Televizyonda giderek yükselen bir grafik çizen DC, 4 sezondur başarıyla devam eden Arrow’a kardeş geleceğini geçtiğimiz sene zaten duyurmuştu. Bu sezon başında zeki, yetenekli, efendi ve biraz da fırlama bir evladımız oldu: The Flash. Özellikle Arrow’un ağırlığı ve karanlık tonundan sonra bu diziye ergen muamelesi yapıp kenara attığınızın farkındayım. İlk bakışta daha yüzeysel ve içi boş gibi duruyor, onun da farkındayım. Ancak dizinin şu an bulunduğu nokta, inanın Arrow’dan daha karışık ve kafa yorucu. Hatta “amaaan, hep aynı şeyler” diyerek Arrow’a satış koymama bile sebep oldu. (He Oliver he, we’have failed this city, he).

Kahramanının adı ve yeteneğiyle müsemma, The Flash hızlı ve dinamik bir dizi. Canımız Barry Allen rolünde Grant Gustin’i küçük bir kardeş gibi de bağrımıza bastık. Dizinin hayranları olarak kendisini Arrow’un “The Scientist” bölümünde ilk kez gördüğümüzden beri seviyorduk zaten. O da dizisinde yüzümüzü kara çıkarmadı sağ olsun. The Flash, Arrow’da bıraktığımız yerden başlıyor:

The Flash

S.T.A.R. Labs’in Partikül Hızlandırıcı deneyinin kontrolden çıkmasıyla yaşanan patlamadan etkilenen Barry, komada kaldığı uzun sürenin ardından kendine geldiğinde karın kası yaptığını ve süper hız gücü kazandığını keşfediyor ki, hızından ziyade yatarak karın kası yapmasını daha çok kıskandığımı söylemem gerekiyor. Güçlerini keşfetme, test etme ve patlama sonucu ortaya çıkan Meta-Human’ları avlama konusunda da S.T.A.R. Labs’ten Dr. Harrison Wells, Cisco Ramon ve Dr. Caitlin Snow da kendisine yardım ediyorlar.

Geek’lerin bitanesi Cisco Ramon, Arrow’daki Felicity Smoak’ın izdüşümü gibi bir karakter. Her buldukları Meta-Human’a bir isim takan, kafamızın basmadığı ya da dizideki başka bir karakterin anlamakta zorluk yaşadığı anlarda esprili referanslar vererek bizi aydınlatan, can ciğer bir kardeşimiz. İleride kendi de bir kahraman olan Vibe’a dönüşecek Cisco ile Killer Frost’a dönüşmesi muhtemel Caitlin Snow, Fitz & Simmons’ın DC versiyonu gibiler yemin ederim.

Meta-Human demişken; The Flash, bölüm canavarı konusunda elini korkak alıştıran bir dizi değil. Daha sezonun bitmesine aylar olmasına rağmen, Danton Black, Clock King, Plastique, The Mist, Weather Wizard, Captain Cold, Heat Wave, Blackout, Rainbow Raider, Pied Piper ve Peek-a-Boo gibi irili ufaklı bir sürü düşmanı diziye yığdılar. Trickster’ın da yolda olduğunu biliyoruz. Bunlar içinde hayranları en çok heyecanlandıran “Plastique” bölümünde kafeste adını gördüğümüzden beri “alemin kralı geliyoor!” nidalarıyla beklediğimiz Gorilla Grodd’tu.

the-flash-gorilla-grodd-and-all-you-need-to-know-uh-oh-i-wonder-where-he-went

The Flash’ın en büyük düşmanlarından biri olmasına rağmen açıkçası diziye koyup koymayacaklarından pek emin değildim. Bu tarz acayip düşmanlar çizgi romanlarda işliyor ama canlı olarak uyarladığınızda bazen abes kaçabiliyorlar. Fakat telepatik ve telekinetik yeteneklere sahip Grodd’un hikayesi tam anlamıyla ilmek ilmek dokunuyor. Bu yüzden, anlı şanlı gözükeceği bölümlere dair de bir ümidimiz var. Çizgi romanlardaki gibi bir Gorilla Ordusu görecek miyiz ve bu primatlar Central City’i bir maymunlar cehennemine çevirecekler mi henüz bilemiyoruz ama Grodd’un Iris’i kaçırıp bir gökdelenden aşağı atması en büyük temennimiz.

