Peter Morgan enteresan bir adam. O ve Aaron Sorkin, benim gözümde aşağı yukarı benzer bir yerde duruyorlar. İkisi de sadece ve sadece kelimelerinin kıymetiyle yükselmiş, siyasi çok idealistik ve romantize bir perspektiften ele almayı seven ve belirli başlı konularda uzmanlaşarak kariyer inşasında bulunmuş yazarlar. O bakımdan, kafamda sık sık yer değiştiriyorlar. Gerçekten, arada kendime The Crown’ın Aaron Sorkin ile hiçbir ilgisi olmadığını hatırlatmak zorunda kalırken buluyor kendimi.

Sorkin’le ilgisi olmayan, Peter Morgan yaratısı The Crown –öhm- tam gaz yoluna devam ediyor bu arada bir yandan. İlk sezonu ile eleştirmenlerin ilgisini toplayan ve Netflix’i de izlenme rakamı olarak ikinci bir sezona yeşil ışık verdirtecek kadar ihya eden ilk bölümlerin ardından, dizi eşrafı ikinci sezonla ilgili mühim bir karar aldı geçenlerde. Dizide en azından bu sezon boyunca John F. Kennedy’yi canlandıracak aktörü belirlediler. Michael C. Hall. Nam-ı diğer Dexter. Nam-ı diğer Six Feet Under’dan David.

michael-c-hall

Geçtiğimiz sezonu 1955’te biten dizi, ikinci raundunda Süveyş Kanal krizi ile başlayacak ve Harold McMillan’ın 1963’te Başbakan’lıktan istifa edişine kadar devam edecek. Bu da bir noktada 1961’de Başkan seçilen ve 1963’te suikaste uğrayan John Kennedy’nin kariyerini kapsayacağı anlamına geliyor. E hâliyle İngiltere Kraliçesi ve Amerikan başkanının yolları bir noktada kesişecek. Ama The Crown, sanıyoruz bu tip kesişmelerin ötesinde de bir JFK portresi çizmek niyetinde. Verilen basın bülteninde, JFK’in karısı Jackie Onassis ile olan kompleks ilişkisine, sadakatsizliğine ve maço kıskançlıklarına epey değinilmiş.

Bunların her birini oynamak için Michael C. Hall ilginç bir seçim. Bana soracak olursanız, Kennedy’nin sahip olduğu ama Hall’da bulunmayan bir zerafet bulunmakta. Hall kalas bir adam demiyorum. Ama Kennedy, çok zengin bir ailenin, çok yakışıklı bir oğlu olarak büyümüş; bunu da her adımında taşıyan bir adamdı. Nazikti, etkileyiciydi, ama burnundan da aristokrasi soluyordu. Küçük kardeşi Robert daha zıpkın bir adamdı mesela, Michael C. Hall onu oynayabilirdi. Ama JFK? Sanki biraz fazla “kalın” Hall bu role. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.