Birkaç bölümdür The Flash’te sıkıntılı olduğunu söylediğim bir nokta vardı: Meta-Human’ları bölümün ana hikayesi içinde iyi kullanmıyorlardı. Bu yüzden belki de çok eğlenceli olabilecek karakterler basitçe harcanmıştı. Önceki birkaç bölümün aksine Who is Harrison Wells bölümünde Everyman’i epey iyi kullandıklarını düşünüyorum. Kim olduğunu çözmeye çalıştıkları Wells’in hikayesine de paralel bir öykü oldu tüm bu ‘Shapeshifter’ meselesi. Çizgi romanlarda 2006’da tanıştığımız Hannibal Bates bir ‘Şekil Değiştiren’. Adını Hannibal Lecter ile Norman Bates’ten alıyor ve isim babalarının hakkını verircesine parçalarını yediği kişinin kimliğine bürünüyor. Buradan bakınca Supernatural’ın ilk sezonunda yayınlanan “Skin” isimli bölümündeki Shapeshifter konseptini andırmıyor değil.

Prime time’da yayınlanan bir dizide karakterlerimize vücut parçaları yediremeyeceklerinden olsa gerek, Bates’i dizi için revize etmişler ve milleti yemesin de dokununca o kişinin şekline bürünsün demişler. Bölüm tanıtımlarında gördüğümüz Barry – Caitlin öpüşmesi, Eddie’nin polisleri vurması falan hep bu eşşoğlueşşeğin halt yemesiymiş meğer. Iris kılığında Barry ile yaptıkları dövüşe de bayıldığımı söylemem lazım. O kızın aksiyona yakışabileceği aklıma gelmemişti. İflah olmaz bir “Iris-hater” olarak, Caitlin – Barry öpüşmesinin de burada kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Zaten ikinci öpüşmede Caitlin’in de itiraz etmemesi ileride aralarında bir kıvılcım olacağına işaret ediyor.

the-flash_season-1_episodede-19_who-is-harrison-wells_still-12

Bence bunu, belki dizi ve karakterler yeterince geliştikten sonra, mesela 3. sezonda Caitlin’in Killer Frost’a dönüşmesi için kullanabilirler. Başarıyla işlenen bu hikayeye darbe vuran tek şey, Everyman’in Eddie kılığında eve gelip Barry’i kandırmasıydı. Sen Central City’nin en zeki adamların birisin ve Shapeshifter olduğunu bildiğin birinin peşindesin. Hatta Eddie’nin kılığına girebileceğinin de farkındasın. Üstüne üstlük Eddie’nin gözaltında olduğunu ve kolayca salıverilemeyeceğini biliyorsun, ki zaten yeni gelmişsin Eddie’nin yanından. Nasıl halen salak gibi kapıdakinin o olduğuna inanabilirsin be güzel kardeşim? Bazen izleyiciyi salak yerine mi koymaya çalışıyorlar yoksa akıllarına daha iyi bir fikir mi gelmiyor hakikaten merak ediyorum.

Bölümün tatlı çifti Laurel ve Cisco’ya da değinmeden geçmek istemiyorum. Ya yemin ediyorum şu sıra televizyonda Cisco kadar sevdiğim bir adam daha yok. Carlos Valdes’in o kadar güzel bir enerjisi var ki, hangi bölümde kime eşlik etse şahane bir ‘sidekick’ olup çıkıveriyor. Caitlin ile zaten süper bir ikililer. Dedektif West ile takıldıklarında bizi şahane eğlendiriyorlar. Geçen bölüm Atom ile son derece garip ve komik bir dinamik kurdular. Bu bölüm Laurel çıktı karşısına ve adam onla bile inanılmaz bir kimya yakalamayı başardı. Valla Black Canary ile takılıp olayları çözdükleri bir komedi dizisi çekseler izlerim, o kadar sevdim ikisini de. Bir de gitmiş Black Canary ile fotoğraf çekilmiş, böyle hayranı olduğu ünlüyü görünce abuk sabuk tepkiler veren insanlar gibi. Nasıl sevmem bu adamı?

