Bu sezonun en merak edilen dizilerinden biri olarak başlamıştı Gotham. Şahsım adına ortaya çıkan işten fazla tatmin olduğumu söyleyemeyeceğim. Penguin ve Harvey performanslarını başarılı buldum ve Jada Pinkett’a dair zaafıma da yüründü, ama yapımcı ekibin genel olarak girdikleri yükün ağırlığını kaldıramadıklarını düşünüyorum. Sonuçta Batman’i göremediğimiz bir Gotham’ın büyüsünün kısmen kaybolduğunu söyleyebiliriz. Yer yer iyi bölümlere imza atmalarına rağmen geneline baktığımda ortalamanın üstünde olduğunu söylemek zor.

Gotham_625

Ama Amerikan seyircisi benimle aynı görüşte olmamalı ki, yayıncı kanal Fox ocak ayında reytingleri de fena olmayan diziye 2. sezon için onay vermişti.Anaheim’da düzenlenen WonderCon’da açıklamalar yapan dizinin yapımcılarından John Stephens dizinin gelecek sezonuyla ilgili açıklamalar yaptı. Yaşadığımız dünyanın gerçekliğinden çok sapmak istemediklerini belirten Stephens, “İnce bir çizgiyi geçtiğimiz anda kendimizi süper kahramanlar dünyasında buluruz. Ne mutlu ki Batman’in dünyasında bu duruma uygun pek çok kötü mevcut” dedi.

Mesela Mister Freeze gibi bilim dünyasından kötüler. Yeteneklerinde küçük değişikler yaparak süper kahramanlar dünyasına girmek zorunda kalmıyorsunuz.” diyen Stephens, ikinci sezonda kalsik Batman kötülerinden Clayface ve Mad Hatter’ı da göreceğimizi ekledi. “İkisinin de çok başarılı geçmiş hikayeleri ve karakterleri var. Özellikle Clayface’in orijinini keşfetmeyi çok istiyorum.

mr_freeze_625

Eminim hepiniz biliyorsunuzdur ama yine de bu isimleri kısaca özetleyeyim: Mr. Freeze asıl adıyla Victor Fries, bir moleküler biyolojisttir. Özellikle cryogenics (Soğu bilimi diye geçiyor, insanların öldükten sonra dondurulması vs.) üzerine çalışmaları var. Karısı ölümcül bir hastalığa yakalanınca, Freeze onu dondurur ve tedavisi için gereken para, kaynak vb. için çeşitli suçlar işler. Bir de geçirdiği bir kaza sonucu vucüdünü aşırı soğuk tutması gerekir, o yüzden sürekli olarak özel yaptığı bir kostümle dolaşmak zorundadır.

İkinci kötü adamımız Mad Hatter asıl adı Jarvis Tetch, kendisi aslen bir nörolog, Alice Harikalar diyarında kitabına saplantısı var. Kendisi insanların beynini kontrol eden bir araç üretiyor ve şapkaların içine yerleştiriyor. Clayface ise zaman içinde pek çok kişi tarafından kullanılmış bir isim. Hepsinin ortak noktası vücudunu değiştirerek insanların görünümü alabilen bir kötü karakter olması. Genelde çizgi romanda çamurdan yapılma gibi görünüyor ama dizide bu şekilde resmedeceklerini çok düşünmüyorum.

Seçilecek oyuncuların karakterleri nasıl yorumlayacağını merak etmekle birlikte daha ortada Batman yokken bu kötülerin Gotham’da olmasının Batman mirasına zarar verdiğini düşünüyorum. Özellikle bu sezon Joker’e yarattıkları orijin, oyuncunun başarılı performansına rağmen bende hayal kırıklığı yaratmıştı. Ama tabi Batman’in kötüleri olmadan da dizinin izleyici çekmesinin çok zor olduğunu aşikar. Peki sizin dizi ve yeni sezonda yer alacak kötüler hakkındaki görüşleriniz neler?

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

4 Yorum

  1. Bencede batman olmayınca hep bir eksiklik hissediliyo bu dizide. Jim gordon da biyere kadar yani.

  2. Güçlü Yiğit Başar Cevap ver

    Dizinin işlemeyen noktası temel dinamiğin zayıf olması. Ana karakterlerden Gordon ve Barbara gerçekten kötü oynanıyor. Çocuk kanadı böyle karanlık bir dizide zorlama duruyor. Dahası Batman’e dair gereksiz bir beklenti ve sabırsızlık yaratıyor. Dizi için en ideali Bruce Wayne’i hızla yaşlandırıp en azından üniversite yıllarına falan getirmeleri sanki

    • gotham’ın sadece 1 bölümünü izledim benı çok sarmadı ama bruce wayne olayına gelirsek izleyen arkadaşlarımdan sürekli duyuyorum her bölüm gözüküyormüş nerdeyse bence diziyi reklam yapmak ıcın bruce ıkıde bir gösteriyorlar sonuçta dizinin başrol jim gordon 1 2 sezonda bir bruce wayne gözükmesi gerek

    • Dizi başlarken Bruce’u nadiren gösterirler, ailesinin ölümünden etkilenişini falan anlatırlar diye düşünüyordum ama diziyi çok az izlemiş olmama rağmen Bruce’un suç vakası çözdüğünü bile gördüm!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.