Her hafta aynı cümleleri kuruyorum ama The Flash cidden çok iyi gidiyor yahu! Kıçınızı kaşıyın arkadaşlar, nazar değmesin. Şimdiye kadarki bölümler arasında sıralama yapacak olsam The Trap > Out of Time > Who is Harrison Wells derdim sanırım. Üçü de birbiriyle bağlantılı bölümler. Hepsini bu kadar iyi yapan da bu zaten. The Trap‘i daha da başarılı yapan şey ise bir Meta-Human’a yer vermeyip ana hikayeye odaklanmış olmaları. Bizim bildiğimiz ama karakterlerimizin yeni yeni öğrendiği Reverse-Flash bilmecesinde dananın kuyruğunun kopacağı son dönemece geldik artık.

The Trap - The Flash
Barry, Cisco ve Caitlin, geçen bölüm sonunda buldukları Dr. Wells’in Sırlar Odası Time Vault’tan hem bazı cevaplarla hem de soru işaretleriyle ayrılıyorlar. Öncelikli olarak gelecek gazetesindeki başlıktan The Flash’in 2024 yılında ortadan kaybolacağını ve Barry’nin Iris ile evleneceğini öğreniyorlar. Yetmiyor, Wells’in sezon başından beri konuştuğu yapay zeka Gideon peydahlanıyor ve bir panikle sordukları birkaç soruya cevap almayı başarıyorlar.

Gideon’u aslında yaratan kişinin Wells değil de Barry Allen olduğunu öğreniyoruz. Fakat Wells, geçmişe geldiğinde Gideon’u nasıl tekrardan kurdu ve gelecekteki versiyona bağladı, bilmiyoruz. Daha önce Gideon ile ilgili not düşmemişim dikkate alıp. Jack Kirby’nin New Gods hikayesine çok aşina olmadığım için çizgi romanlara bir referans olabileceği aklıma gelmedi. New Gods’ta Commander Gideon diye bir ‘Yeni Tanrı’ var. Bu robot arkadaş da o karakterin bir yansıması olabilir. Tam olarak nasıl bilmiyorum ama bence Gideon’un bu bahsi geçen 2024 kriziyle bir alakası olacak. Gelecek sezon artık flashback’leri bırakıp yerine flashforward’lar yaparak açıklık getirebileceklerini düşünüyorum.

The Trap - The Flash

Ekibin ayarladığı tuzağın dönüp bir taraflarında patlayacağını zaten tahmin ediyorduk. Eobard Thawne gibi süper zeki bir adamı bu kadar kolay oyuna getireceğinizi düşünmüyordunuz herhalde çocuklar? Bu adam hiç mi sağa sola kamera koyup bunların hareketlerini takip etmiyor, neler çevirdiklerini anlamıyor diyorduk ki adam herkesten bir adım önde olduğunu gösterdi. Tuzak kısmında bir bit yeniği olacağını zaten biliyorduk da geçen bölüm izlediğimiz Everyman’i kendisi diye yutturmasını beklemiyordum.

Eobard Thawne’nın saf bir psikopat olarak değil de The Flash’in çizgi romandaki diğer bir düşmanı Hunter Zolomon’un da özelliklerini devşiren bir kötü adam olarak yansıtılması hoşuma gidiyor. Barry’i daha iyi olması için zorlaması Zolomon’a has bir şey. Evet eninde sonunda Barry’i öldürmek istiyor ama bunu yapmak için de Barry’i güçlendirmesi lazım öncesinde. Bu uğurda da yapmayacağı şey yok. Böyle Makyavelci yaklaşımdaki bir ‘villain’ izliyor olmak ayrı bir keyif veriyor bana.

Hep söylüyorum ama 1000 kez daha söylesem bıkmam: Tom Cavanagh müthiş bir aktör. Şimdi gerçek yüzünü de gördüğümüze göre nihayet doya doya sosyopat bir karakter izletebilir bizlere. Sondaki flashback sahnesinde yaptığı monolog başka ciddi bir dramada olsa Emmy’likti yemin ediyorum. Gelecekte ne yaşanıyor da bu kadar nefret edip ölmesini istiyor bilmiyoruz ama Thawne’nın konuşmasından anladığımız kadarıyla henüz genç Barry’e aynı nefreti duymuyor.