Barry Allen’ın çizgi romanlardaki biriciği Iris, “ölmesi istenen dizi karakterleri” listemde kısa sürede tepeye oturdu. Dedektif Joe West gibi kral bir adamdan bu kızın çıkmış olmasına gerçekten inanamıyorum. Arrow’daki Laurel’a bile rahmet okutan cinsten, sinir bozucu bir karakter var karşımızda. Oynayan kızcağızın yeteneksizliğini bir kenara bıraksam bile, karakterin işlenme şekline ve gereksizliğine tahammül etmek mümkün değil. Dizideki diğer tüm karakterler konusunda çok iyi iş çıkaran senaristler, Iris ile ne yapacaklarını bilemiyorlar gibi sanki.

Iris_West

Barry’nin yeni gönül ilişkisini de şuraya sokuşturalım: 3 bölüm önce peydahlanan Linda Park, aslında çizgi romanlarda ikinci The Flash olan Wally West’in sevdiceği. Wally’nin özelliklerini Barry’e yansıtıp mutlu mesut bir gelecek mi çizecekler yoksa Linda, Barry’nin Iris ile olan ilişkisinde katalizör mü olacak göreceğiz. Bu kıza da çok bayıldığımı söyleyemeyeceğim ama kötünün iyisi diyebiliriz en azından. Koskoca Flash’a gelin alıyoruz, öyle kolay mı beğeneceğiz yani?

Lafı getirmek istediğim asıl kişi, Tom Cavanaugh’nın müthiş güzel oynadığı Barry’nin akıl hocası Dr. Harrison Wells. Adamın her mimiğinden sinsilik aktığını ve çok büyük planları olduğunu görebiliyorsunuz. Bu adamın zaten gerek kendini, gerek ekibini korumak adına soğukkanlılıkla cinayet işleyebileceğini, rahatlıkla yalan söyleyebileceğini ve binbir türlü iş çevirdiğini sayısız kez gördük. Sırları, yalanları ve davranışlarıyla karşımızda usta bir sosyopat var.

Peki kim Allah aşkına bu Dr. Harrison Wells? Son bölüm ‘Fallout’ta uzun zamandır tahmin ettiğimiz Reverse-Flash’in aslında Dr. Harrison Wells olduğu teorisi doğrulandı ki, ‘kafam dağılır’ diye başladığım bir dizide teori üretmekten de beynimin yandığını söylemem lazım. Ancak bunun bazı cevapları da beraberinde getirdiğini söylemek çok zor. Sarılı Adam’ın Barry’nin anasını öldürdüğünü ve duvardaki kan izleriyle Wells’in kanının uyuşmadığını düşünürsek Wells’in gelecekteki Barry Allen olma ihtimali zor gözüküyor. Şu durumda elimizde kalan şey şu: Dr. Harrison Wells = Eobard Thawne = Reverse-Flash = Professor Zoom.

The Flash 2

Reverse-Flash, çizgi romanda iki farklı kötü adama tekabül ediyor. Birisi Eobard Thawne, kötü adam ismiyle “Professor Zoom”. Thawne, 25. yüzyılda yaşayan bir bilim adamı. Kafayı The Flash ile bozmuş, onu bir idol haline getirmiş. Bizim anlamadığımız bir takım bilimsel zırvalarla Barry’nin yaşadığı kazayı bir anlamda taklit edip ‘negatif speed force’ gücü kazanıyor. The Flash’tan çok daha hızlı ve ‘speed force’a sahip olan herkes gibi o da zamanda yolculuk yapabiliyor. Tek Flash olmak isteyen bu arkadaşımız, aslında normalde Iris’i öldürmeye çalışıyor ama burada belki de bunu Barry’nin annesi olarak değiştirmiş olabilirler.

