Şu hayatta dizi vardır, on-on üç bölüm sürer. İzleyen izler, izlemeyenler varlığını ancak izleyen bir avuç kişinin sert övgüleri vasıtasıyla öğrenir. Onun az ötesinde, bunlardan daha şanslı olan, ama yine de potansiyelini kinetiğe çeviremeden göçüp giden diziler vardır. Bunlar bir, bilemedin iki sezon sürerler. Bunların yarası daha büyük olur. Siz o yirmi-otuz bölümde bir şeylere gönül kaptırmışsınızdır, boşlukları devasa kalır içinizde. Sonra bir de, yapmak istediği her şeyi yapıp, hayranları tatmin ederek elveda diyen diziler vardır. Bunlar beş, altı, gerekirse dokuz, on sezon sürerler.

Bir de her şeyin ötesinde, The Simpsons var. Matt Groening’in yarattığı animasyon dizisi, yaklaşık 26 sezondur devam ediyor. Sadece bu süresiyle, ekranda en uzun süre kalan senaryolu program olma ünvanına sahip Amerikan televizyonlarında. Ondan uzun süredir yayında olan haber programları, yarışmalar, reality şovlar var; ama bizim adına “dizi” dediğimiz tek bir şey dahi Amerikan TV’lerinde Simpsons kadar uzun süre prime-time’da yayında kalmadı.

the-simpsons-beatles-2337-1920x1080

Ama buna rağmen Simpsons’ın kıramadığı bir rekor var: En çok bölüm gösterilen prime-time dizisi olabilmek. Her ne kendisinden daha kısa bir süre yayında kalsa da, 1955 ile 1975 yılları arasında gösterilen Gunsmoke toplam 635 bölüm yayınladı. Simpsons ise bu sayının şimdilik uzağında. Şimdilik diyoruz, çünkü bu rekoru kırmak için kesinlikle vakitleri olacak. Zira Fox, bugün, resmi bir duyuruyla, Simpsons’ın kontratını iki sezon daha uzattığını açıkladı.

Bu iki sezon sonlandıktan sonra Simpsons toplam 625 bölüm yayınlamış olacak. Eğer Fox o dakikaya kadar Simpsons’dan ölesiye nefret eder hâle gelmezse, muhtemelen dizi 29. Sezonuna da yürüyecektir. Yürümezse bile, en azından hürmeten on bölümlük bir yayın kesin yapılır. Yani anlayacağınız, Simpsons tarih yazmaya çok yakın bir konumda şu an. Ne desek boş, vallahi çeyrek asırlık çınardan bile fazla bir şey oldun sen artık Simpsons. Sana helâl olsun!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.