Hatta aksine onu uzaktan takip ettiği onca yıl ve beraber çalıştığı onca zaman sonrasında arasında başka türlü bir bağ, belki de bir tür hayranlık oluşmuş. Thawne’nın final planı nedir, aklından neler geçiyor bilmiyoruz ama Barry ile yaptığı konuşmada bahsettiği yüzleşmeden önce tüm kozlarını oynayıp düşmanlarını üstüne salacağını biliyoruz. Gelecek bölüm Grodd Lives‘de Gorilla Grodd’u şehre salıp Barry’i oyalayacak. Uzun zamandır merakla beklediğimiz goril kralımızı nihayet anlı şanlı görebileceğiz.

The Flash - The Trap 03

Ay Resmen Kriz!

Bölüme biraz mola verip 25 Nisan 2024 tarihli gazeteyi incelemek istiyorum, zira güzel referanslar var. Peşin uyarı: burada çok azıcık ‘Crisis on Infinite Earths’ spoiler’ı yiyebilirsiniz.

Durdurup gazetenin sol üst köşesine zoom yaptığımızda The Flash’in Reverse-Flash ile yaptığı sokak çatışmasında kaybolduğu açıklamasının hemen ardından Starling City’den yardım aldığından bahsediyor. Green Arrow, The Atom ve Hawkgirl de bu çatışmada kendisine destek çıkıyorlarmış o sırada. The Atom ve Hawkgirl’lü spin-off dizinin de yolunu ufaktan yapmaya başladılar kısacası. Diğer önemli bir detay ise Oliver’ın ismini Arrow’dan Green Arrow’a dönüştürmüş olması. Bir noktada kendini The League of Assassins’ten kurtarıp adını değiştireceğini ve çizgi romandaki açık yeşile yakın bir kostümle karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Hatta sakal bırakıp iyice karaktere benzese enfes olurdu.

Gazete kupürünün geri kalanında The Flash ve Reverse-Flash dövüşmesinden bahsediyor Iris. Burada gözüme çarpan önemli bir detay olmadı ama gözümü aşağı kaydırdığımızda şöyle bir başlık görüyoruz: Wayne Tech/Queen Inc Merger Complete. Yani ‘Wayne ve Queen Endüstrileri birleşti’. Wayne ismini ilk kez görüyoruz sanırım Arrow/The Flash evreninde. Gotham bildiğiniz gibi zaten bu iki diziden bağımsız ilerliyor. O yüzden Wayne ismi yazılı olarak  bile gözükünce ister istemez adamı heyecanlandırıyor ama ufak bir easter egg’ten öteye geçmeyecek muhtemelen. Televizyonda Batman görme şansımız ne yazık ki yok şu an için. Öte yandan Oliver’ın ileride şirketi Ray Palmer’dan geri alacağını anlıyoruz bu haberden.

Geldik mi gazetedeki son başlığa? Gelelim: Red Skies Vanish. Nedir peki bu ‘Red Skies Vanish’? Benim birkaç yazıda da bahsettiğim, hatta artık başlı başına bir yazı kaleme almamın şart olduğu 1985 tarihli ‘Crisis on Infinite Earths’ serisine bir gönderme bu. Barry’nin DC evrenini kurtarmak için kendini feda ettiği ve sonrasında ‘Final Crisis‘e kadar tam 23 yıl boyunca ölü olarak kaldığı bu seri, DC’nin tüm evrenleri, bu farklı evrenlerde yaşayan farklı karakterleri, hatta aynı olup farklı geçmişlere/öykülere sahip karakterlerini tek bir çatı altında toplaması için yaptığı özel bir seriydi.

Bu 12 bölümlük seride kriz dönemi boyunca gökyüzü kırmızı olarak kalmıştı. Red Skies Vanish haberi, Barry ve Reverse-Flash’in kaybolmasıyla beraber krizin bittiğine işaret ediyor. Tonlarca DC karakterini içeren serideki gibi büyük bir prodüksiyon yapamazlar ancak daha önce tanıştırdıkları süper kahramanlar ve ileride tanışacağımız Hawkgirl, Supergirl gibi yeni kahramanların da dahil olacağı bir ‘Crisis Crossover’ event yapabilirler pekala. Ya da atıyorum, bu konunun yolunu yaparlar gelecek sezon boyunca ve 3. sezon da bu Crisis’e ayrılır. Bazı bölümlerde bazı kahramanlar konuk olarak diziye girerler.

