Şu an için Hulu ve Marvel işbirliğinde bir “genç süper kahraman takımı” dizisi konusunda ne beklemem gerektiğinden ciddi anlamda emin değilim. Hulu’nun The Handmaid’s Tale yapımı benim için bu kanala yönelik ilk dizi oldu ve inanılmaz seviyelerde başarılı bir iş çıkarmışlar. Bu sebepten ötürü heyecanlıyım. Öte yandan Marvel’ın genç karakterlerine yönelik elinden gelenin sadece Cloak&Dagger gibi leş bir fragman kadar olduğunu gördüğümden dolayı da bayağı bir umutları tükenmiş haldeyim. 

Yazdığımız haberleri ya da alakadar olduğu her türlü yazıdaki göndermeleri eğer okuyorsanız, muhtemelen Runaways dizisi için fazla sabırsız olduğumu da biliyorsunuzdur. Yalan yok, çizgi romanlarında bayılarak okuduğum bu ekibi dizi sektöründe bir avuç çamura bulayacakları yönünde korkularım var. Cloak&Dagger fragmanı sonrası böyle hissettim en azından.

Her şey bir kenara; saatler öncesinde Runaways’in dizi fragmanı Twitter’da bizzat Jack Rico tarafından paylaşıldı. Hulu’nun panelinde duyurduğu her türlü gelişmeyi bir şekilde Twitter’a koyan Rico, Runaways’in de şu kısa ve öz fragmanından bizi mahrum etmemiş:

https://youtu.be/6i0roQvnTI0

Şimdiden bir şey söylemek için çok erken, zira elimizde çok fazla malzeme de yok üzerine konuşacak. Kadroydu, karakterlerdi, sızan set fotoğraflarıydı derken anca bir avuç şey geldi önümüze. Ama fragmanla beraber yavaş yavaş ayak seslerini duyurmaya çalışıyor Runaways dizisi.

C-6JVt5XoAALy65

Üstelik evrene olan bağlantılarıyla da önemli bir pozisyonda olduğunu düşünüyorum. Minoru’ların kara büyü diye yırtındığı onca olayın Darkhold‘a bağlanması, Cloak&Dagger‘ın bizzat ekibe yardım ettiği görevlerde görülmesi gibi birçok unsurun aslında Runaways dizisinin hafife alınmaması gereken kurgusu olduğunu söyleyebiliriz. Bizzat Avengers üyeleri ile de etkileşime geçtikleri kısımlar olduğunu söylemiyoruz bile. Tabii iş çizgi romana gelince, herkes herkesin sayısında beliriyor; önemli olan dizi ve film evreninde bunu tadabilecek miyiz…

Aslında bakarsanız, fragman o kadar da kötü değil. Cloak&Dagger sonrası Marvel’ın genç kahraman portrelenen dizilerine karşı fazla mı ön yargı oluşturdum bilemiyorum ama, beni o kadar da baymadı. Ha şurası da bir gerçek ki, heyecandan da kudurtmadı. Başta Molly ve sonrasında Chase olmak üzere hala beni dellendiren bu oyuncu seçimleri dışında diğer kahramanlarımız fena gözükmüyor. Fragmandan anladığımız kadarıyla da ilk sezonda birinci volume dışına çok çıkmayacak gibiler. Ne kadar hızlı ya da yavaş konu işleyecekleri ise tam bir muamma tabii.

Fragmanda fark ettiyseniz çok fazla diyalog yok. Daha çok gerici müzik yardımıyla, ilk sayının bize tattırdığı o stresli havayı yaratmaya çalışmışlar. Bu çocuklar nasıl bir araya geldi? Anne ve babaları ne haltlar peşinde? Az çok ne gibi güçleri var? Bütün bu sorular da azar azar cevaplanmış fragman dahilinde. Nico’nun Staff of One‘ını görmesek de Minoru’ların ilgilendiği kara büyü kısmına dair bir parşömen (kitap sanırsam, ama tek bir sayfa olunca parşömen daha makul kaçıyor) ve açıkça Karolina’nın bilekliğini çıkardığında nasıl gökkuşağından bozma bir kozmik varlığa dönüştüğünü falan seyrediyoruz.

runaways-marvel-hulu-tv-show

Geriye kalan ekip için (Molly ve Chase hariç, kolonya ile bileklerimi ovma isteği uyandırıyorlar) “izleyip yargılamalık” olduklarını düşünüyorum. Fragman fena değil, çizgi romana uygun, tek sıkıntısı keşke birazcık diyalog koysalardı da Runaways ekibinin o sulu ruhuna da değinselerdi. Ucundan lan, azıcık? Hiç mi?

Her şey bir yana, olur da düşünürlerse, Cloak&Dagger ile beraber ortak bir bölüm işine de girebilirler belki Runaways ekibi. Ne kadar ütopik olur bu düşünce emin değilim ama, olursa da hiç fena olmaz yani.

Siz ne dersiniz pek sevgili yaşça genç olan ve kendini her daim genç hisseden kahraman geekler? Runaways’in ilk fragmanı sizde nasıl bir etki yarattı? Beklentileriniz ne yönde? Hulu’ya güvenmeye devam etmeli miyiz? Marvel’ın sağ gösterip sol çakmasını beklediğim ama yine de umudumun çok kalmadığı Cloak&Dagger gibi yapımları nedeniyle, Runaways’den de umutlarımızı çekelim mi? Söz sizin, yorumlar açık. Dökülün bre!

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.