Flash-119-19
İsminin aksine yeteri kadar Wells içeren bir bölüm değildi bu. Daha ziyade diğer karakterlerin Wells’in gizemini çözmeye çalışmasına odaklandılar. Bu konuda da sağlam yol kat ettiler. Dedektif Joe West ve Dedektif Lance güzel bir ikili oldular bu araştırmada. Tüm aldığı kararlara rağmen Lance’i seviyorum ama babacanlığı sayesinde Joe West her daim bir adım önde benim için. Artık gerçek Dr. Wells’in öldüğünü ve birinin yerini aldığını biliyorlar. Bundan yola çıkıp Wells’in kendiliğinden ya da bir cihaz aracılığıyla şekil değiştirebilen bir çeşit Shapeshifter olduğunu varsayabilirler .

Bu cihaz da Fringe‘de Shapeshifter kardeşlerimizin öldürdükleri kişinin yerine geçmek için kullandıkları cihazın neredeyse aynısı. Dizinin yapımcısı Geoff Johns’un büyük bir Fringe hayranı olduğunu düşünüyorum zaten uzun süredir. Bölüm canavarlarının suç işleyişleri ve suç mahallinde kahramanlarımızın karşılaştıkları ‘açıklanamayan’ durumlar bazen birer saygı duruşu gibi geliyor bana. Zamanında Fringe’in bir bölümünde alternatif evrendeki DC çizgi romanlarının da farklı kapaklara sahip olduğunu görmüştük (Red Arrow/Red Lantern hikayesi vardı misal ve Crisis Infinite Earths’te Supergirl değil de Superman ölüyordu). Geoff Johns’un, Fringe yapımcılarıyla anlaşıp yaptığı hoşluklardan biriydi bu. Umarım ileride de böyle referanslar vermeye devam ederler.

Flash-119-11
Son kısımda Barry – Caitlin – Cisco üçlümüz Reverse-Flash’ın sırlar odasını da bulduklarına göre, geriye kim olduğu ve ne istediği sorularını çözmeleri kaldı. Fakat gelecek bölüm The Trap‘in adından ve sinopsisinden anladığımız kadarıyla bunu öğrenmek için Wells’i yakalamayı planlıyorlar. Dünyanın en zeki adamlarından birini nasıl tuzağa düşürmeyi düşünüyorsanız artık. Plan baştan hatalı. Gidin efendi efendi konuşun bence. Konuşunca çözülmeyecek sorun yok çocuklar, valla. Bakın Cisco’mun başına bir şey gelmesin, ateşe veririm o S.T.A.R. Labs’i.

Küçük Notlar:

 • 2011 yılında The New 52 ile DC’nin restart atmasından önce çıkan 52 serisinde Everyman, Infinity Inc. adında bir grubun parçasıydı. Infinite Crisis’in ardından Lex Luthor, “Everyman Project” adını verdiği bir proje başlattı. Bu projede sıradan insanları alıp süper güçleri olan insanlara çevirip Everyman’in de dahil olduğu, Starlight, Skyman, Nuklon, Fury, Matrix ve Jade’ten oluşan bir süper takım kurdu. İleride elbette ki Lex Luthor tarafından kurulan bir takım olarak değil de patlamayla güçlerini kazanmış bir team-up olarak Infinity Inc.’in diğer üyelerini görmemiz mümkün bana kalırsa.
 • Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir husus da Coast City isminin bir sürü Arrow ve The Flash bölümünde zikrediliyor olması. Sürekli lafının geçmesini hoş bir ‘easter egg’ olarak düşünüp çok ciddiye almamıştım ama son bölümde Barry’nin gidip pizza almasıyla şehri ufaktan göstermiş olmaları beni kıllandırdı. Coast City bildiğiniz gibi Green Lantern/Hal Jordan’ın memleketi. Üstüne bir de Hal Jordan’ın pilotu olduğu Ferris Air’in logosunu gösterdiler. DC, sinema evreni projesine giriştiğinden beri Justice League ve Suicide Squad’ın önemli karakterlerini The CW’nin kullanmasına izin vermiyor. Harley Quinn’i Arrow’da göremeyişimiz, Deadshot ve Deathstroke’a yol verilmesi hep bu yüzden. Bir Green Lantern dizisi için heyecanlanmıyorum, zira önümüz Justice League filmi. Ancak yeni filmde Hal Jordan’ı değil de John Stewart’ı Green Lantern olarak göreceğimizi açıklamaları şüphe yaratmıyor değil. Hal Jordan’ı televizyona saklıyor olabilirler mi?
 • Çizgi romanlarda Black Canary’nin süper gücü olarak bildiğimiz Canary Cry da güzel bir şekilde Arrow’a yerleştirilmiş oldu bu bölüm vesilesiyle. Black Canary, çığlığı ile çok güçlü ses dalgaları yayıp düşmanlarının anasını ağlatabiliyordu. Dizi versiyonunda süper güç yerine Cisco’nun yaptığı cihaz sayesinde ortalığın tozunu attırabilecek. Laurel zaten doğru düzgün dövüşemiyordu. Böylelikle bari birkaç adamın hakkından gelir, ortalarda boş boş dolanmaz.
Yazar

