Çok değil 2 hafta önce Samurai Jack’in 11 Mart’ta çıkacağı kesinleşince ne kadar coştuğumuzu şurada yazmıştık. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan kısa bir teaserdan sonra Adult Swim Samurai Jack 5. sezonu için ilk fragmanı yayınladı. Sizi önce şöyle fragmana alalım. Sonra üzerine konuşmaya başlayalım.

Fragmanda belirtildiği üzere Jack’i en son 4. sezonda bıraktığımız andan bu yana 50 sene geçmiş, Aku tüm zaman geçitlerini kapatmış, Jack ise zamanda yolculuğun bir yan etkisi olarak bunca zamandır yaşlanmamış vaziyette. Adult Swim bu sezonun daha kara ve daha kanlı bir tona sahip olacağını bangır bangır söylemişti, gerçekten de hem görsellik hem de mental açıdan yetişkinlere daha çok hitap eden bir Samurai Jack var karşımızda. Umudunu kaybetmiş, delirmenin eşiğinde, hayatta kalmanın artık anlamsız olduğunu düşünen, kendini sorgulayan bir Jack görüyoruz. Sonrasında aksiyon başlıyor ilk defa kanlı sahneler görüyoruz. Önceki serilerde Jack’in kılıcı ile ne robotlar parça parça oldu ama onlar sadece mekanikti. Fragmanda ise gözlere ok sokuluyor, kollar bacaklar kopuyor. Bu sefer Jack’i, belli ki kayıp olduğundan, kılıcıyla pek göremiyoruz fragmanda, ama onun yerine kelimenin tam anlamıyla sıka sıka giden bir Jack var.

Görsel açıdan fragman beni fazlasıyla tatmin etti. HD görüntü kalitesine geçiş yapan çizgi dizileri eski halleri ile karşılaştırınca genel bir atmosfer kaybı hissederdim hep. Samurai Jack için de bundan çok korkmuştum fakat tam tersine Genndy Tartakovsky yine şovunu yapmış. Atmosfer orjinal seriden hiçbir şey kaybetmemiş, daha renkli ve daha HD görüntüler Tartakovsky’nin animasyon stiliyle birleşince serinin tekno-distopya atmosferi daha derinden hissedilir olmuş. Seslendirmede ise Phil LaMarr yine görev başında. Dublajda aynı isimlerin olup olmayacağı konusunda bilgim yoktu doğrusu, Jack’in tanıdık sesini duyunca bir oh çektim. Tabi Aku’yu seslendiren Mako Iwamatsu 2006 yılında vefat ettiği için başka bir sese sahip olacak haliyle.  Fragmandaki müzikler Carpenter Brut‘a ait. Hotline Miami oynadıysanız tanıdık gelecektir. Eski seride de aynı tona alışıktık zaten, Samurai Jack evreni için synthwave müziğin oldukça yerinde bir seçim olduğu aşikar. Anlayacağınız sanat yönetmenliği açısından üstüne uğraşılmış ve eski hayranları tatmin edecek bir sezon geldiğini şimdiden söyleyebilirim.

Samurai Jack’in 5. sezonu 10 bölüm sürecek ve hikayeyi sonlandıracak. Önceki sezonları halen bitirmediyseniz yetişmek için vaktiniz var!

Yazar

Geekyapar teknik işler şansölyesi. @yucelokcu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.