Küçük Notlar:

 • Iris’in Barry komadayken başında bekleştiği halini daha çok sevdim. Şu anki düşüncesiz Iris ile Barry’i kaybetme korkusu içindeki Iris arasında dağlar kadar fark varmış. Yalnız ileride Iris West-Allen olacak olması sinirlerimi bozuyor. O geleceği baştan yazamaz mıyız sevgili Gideon?
 • Barry’nin annesinin ölümüyle ilgili obsesyonunun ne kadar derin olduğunu bu bölüm daha iyi anladık. Babasını hapisten çıkarmak için verdiği savaş gözünü kör ediyor. Tuzağa çektikleri Reverse-Flash kılığındaki Everyman, Cisco’yu öldürmek üzereyken halen daha ‘ama itiraf etmedi’ deyip Reverse-Flash’i kurşunlardan kurtarmaya çalıştı. Süper gücü bir tarafa ama Barry kişilik olarak tam anlamıyla bir kahramana dönüşemedi henüz. Reverse-Flash’in artık gizleyeceği bir şey kalmadığı için rahatlıkla Central City’deki herkesin hayatını tehdit edebileceği gerçeğiyle yüzleşmesi ve bunca insanın hayatının kendi davasından daha önemli olduğunu idrak etmesi gerekiyor ve edecek de.
 • Eobard, “sen benim sigortamsın” dediği Eddie’yi Barry’e karşı doldurup kendi safına çekecek diye düşünüyorum. Eddie’nin gelecek sezonda delirip kötüleşmesi muhtemel. Genlerinizde var oğlum işte manyaklık.
Yazar

Bir reklam ajansında esnek saat olarak çalışıyor. Geekyapar yazarı. Hobi olarak spoiler vermeyi seviyor. Dreamer değil. Vizyonsuz. Şu hayatta hep Hufflepuff'liğindan kaybetti.

47 Yorum

 1. flash dizisi kesinlikle bu senenin en iyi süperkahraman dizisi açık ve net bu bölümde çok güzeldi ama benim kafama takılan bir şey var her duyduğumda sinir oluyorum barry ikide bir babamı hapishaneden kurtarmam lazım itiraf itiraf diye her bölüm kendisi yırtıyor bu ne dir adam flash 2 saniyede kurtarabilirsin illaki kurallara göre yapıcakmış 😀 hay allahım ya

   • izledim gayet güzel daredevil ama daredevil 13 bölüm flash 23 ikisinin karşılaştırılması çok zor flash’ın gereksiz bölümleri attığında benim düşüncem ondan daha iyi bir dizi

    • Onur Ayanoğlu Cevap ver

     Evet aslında bu 23 bölüm olayı net bir şekilde kaliteyi düşürüyor özelliklede Arrow ve Gotham da bazı bölümler yerlerde sürünüyor şu an zaten TV de bu üç dizi dışında seyrettiğim 23 bölümlük dizi yok birde zorla sırf MCU ya biraz daha hakim olabilme adına Shield ı izliyorum o da ilk sezonda yani zorla izliyorum. TV açısından uzun ve kısa diziler arasındaki kalite farkı inanılmaz.

  • Herhalde hapse atanlara göstermeye çalışıyor,hani bana inanmadınız bak ne oldu şimdi gibisine :d

  • Onur Ayanoğlu Cevap ver

   Aynen orada başında beri var o ama birçok kişi yeterince dikkatli izlemediği için fark etmedi yazar bile yeni fark etmiş anlaşılan halbuki o 2024 tarihli gazete dizede 4-5 faklı bölümde gösterildi.

 2. Iris’in öyle birden Barry olduğunu anlamasını hiç sevmedim,20 bölümdür anlama,mavi bir elektrikten anla..

 3. DC nin TV de sinema evrenindeki karakterlerin gözükmesine bu denli karşı çıkmasını anlamıyorum. Ayrıca niye TV ve sinemayı birleştirmiyorlar Marvel bu sayede çok kaliteli diziler yapıyor.

  Flash bu sezon tüm ağır abileri kullandı dizide zaten captan cold spin off a gitti. Reverse Flash da kullanıldı. 2.sezon nasıl ilerliyecek bilmiyorum açıkçası.