İkinci Reverse-Flash ise ikinci The Flash olan Wally West’in düşmanı “Hunter Zolomon”. The Flash’in aksine hızlı değil ancak zamanı bükebildiği için etrafındaki hızı da kontrol edebiliyor. Zolomon, Thawne gibi safi kötü değil. Esasında polis memuru olan bu abimiz Gorilla Grodd’un bir saldırısı sonucu kötürüm kalıyor ve tekerlekli sandalyeye mahkum oluyor. Düşmanı ama The Flash’i daha iyi, daha hızlı olması için de iteleyen bir karakter. Wally’nin daha iyi bir kahraman olması için bir trajedi yaşaması gerektiğine inanıyor. Dizide Wally West’in özelliklerini genel olarak Barry Allen’a yüklenmiş olsalar da Zolomon’u karşımıza getireceklerini pek sanmıyorum şu aşamada. Wells’in tekerlekli sandalyede olduğunu saymazsak, buna dair pek referans da vermediler açıkçası.

The Flash 3

Bu noktada benim tahminim Harrison Wells’in aslında gelecekten gelen Eobard Thawne olduğu. Yani Iris’in beybi feys polis sevgilisi Edward Thawne’nin torununun torunu. The Man in the Yellow Suit bölümünde, sarılı abimizin Edward’ı öldürmemesinin sebebi de bu. İşkembeden sallıyor gibi olmasın, biraz açıklayayım: Dr. Wells’in geçmişi hakkında ne biliyoruz? Karısı ve iş arkadaşı Tess Morgan, 14 yıl önce bir trafik kazasında ölmüş. Kazadan sonra kimsenin onu tanımadığı Central City’e gelmiş ve karısıyla beraber üzerinde çalıştıkları partikül hızlandırıcısı projesi üstünde çalışmaya devam etmiş.

Dizinin bir bölümünde Wells, polis şefi olan West’e “eğer Tess projeye devam etseydi muhtemelen 4 yılda bitirirdi ama ben anca 14 yılda tamamlayabildim” diyor. Ya Zoom/Thawne/Wells, gelecekten gelip Tess’i öldürüp çalışmasını çaldıysa? Ve de kocasının kimliğini alıp Central City’e yerleşip partikül hızlandırıcıyı çalıştırmak için Barry’i etkileyecek bir zamanı beklediyse? Zaten “The Sound and the Fury” bölümünde Pied Piper ile olan tartışmalarından Wells’in hızlandırıcıyı kasıtlı olarak patlattığını anladık.

Barry’nin ‘speed force’a sahip olmasını istedi çünkü gelecekte kendisini Reverse-Flash’e dönüştürecek olan şey Barry’nin gücü esasen. Yani kısacası Zoom/Thawne/Wells, şu anda tüm olayların olması gerektiği gibi ilerlemesi için çalışıyor. Sonrasını ve Zoom/Thawne/Wells’in büyük planını bilmiyorum ancak yine The Man in the Yellow Suit bölümünde gördüğümüz gibi gücünü kaybediyor. Her ne yüzünden hızını kaybediyor olursa olsun, kesin olan tek şey, geri kazanmak için Barry’e ihtiyacı olduğu.

FLA114A_0023b

“Fallout” bölümü, ortaya çıkan sırrın dışında dizinin gidişatını etkileyecek başka bir şeye vurgu yaptı: Barry Allen, zamanda yolculuk etmeyi öğrenecek ve geçmişe gidip annesini kurtarmaya çalışacak. Ancak Barry Allen’ı bugün The Flash haline getiren şey annesinin ölmesi, cinayetini aydınlatmak için adli tıp uzmanı olmaya karar vermesi ve S.T.A.R. Labs’in deneyi sonrası işteyken kafasına yıldırımı yemesi. Kısacası Barry, geçmişe gidip Reverse-Flash’i alt edip annesini öldürmeyi engellerse annesinin ölmediği alternatif bir evrene geçiş yapmamız olası gözüküyor. Flashpoint Paradox’u izlemiş olanlar annesinin yaşadığı evrende her şeyin sarpa sardığını hatırlayacaklardır. Dizi ikinci sezonda bu yöne saparsa eğlenebiliriz gibi geliyor bana.

The Flash, 17 Mart’a kadar ara verdi. Gelecek bölüm “Out of Time”ın fragmanından anlaşıldığı kadarıyla Dr. Harrison Wells ve zaman yolculuğu üzerine nefis bir bölüm izleyeceğiz. Halen şüpheleri olanlar varsa hazır dizi ara vermişken yumulsun lütfen, çünkü bu dizi “oldu”. Afiyet olsun.

