğlenmedim, hiç mi gülmedim? Tabii ki güldüm! Ailesi büyük bir krizin ortasındayken büyük bir ciddiyetle masa oyununa devam eden Jerry’e, Summer’ın gezegenlerine çarpacak büyük meteoru patlatmasının ardından işe gitmek zorunda kaldıkları için üzülen uzaylılara ve tam Morty’e büyük bir kılıçla saldıracakken “Bağımsız bir birey olarak hiçbir grubu temsil etmiyorum” diyen figürana çok güldüm. Hatta ne yalan söyleyeyim, özellikle sonuncusu beni oldukça eğlendirdi. Fakat işte bunlar dışında bölümde elle tutulur bir şey ne yazık ki göremedim ben.

Bu da böyle tadı kaçık bir inceleme oldu açıkçası. Yani normalde beğenmediği bölümlere karşı gayet net bir şekilde gömen biri olarak bu bölümü gömmeye elim gitmedi. Sanki bir şeyler vardı ama ben kaçırmış gibi hissettim. Ama öte yandan da bölümü izlerken büyük bir kısmında sıkıldım. Bu da benim onu övmeme engel oldu. İki arada bir derede kalmış bir incelemenin de böylece sonuna geldim.

Siz nasıl buldunuz sevgili geekler Rick and Morty’nin yeni bölümünü? Sizce de bir şeyler eksik gibi miydi yoksa ben mi biraz fazla yüklendim. Yorumlarda bekliyor olacağım cevaplarınızı.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.