  • Onur Ayanoğlu Cevap ver

   Bende her yerde aynı şeyi söylüyorumda aklıma ya WB yani DC nin sahipleri farkında değil yada direk geri zekalı oldukları geliyor başka açıklama bulamıyorum. Barry Allen ı 1 dk bile BvS de gösterseler dizide filmde bundan inanılmaz karlı çıkar ama adamlar ne yapıyor sinama evreni için gidip başka birisiyle anlaşıyorlar ben böye bir saçmalık görmedim. TV de iyi diyorduk DC için Daredevil ı izledikten sonra Flash hadi neysede diğerleri felaket gerçekten.

   • Gotham hariç yaa :d
    Şaka bir yana acaba dizi evreni sinema evreninden önceki zamanlarda geçiyor olabilir mi?Biraz uçuk bir teori ama belki Arrow,Flash onlardan önce kahraman olmuşlardır :d

    • TV ce Sinema evrenleri tamamen ayrı hiç ortak nokta yok ve Warner ve DC olmalası yönünde gereksiz bir çaba sarfediyorlar

  • Evet bir yandan haklısınız, ana karakterler dizilerde gösterilerek güzel ambiyanslar yakalabilir, lakin oyuncular böyle bir şeye sıcak bakarlar mı? Uzun çekim süreleri, çoğu filmin birbirinden farklı yerlerde çekilmesinden dolayı, bir çok oyuncu kalkıp sadece bir dizide görünmek için çekim programını değiştirip gelmez. Ayrıca bir de işin maliyeti var, yüksek bütçeli bile olsa bir dizi ana karakter olan bir oyuncuyu getirebilecek kadar yüksek bir bütçeye sahip değiller. Tüm ağır abileri kullandı gibi gösteriyorlar evet, yine de Flash’in daha bir yığın kullanılmayan düşmanı beklemekte. Bunu da geçtim, belki de dizi bir tane daha zaman atlaması yaparak, bize bambaşka bir sıralamada Flash’in karşısına bütün bu düşmanları tekrar çıkartabilirler (dediğim gibi tahmin, ne olacak emin değilim). Marvel’ın böyle bir birleştirme yaptığını söylemişsiniz, lakin Marvel dizilerinin hiç birinde ben Thor, Iron Man, Captain, Black Widow görmedim. Hep bir gönderme oldu evet, lakin kendileri görülmedi. Bununla ilgili geçen günlerde reddit’te bir konuşma vardı bulabilirsem atarım. R. Downey (Iron Man) neden dizilerde görülmediklerine dair açıklamalar getirmişti.
   Yine de en başta da dediğim gibi, farklı karakterler görsek güzel olabilir, daha iyi bir yere gelebilir dizi…

   • Ben dizi de Batman ya da Superman görmeyi beklemiyorum ama aynı evren olsun Flash filminde Grant oynasın Flash’ı adam zaten dizide de oynuyor onun üzerinden birleştirsinler evreni ve gerektiğinde Marvel gibi göndermeler lafı geçmeler olsun konu paralel gitsin Agent of Shild gibi. Ki ayrıca Henry Cavil TV dünyasından yürüyüp sektröe dahil olmuş biri gerektiğinde konuk oyuncu olarak dahil olur olaya. Marvel bunu ayapabiliyorsa (Daradevil ve diğer Netfix dizileri) DC de yapmalı bence ayrı evren mantığı pek diye düşünüyorum…

    • Haklısınız dediğim gibi, benim de istediğim bu şekilde olması. Umarım Justice League filmi gelmeden bir kaç defa konuk olarak gösterirler. Superman filmi demiyorum, o noktaya dikkat çekmek isterim, Justice League filmi öncesi gelmeleri daha iyi olur. Tabi bu şu anlama gelir, dizide de Grant Gustin ayrılır, yeni Flash gelir. Flash’i değiştirmelerinin nedeni olarak genç olması ve origin hikayesine dayanıyor olması, eğer Flash filminde de origin anlatırlarsa Gustin’i almayarak ayıp ederler, aksi takdirde daha oturmuş ve biraz daha yaşını başını almış bir Flash isterim ben tercihen. Marvel ile DC arasındaki fark ne yazık ki sinema salonlarında çok belli ediliyor, aradaki gişe farkından dolayı konuk oyuncu alma ihtimalleri de farklılık gösteriyor diye düşünüyorum. Tabi hatalı da olabilirim…

     • aynen Grant genç halini Ezra ise daha olgun halini oynayabilir. Gişede Marvel hakediyor aldığı başarıyı adamlar planlı hareket ediyorlar DC gibi inat değiller. TV dünyasını çok iyi kullanıp sinema için support görevi görtürtüyorlar bu sayede TV işleri daha kaliteli yapımlar oluyor üstelik.