Yazar

Bir reklam ajansında esnek saat olarak çalışıyor. Geekyapar yazarı. Hobi olarak spoiler vermeyi seviyor. Dreamer değil. Vizyonsuz. Şu hayatta hep Hufflepuff'liğindan kaybetti.

21 Yorum

 1. inceleme için teşekkürler yakın zamanda yine arrow flash incelemeleri olursa güzel olur

 2. Ben de senin gibi düşünüyorum ama tam oturtamadığım bir nokta var.Harrison Wells hızlandığında reverse flash gibi sarı bir iz bırakmıyor. Son bölümde de generali kaçırdığı sahnede aynı barry gibi kırmızı bir iz bıraktı.

  • Flash : Kırmızı elbise, sarı yıldırım
   Reverse-fash : Sarı elbise, kırmızı yıldırım

   bu şekilde biliyorum ben ve sen yazdıktan sonra arşivimden tekrar açıp baktım ve yukarda yazdıgım gibi.

   Not: çok değişik ve ilginç teorilerim var ama yazmayı düşünmüyorum!

 3. Flash point olma ihtimali cok yuksek,eger olursa arrow da degisecektir.yeni siparis ettikleri dizide buna gore alakasiz insanlarin neden toplandigini gosterebilir.

 4. Daha önce baska yerdede paylaşmıstım burayada eklmek istedim;

  Şimd 2 tane Reverse Flash mevcuttur. Birisi Eddie asıl
  kötü olan Reverse Flash’tır. İkincisi Hunter Zolomon yani Wellsdir. Ama Hunter
  Zolomon sadece zamanda yolculuk yapabilir hız gücü yoktur. Hunter Zolomon bu
  güce hayran olduğu için aslında kostumu ve yüzüğü Eddieden çalar ve onun
  güçlerine sahip olur. Bu bolumde Sarı Flashi kıstırdıklarında Wellse sonunda
  tanışabildik demesi bu yüzdendir çünkü Wells gelecekte kostumu ve yüzüğü
  Eddieden çalarak onun yerine Reverse Flash olmuştur.Barrynin annesini öldüren ve
  bu bölümdeki Reverse Flash Eddiedir geçmişe gelmiştir Eddie bu yüzden Eddieyi
  öldüremiyor. Kostümün son sahnede Wellsde olması da bü yüzden cünkü gelecekte
  kostümü ve yüzüğü Eddieden calıp aynı güçlere sahıp olmuştur Wells.

 5. Güzel bir açıklama olmuş teori de güzel ancak ben de @Cem Han’a katılıyorum; wells koşarken kırmızı ışık yayıyor geçen bir yazıdaki yorumumda da demiştim, muhtemelen wells gelecekteki barry ve kan grubu dna testi gibi olayları hızıyla çözüyor barry olmasa bile gelecekten gelen başka bir flash yani Wally olabilir. edward’ı es geçtiği bölümde wells reverse flash’tan dayak yiyor, bu ayrıntıyı kaçırıyorsun. Bu yüzden reverse flash edward’ın torunuysa wells başka biri olmuş oluyor. Gelecekten gelen barry nerede bunu da düşünmüyoruz hiç. Mesela neden yardım etmiyor? Geleceğe geri mi döndü? Çizgi romandaki Flashpoint Paradox’u düzeltmek için annesini feda etti diyelim ve bu zamanda kaldıysa ve barry’e yardım ediyorsa yani o wells ise?

 6. Güzel bir özet olmuş. Henüz Arrow gibi oturmuş olmasa da, kötü başlamadığını belirtmek lazım. Şimdilik haftanın kötüsü – arka plan hikayesi formülünü sıkmadan uyguluyorlar. Hatta bi yandan Reverse-Flash, öbür yandan Grodd falan verip baya bi merak unsuru da uyandırıyorlar.

