Süper kahraman dizilerinin, özellikle de var olan çizgi roman markalarından uyarlananların çok popüler olduğu su götürmez bir gerçek. The CW’nun Arrow atılımı beraberinde aynı yapımcıdan çıkma Flash’ı getirdi, Captain Cold / Atom ve Supergirl dizileri de yolda. DC bu sırada rahat durmadı, başka yapımcılara da iZombie, Gotham gibi diziler yaptırdı. Marvel da kendince bir yol belirledi ve ondan şaşmadı, Agents of SHIELD ve Agent Carter görece iyi çizgilerde ilerlediler, Netflix ile olan anlaşmalarının ilk meyvesi Daredevil ise herkesi ne kadar iyi olduğuyla şaşırttı.

Bunların arasında bir de Constantine vardı. Kendisinin ilk bölümünü izlemiş, tüm ümitlerimiz sönmüş bir vaziyette bilgisayarın başından kalkmıştık. Sonradan takip edenlerden duyduğumuz kadarıyla dizi başladığı kadar kötü devam etmemiş; hatta bilhassa, yer yer façasını toparlar hâle gelmiş. Bilmiyoruz, pek izlemedik. Görünen o ki, Amerikan halkı da izlememiş. Reytingleri bütçesine göre çok düşük olan Constantine, anladığımız kadarıyla, iptal edilmenin eşiğindeymiş.

Constantine - Season Pilot

Aslında NBC’de yayınlanan dizi uzun zamandır uçurumun kenarında duruyordu. Yapımcı Daniel Cerone, NBC ile Nisan sonunda masaya oturacaklarını ve ikinci sezonun kaderini bu toplantının belirleyeceğini söylemişti. Bu durum değişmiş değil, fakat Kate Aurthur’un Buzzfeed için yaptığı bir haber, Constantine’in iptal olduğunu belirtti. Aurthur sonradan bir tekzip yayınlayarak, Constantine’in resmen iptal olmadığını,  fakat buna çok yakın olduğunu kaydetti. Yapımcı Cerone de toplantının hâlâ planlı olduğunu ekledi.

Peki ümit var mı? Cerone’nin kendisi bile “düşük” diyor. Anladığımız kadarıyla NBC çok da memnuniyetsiz değil reytinglerden, fakat yüksek bütçesini meşru kılacak kadar büyük bir izlenme oranına da sahip değil dizi. Eğer yeni dönem pilot sezonunda (Amerikan kanallarının yeni dizi bulmak için uygun adaylara örnek bölüm çektirdiği yaz aylarına verilen ad) Constantine’den daha ucuza mal edecekleri ve daha başarılı olacağını düşündükleri bir dizi bulurlarsa, en sevdiğimiz sarışın paranormal dedektifin gözünün yaşına dahi bakmayacaklar. Yani anlayacağınız, Constantine şu an resmen iptal değil, ama ihtimaller yüzde doksanın üzerini göstermekte…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

  1. Constantine bence, Arrow’dan da Flash’den de, Gotham’dan da daha iyiydi. Dizinin kötüymüş gibi gelmesinin nedeni, Pilot bölüm’ün üzerinde çok değişiklik yapılmış olması veTam sezon alamayıp 13 bölümle yetindiği için, normalde sezon ortası finalinde yani 13.bölümde kimliği açıklanacak olan main villain’ın kim olduğu sezon finalinde açıklanmış oldu. Ben DC’yi pek sevmeyen bir insanım, ama Constantine gerçekten sevdiğim ilk DC karakteri oldu.

  2. Berkcan Zülfikar Cevap ver

    Şahsen ben yazarların aksine destekliyorum Costantine’i beni her ne kadar da takmasalarda, zaten ben bunu düşündüklerinin tutmaması olarak görüyorum.

    Aslında ümit var hayli hayli. Bir kaç haber var, mesela Allegiance dizisinin kalkması bir fırsat olabiilir. Zaten reyting olarak fazla sıkıntıda değiller kendileri söylüyorlardı. Bir çok platformda insanlar Costantine’nin layığıyla yansıtıldığını düşünüyor (sigara hariç, ona da yapacak bir şey yok). Bu noktada daha önce söylediğimle aynı kapıya çıkacağım; Geekyapar yazarlarının kriterleriyle Costantine değerlendirilmemeli, çünkü her yapım noir tadında değil ve olmamalı. Kendi açımdan kabul ediyorum, noir çok farklı ve etkileyici havalar verebiliyor. Ama her şey de casus filmi havasında geçmesin mesela…

    Bir de böyle düşünün yani, Berkcan bunu tavsiye ediyor..

  3. İlk bir iki bölüm gerçekten vasattı ama sonra iyi toparladı kesinlikle iptal edilmemesi lazım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.