     • Ali Cenk Aksu

      Aynen söylediğiniz gibi, bundan dolayı da Marvel yan dizilerde karakterleri kullanabilir iken, DC’nin işi daha zor. Çünkü tam bir planları şu zamana kadar yok, tüm karakterlerin orijin hikayelerini anlatmak bir yol planı değil bence. Sadece zamanı geçiştiriyor ve geeklerin zayıf yanı olan iyi de olsa kötü de olsa izlerim’den para kazanıyorlar. Bunun yerine daha planlı bir şekilde ilerleyebilirler.
      Mesela, Superman Dawn of Justice (SDoJ) sonuna doğru konuyu bir şekilde aquaman’a bağlasalar, insanlar diyecek ki: “demek ki bu film ile onun arasında bir bağlantı var”, herkes merak edecek araştıracaklar ve DC aslında daha fazla para kıracak lakin bunu beceremiyorlar. Bakalım belki SDoJ bunu değiştirir de, Marvel vs DC güzel bir rekabet ile daha kaliteli yapımlar çıkar 😀

  • Murat Şahin Doğrusöz Cevap ver

   Bunun daha black flashi var umarim diziye koyarlar ama flashin yanilmiyorsam ölmesi gerekiyor bunun için.

   • Murat bey, dizileri takip ettiğim kadarıyla ve new52 ile bağlantılarını gördüğümde, Wally West’in ortaya çıkması için Barry ölmüyor. Tam tersine Barry yüzünden Wally West’in güçleri oluyor, lakin sonra işler karmaşıklaşıyor. Sanırım hem eski serileri hem de yeni serileri harmanlayarak gidiyorlar bundan dolayı da Black Flash’i çok farklı bir biçimde görebiliriz.

  • Tam bende aynısını belirtecek bir şeyler yazıyordum,Justice League’in kurucu üyelerinden birisi olduğunu söyleyecek zannediyordum, lafı yarım kaldı 😀

   • Ben maalesef ki bölümün başında onu kaçırmışım. Çok kısa bir süreliğine söylediği için dikkatiminden kaçmış, yoksa bahsederdim:) Justice League hali hazırda sinema evrenine çıkacağı için referans verdiklerin şeyin Justice Society of America olduğunu sanıyorum. Akla daha yatkın geliyor, çünkü The Flash, çizgi romanlarda JSA kurucu üyesi olarak geçiyor. Gerçi orada kuran kişi Barry değil, ilk The Flash Jay Garrick ama olsun. Dönem dönem Hawkman, Atom, Black Canary de JSA içinde yer almışlar. The Flash, Green Arrow, Black Canary, Atom, Hawkgirl, Firestorm falan artık kim varsa bir araya toplayabilir yakın gelecekte. İdda ediyorum, şu spin-off dizi de geldikten sonra, gelecek sezon 2020’lere flashforward görmeye başlayacağız ve bu mevzu da yavaşça şekillenecek.

    • Evet sipin-off geldikten sonra bir çok nokta daha da belli olacak. JSA’nın da kurucu üyesi dediğiniz gibi Garrick, JL’nin kurucuları arasında ise Barry geçiyor. Tam olarak belli olmasa da, ikisine de gönderme yapıyor olabilirler. Ya da tamamen farklı bir açıdan bakarsak, belki de bunların hiç birini söylemeyip The Flash team’in kurucusu olduğunu da belirtiyor olabilir, ne de olsa yapımcıların bir “Wally West” sözü ve bu bölümde gördüğümüz “Iris West-Allen” ile ileride kurulacak olan Flash Family sözüne de gönderme yapmış olabilirler. Tam emin olamıyorum o yüzden 😀

     • Umarım Wally West beyaz olur zenci bir kidflash görmek hiç çekici gelmiyor üvey filan yapsınlar bir şekilde beyaz gelsin o çocuk 😀

