Netflix’in popüler dizilerinden olan The Crown‘ı izleyenler izledi, sevenler sevdi; izlemeyenlerin de aşağı yukarı konuya dair bir fikri var. Kraliçe II. Elizabeth’in hayatıyla ilgili bir dizi bu. Gençliğinden, taç takış töreninden alıyor. İkişer sezonda bir oyuncu değiştirerek günümüze kadar gelecek. Malumunuz, bu ilk iki sezon dahilinde de başrollerinde Claire Foy ve Matt Smith vardı. Yan rollerde Kirby, Harris, Lithgow gibi deneyimli isimler bulunuyordu. Şenlikli bir kadroydu.

Ancak en nihayetinde dizinin “merkez aktörü kim?” diye soracak olsanız, cevap çok bariz bir şekilde Foy olmak zorunda, çünkü kadın Kraliçe Elizabeth’i canlandırıyor. Hikaye onun ekseninde dönüyor. Foy’un daha fazla sahnesi var. Daha fazla gün sette bulunmak durumunda. Ancak en çok maaşı, yapım stüdyosunun kendi ifadesine göre, Matt Smith‘e vermişler. Sebep? Çünkü kendisi The Doctor‘dı.

Bu sebep; en çok sahne ve repliğe sahip Foy ile çok belli ki hikayenin ikinci başrolü olan Smith’in neden aynı maaşı almaları gerektiğine bir argüman olarak sunulabilir. Çünkü gerçekten de, Smith’in profili dizinin başladığı esnada Foy’dan yüksekti. Elbette yüksekti, adam kaç sene dünya bilimkurgu tarihinin en meşhur kahramanlarından birini canlandırdı. Ancak işte dizinin adı da The Crown. Her afişte en önde Foy var. Dizinin oyuncularından Harris’in de dediği gibi, “bu dizinin bir üçüncü, dördüncü sezonu olacaksa bunun en büyük sebebi Foy“. Denk ücret almayı hak etmiyor muydu?

İnsanlar böyle düşünüyor, işin enteresan kısmı; stüdyo da öyle düşünüyor. Dizinin yapımcısı Left Bank bundan sonraki sezonlarda maaş listesinde en tepede Kraliçe’nin duracağını söyledi, bu konuda da garanti verdi. Bu bir sonraki Kraliçe Olivia Colman için iyi haber. Umarız hem sanat sepet sektöründe, hem de dünyanın her endüstri ve iş kolunda erkek muadillerinden daha düşük maaş alan kadınlar için de bu tip iyi haberler ilerleyerek artar.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.