Bir reklam ajansında esnek saat olarak çalışıyor. Geekyapar yazarı. Hobi olarak spoiler vermeyi seviyor. Dreamer değil. Vizyonsuz. Şu hayatta hep Hufflepuff'liğindan kaybetti.

15 Yorum

 1. Murat Büyükbaş Cevap ver

  cisco bir cümlesinde bu ara ses dalgalarıyla ilgileniyorum gibi bir şeyler söyledi kanaryaya sanırım vibe olarak devam edebilir

  • adamın ne olacağı zaten belli Vibe olacak asıl soru ne zaman kaçıncı sezon kaçıncı bölüm de olacak 😕 aynısı Caitlin için de geçerli.

   • Killer Frost için 2.sezon Vibe için bu sezonun sonunda dönüşümün başlayacağını düşünüyorum.

 2. Doctor Wells arkasından iş çevirdiklerini anlayamayacak ve o odaya en ufak bir güvenlik önlemi koymayacak kadar salak biri değil bence bölümün isminin trap olmasının sebebi barry nin wells e tuzak kurması değil wells in barry e tuzak kurması eğer böyle olmassa dediğin gibi bazı şeyler cidden saçma.

 3. Wells’in hiç bişeye uyanmaması ya da bi hareket yapması düşündürmüş olmalı diğerlerini bu adamı aptal mı sanıyolar bence herşeyin farkında o neler olacağını bekliyo adam bi dahaki bölümler de can yakacağı kesin 😀 bu bölüm bana Iris ve Laureli bile sevdirdi özellikle Laurel.. artık sıradan meta humanlardansa asıl kötülere- bosslara geçmesi lazım dizinin sezon finali yaklaşıyo..

 4. Hal Jordan gelirse dizi evrenine bence süper olur Flash/GL dinamiği ÇR larda çok zevkli oluyor çünkü. Dizide de bunu rahatlıkla yansıtırlar bence Cisco bunun bir örneği zaten. Fakat GL için bir solo dizi demek aşırı efekt demek oluyor altından kalkabilirlermi bilemiyorum.

  • 5 10 tane saçma karakteri bir araya getirip legend diye spin off dizi çekceklerine arrow ve flash dizisinin yönetmenleri 10 bölümlük güzel bir green lantern dizisi çeksin bence green lantern çok sevmem çr lerde ama dizisi zevkli olabilir seninde dediğin gibi new 52 deki dinamikleri çok iyi

   • kesinlikle katılıyorum Marvelin TV de DC den iyi olma sebebi adamlarda maymun iştahı yok az olsun öz olsun mantığı ile dizi yapıyorlar. DC 13 bölümlük sağlam diziler çeksin bence bir ton karakteri var zaten TV ye uyarlanabilecek.

 5. Yalnız o şekil değiştirme efektlerini büyük ihtimal paintte yapmışlar.. Yahu azıcık kaliteli efect kullansalar bari. Sihirli Annem dizisinde ki yapılan sihirler bile daha gerçekçiydi.

 6. Ibrahim Muhammet Çelik Cevap ver

  Odaya girdiklerinde tachyon bilmemnesi (reverse-flash’ın göğsüne giydiği) zırhın üzerinde değildi dikkat edin ona. 😀

 7. Merve Y Güler Cevap ver

  ben de “iris hater” olarak caitlin yakınlaşmasını nispetle beğeniyorum.
  eğer wells, barry yetişmeden cisco ya bir şey yaparsa o sari suit i yakarım.

 8. Ellerinde o kadar karakter, villain, hikaye olmasına rağmen daha şimdiden wells’i çözmeleri saçma geliyor bana. Bence wells bilinmeyenini daha da uzatıp ekmeğini yiyebilirlerdi. Dizinin ne kadar daha devam edeceği meçhul geliyor artık.

 9. Zamanında Felicity’i de seviyorduk ne hale getirdiler. Bırakalım Caitlin böyle kalsın, bir yerden sonra beceremiyorlar gibi

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.