     • Ali Cenk Aksu

      Tam emin olamıyorum çünkü şu an devam eden new52 serisinde Wally West melez ve ilk ortaya çıkışı da çok farklı… Eğer oraya götürürlerse hikayeyi muhteşem olabilir. Tabi o zaman Grodd görünmezdi, ya da belki çok farklı bir yerden bağlayabilirler, tam emin olamıyorum :/

     • new52 hali hakında bilgim yok kısaca bahsedebilirmisin orjini hakkında

     • Ali Cenk Aksu

      Spoiler vermek istemem lakin merak ediyorsan söyleyeyim.
      Wally,Iris ve bir kaç kişi daha speedforce’da sıkışı kalıyor, sonrasında da geri çıkabildiklerinde, kimsenin özel gücü olmasa da Wally kısmi güçler gösteriyor ve hikayeyi manyak bir biçimde bağlayarak darkflash’e dönüşüyor…

     • sağol spoiler yemekle ilgili bir sorunum yok benim 🙂

     • Ali Cenk Aksu

      O zaman kısaca bahsedecek olursam, Barry hızlı koştuğu için speedforce’a kara delikler açıyor. Bunun yüzünden Cold ile savaşırken, Iris, Wally ve isminin hatırlayamadığım bir kaç kişiyi daha speedforce sıkıştırıyor. Bir kaç sayı sonra onları oradan çıkartmanın yöntemini buluyor ve çıkartıyor, Wally kısmi Flash güçlerine kavuşmuş durumda (dark flash olmuş) ve zamanda hareket ederek geriye gidip kendisine ve Iris’e kötü davranan babasını öldürüyor, tabi bunun yanı sıra güçlerini besleyebilmek için insanları da öldürüyor. Barry bunu fark ettiğinde onu yakalamak için tüm gücünü kullanıyor ve fark ettiği bazı şeyler ile onun gücünü alıyor.

  • Onur Ayanoğlu Cevap ver

   Orada aslından member of… diyor Gidion gerisi gelmiyor tamam biz neyi ifade ettiğini biiliyoruz ama çeviriyi yapan arkadaş biraz abartıp olaya ‘ kurucu üye ‘ diye ekleme yapmış yani bende heyecanlandım özelliklede sinema evrenine bağlayacaklar mı felan diye bir anlığına fakat tekrar dinleyip birde ing altyazılı bakınca orada çevirmenin ekstrası olduğunu anlaşılıyor. İma olduğu kesin ama olay oraya gitmiyor malesef 🙁

   • Sayın Onur Bey, diziyi ingilizce altyazılı olarak kontrol ettiğinizi söylüyorsunuz. Bu durumda gideon’un söylediğinin direkt: “Founding member of…” dediği çok açık. Founding Member’ın tam çevirisi de Kurucu üye. Bu durumda, bir kuruluşun, hem kurucu hem de üyesi olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Aynı terimi aşağıdaki DC.wikia’dan verdiğim linklerdeki ilk paragrafta da görebilirsiniz. Yani aslında Justice League kuruculuğundan bahsedecek olmasına rağmen Gideon, bir anda Barry tarafından lafı kesiliyor.
    http://dc.wikia.com/wiki/Flash_(Barry_Allen)

    http://dc.wikia.com/wiki/Justice_League_of_America

    http://dc.wikia.com/wiki/Barry_Allen

    Edit: Tam gideon’un söylediği sözler.
    http://imgim.com/3681incie9530147.png

    • Onur Ayanoğlu Cevap ver

     Aynen aynen ben orayı atlamışım doğru söylüyorsun yani yanıldığıma sevindim aslında güzel bir gönderme oldu böylece sinema evreninede uykulu bir şekilde izlemiştim bölümü ya gerçekten öylemi dedi yoksa halusünasyon mu görüyorum dedim ing altyazıya bakarken atlamışım anlaşılan bu gerçekten güzel bir haber oldu. Arrow şu vasat bölümü sonrası iç açıcı bir haber.