  Dizinin en zayıf yönü (genel olarak tüm TV dizilerinin en zayıf yönü zorlama gönül ilişkileridir bence) Iris – Barry ilişkisi. Hem çok klişe ilerliyo olması, hem de bu kadar büyük bela varken en önemli problem gönül işleriymiş gibi gösterilmesi beni rahatsız ediyor. Eğer Mary Jane – Peter gibi derinlikli yapamıyosan, boşver, olmuyo çünkü.

  Onun dışında hem düşman (yazar burda villian demeye çalıştı) karakterlerin seçimleri, hem de onların ana hikayeye yedirilişi fena değil. Arrow gibi realiteye fazla tutunmak zorunda olmamaları da karakterleri daha renkli yapıyor tabi. Wells’in farklı katmanlar göstermesi diğer karakterlerin biraz tek yönlü olmasını kapatıyor bence.

  Kesinlikle önyargılardan arınıp takip edilesi bir dizi. Hem de Arrow’la ard arda izleyince farklı tonlarda olmaları sebebiyle iki kat tat veriyor. Atom’la ilgili şüphelerimi Atom haberinde paylaştım ama bence CW her güne bir süperhero dizisi sıkıştırabilir, hiç de rahatsız olmam.

 7. Arrow izlememin tek nedeni, Flash ile aynı evrende geçiyor olması, DC fanı değilimdir, sadece Flash ve Green Lantern severim, Flash dizisini duyunca dayanamadım. Ama, Flash’in arrow’dan daha çok tutması sonucu, CW da zaten, “Ulan biz bu Arrow’a sıçmışız, hadi düzeltelim” dediler, hadi hayırlısı.

 8. Mehmet Çalışkan Cevap ver

  Benim teorim: Wells, aslında annesini kurtaramayıp geçmişte kalmış Barry. Barry annesini kurtaramayınca Reverse-Flash’i öldürdü ve paradoks yüzünden gücünü kaybettiği için geçmişte kaldı. Bu yüzden genç Barry’e tesadüfen yıldırım çarpıp Flash olamayınca Wells, bu partikül hızlandırıcı deneyi ile onun Flash olmasını sağladı. O güçlerini kazanınca, Wells de kazanmış oldu. Reverse-Flash’i öldürünce onun kıyafetini almıştı. Barry’nin daha iyi bir Flash olması için hem ona destek olup koruyor hem de Reverse-Flash’e ihtiyacı olduğunu düşünerek onun yerine geçti.

  • Barry annesi öldürüldüğünde 10 yaşındaydı,üstünden 15 yıl geçtiği söyleniyor dizide, etti 10+15=25 yaşında şu an.2024 yılında kaybolduğu söyleniyor,(dizi 2014 te başladı)25+10=35.Gelecekten gelip annesini öldürmek isteyen reverse flashı durdurduğu zamanda kısılıp kalıyor ve bunun üstünden de 15 yıl geçiyor,
   35+15=50.Yani dediğin teori olabilir!Wells barrynin 50 yaşındaki hali olabilir ve güçlerini kazanmak için flashı kendi eleri ile yaratmış olabilir.Çünkü normal evrende barry adli tıp labaratuarnda şimşek ve kimyasal maddelerin bleşmesi ile flash oluyordu,burda ise şimşek artı parçaçık hızlandırıcısı birlikte!burdan aslında flashpoint paradokx gerçekleşmiş ve yeni 52 evreninde geçiyor olabilir dizi!

   • Reverse flash bary öldürmek için geçmişe gitti ama öldüremedi zaten o ikisi kavga ederken diğer bary flash onları izliyordu bary kendi kucuklgunu kaçırdı kurtardı ve kendi zamanına gitti zaten izleyen diğer flash annesi ile konustu annesi öldü reverse flash neden hızını kaybetti söyleyim izleyen flash solucan deliği yüzünden hızını kaybetti

  • bende bu teoriye katılıyorum dizi aslında şuan ilk flashparadoxu işliyor sezon finalinde ise bence 2.si olucak. HW aslında gelecekten gelen barry. Neticede dizide daha ilk sezonun kötüsü olarak Reverse Flash’ı direkt olarak kullanmaları saçmalık olur. O yüzden bu olayı en az 3 sezona yayıcaklar. İlk sezon dediğin gibi olur sezon finali bir flash paradox daha yaparlar ve işleri sarpa sarar düzeltmekle uğraşırlar 3 sezon ise herşey normal olur ve gerçek reverse flash ile karşılaşırız. Hem zaten arrow da da Oliver Ras-Al Ghul olma teklifi ile karşılaştı bence flash ın sezon finalinde olucak olan flash paradox dan sonra arrow un yeni sezonunda oliver’ı Ras-Al Ghul olarak görürüz dizi daha karanlık ve güzel bir halir. Bu yüzden bu sezonu çok boktan işlediler arrow’da.