 4. birde barry nin çizgi romandaki captain cold gözlüğünün aynısını takmış olması var

 5. abi bişey soracam madem eobard thawne bu zamanda o zaman gelecekteki barry allen nerde? geleceğe de dönmemiş? bunu bana açıklayabilirseniz çok sevinirim 🙂

  • Benim teorim şu yönde, belki gelecek yazılarda bahsederim ama buradan da açıklayayım:

   Thawne, geçmişe düşüp gücünü kaybettiğinde ve Wells ile karısına kaza yaptırdığında şey diyor: “siz bu partikul hızlandırıcısını 2020 yılında yapıyorsunuz, benim o kadar vaktim yok”. Normalde o hızlandırıcının 2020’de yapılmış olması gerekiyordu. Ancak Thawne geçmişe düştüğünde makinayı 2014’te tamamlayıp patlatmayı başardı. Bu noktada bir kırılma oldu bana kalırsa. Marty’nin 1985 yılına gidip kendi zamanını değil de alternatif 1985’ini bulması gibi bir şey olduğunu düşünüyorum. Yani geçmişe düşen yetişkin Flash 2024 yılına geri dönmeye çalıştığında kendi 2024 yılını bulamamış olabilir. Gelecek gazetesindeki haber de değişmiyor çünkü The Flash gazetede gösterilen 2024 versiyonuna geri dönmeyi başaramıyor. O gazetedeki 2024 farklı bir zaman çizgisinde kalıyor. Thawne’nin hızlandırıcıyı erkenden yapıp patlatması yeni bir timeline yaratıyor. Şu an da Thawne/Wells, geleceğe dönmeye çalışıyor ve habire Gideon’a var mı bir yaramazlık, gelecek halen aynı mı diye soruyor ama Barry’nin gücü sayesinde geleceğe dönmeyi başarsa bile bıraktığı 2024’ü bulamayacak karşısında bana kalırsa.

   Anlatabildim mi bilmiyorum 🙂

   • bence gayet net ama dizide milletin kafası karışmasın diye paralel evrenlere şuana kadar pek girmediler ama girseler güzel olur yıldızlararasındaki gibi kafamız yansa fena olmaz 😀

   • Eobard geçmişe çocuk Barry yi öldürmeye gidiyor gücüne kavuşursa tekrar aynı şeyi yapıp geçmişe dönecek diye tahmin ediyorum ve orada çocuk Barry ölürse zaman çizgisinde iki farklı yol oluşmaz. Eobard da bunu biliyor olduğundan öyle yapacaktır diye tahmin ediyorum.

 6. Saçma bir fikir ama: Eobard kaza gecesi gerçek Harrison Wells’e “senle sevgilin 2020 yılında partical accelaratorla bilimde çağ açıcaksınız” diyor ya, yani onun geldiği zaman çizgisinde 2015te Barry hala normal bir adam taa 2020de kazanıyo hızını, ve 4 sene sonra 2024te o gazetedeki haber oluyor. Demekki izlediğimiz dizide o “flash kayboldu” olayı 2024ten çok daha erken yaşanabilir. Ulan şu zaman yolculuğu da amma komplike şey ya delirttiniz lan bizi iki reyting alacaz diye!!

 7. Rafi Balıkçı Cevap ver

  Şimdi ben Hawkgirl nereden dahil oldu anlamadım, dizinin izlemediğim bir kısmı mı var, yoksa Hawkgirl dediğiniz şu diğer şehirdeki polisin kızı sarışın abla mı? Eğer oysa o Black Canary, peki Black Canary oysa, Hawkgirls Cisco mu? lasdkajs 😀

  • O gelecekteki gazetede, Flash’ın Reverse-Flash ile yaşadığı çarpışmada, Flash’a destek verenlerin arasında Hawkgirl’ün adı geçiyor 🙂

 8. Murat Şahin Doğrusöz Cevap ver

  Cok fazla merakla bekliyorum bahsedilen crises da flash zaman icerisinde kendini feda ediyorsa black flashi görmemiz olası. Fakat flashi öldüren ve zamanin icinde kaybolmasina sebep olan anti-monitor isim garip bir villian. Insallah diziye taşırlar.

 9. Murat Şahin Doğrusöz Cevap ver

  Smallville izleyenler kent ve luthor ailesi arasindaki husumeti bilir. Ayni sey flash dada var. Allen-Thawne ailesi. Ustelik nora allen ikiz dünyaya getiriyor. Doktor ikizlerden birinin öldüğünü söyleyip cocugu Thawne ailesine veriyor. Birinin adi barry Allen digerinin adi malcolm Thawne. Ayrica Malcolm Thawne daha sonra Cobalt Blue diye bir supervillian oluyor. Eddie hakkinda isminin değiştirilmiş olma ihtimalini düşünüyorum çünkü onu kolayca atamazlar. Bir supervillian olması lazım zaman gosterecek bakalım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.