 9. Berkcan Zülfikar Cevap ver

  Oh be sonunda biri çıkıp da DC dizileri hakkında yazdı helal sana…

  Dizi için; süper kahraman denilince temelde oturan olaylar serisi kötü adamın ortaya çıkışı, sonrasında yakalanması ve bu süreçte gelişen temeli oluşmuş diğer konular şeklinde ilerler. Aksiyon temalı bütün bu işlerde aynı olay serisini görürüz. Filmlerde tabi bu temeli oturan olaylar finalde sonuca bağlanıp bütünleştirilir ve Agents of SHIELD da felan gördüğümüz gibi geniş çaplı bir olayın merkezine itilir. Burada söz konusu süper kahramanlar olunca, artık Nolan etkisi diyebileceğimiz etkiyi aramak yersiz oluyor. AoS veya AoC da bu etkiyi uygulayabiliriz belki, sonuçta ikisinde de merkez AJANLAR. Haliyle riski ve ödülü büyük komplo teorileri ve kafa patlatan olaylar zinciri burada iş yapabilir. Fakat ve lakin, süper kahramanlara böyle zaman isteyen derin temaları kullandırmanın anlamı yoktur, zaten o şahıslara o güçler; derin temalara girişmemesi için verilir. Burada eleştirdiğim, AoS veya AoC gibi dizilere ‘şaheser’ deyip de Arrow veya Flash gibi dizileri itelemenin bu mantığa yatırılması. Arrow için belki bu söylenebilir (DC de büyük öneme sahip olmaya çalışan bir karakter daha, onun için bu konsept bekleyebilir) ama Flash ı bu kalıba sokamazsınız..

  Teori içinse; benim aklıma yatan da iki Reverse Flash olmasıydı ancak trailer da bir ayrıntı var: Wells aynı anda iki farklı konuma geçiş yapmaya çalışıyordu (hızı yeterli değildi burada). Bu yüzden dizide tek bir Reverse Flash yapmaya çalışacaklardır (Wells ismi beğenmişti). Bir ihtimalde Wells gelecekte Flash de olabilir. İleriki sezonlarda side-kick karakterleri güçlerini alacaklarını düşünüyorum. Ayrıca Flashpoint Paradox hikayesi aktarılırsa az önce bahsettiğim riski ve ödülü bol bir iş olur. Fan teorisyenleri FP olayı ile film ve dizi evrenleri bağlanabilir diyorlar…

 10. “Bu noktada benim tahminim Harrison Wells’in aslında gelecekten gelen Eobard Thawne olduğu. Yani Iris’in beybi feys polis sevgilisi Edward Thawne’nin büyük büyük dedesi.”

  Torunu olması lazım değil mi?

 11. Flashpoint paradox olursa arrow da değisir ölen karakterleri (sara-canary) geri getirebilirler böylece ama kurguyu iyi yazmaları elzem

 12. Arrow da zaten tempo düştü. Yada temposu flashın yanında sönük kalıyo. Ama arrowla flashın dc nin sinematik evrenindede olmasını dilerdim. Mesela justice league de. Ama sinema evreninde flashı baştan kurgulayacaklar.

 13. Flashpoint olayı çizgi roman evreninde hayli büyük bir olay. Sadece Flash dizisi içinde kullanmak anlamlı olmaz. Mesela yeni kurulan film evreninde 5-10 yıl sonra bunu garanti yaparlar. Flashpoint’in anlamı olması için Batman’in Superman’in Wonder Woman’ın olması gerekiyor. Bence dizide öyle bir şeyi yapmayacaklar. Ya da yapmanın ucundan döndürecekler Flash’ı. Oraya kadar gidip annesinin ölmesine izin verecek.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.