Benim hayatımda sadece iki dizide gördüğüm bir fenomen var bu dünyada. Hatta fenomen demek biraz kibar kalıyor. Bir hastalık, bir virüs, salgın. Bu iki diziyi izleyenler; din, dil, cinsel yönelim, ırk, vatandaşlık, cinsiyet, yaş ve sosyoekonomik durum gözetmeden hep aynı soruyu soruyorlar. “Bu diziyi izledin mi?”. Olumsuz cevabı aldıklarında ise hepsinde aynı surat büzüşmesi, aynı “beni hayal kırıklığına uğrattın ama diziyi görgüsüzce sana övebileceğim için çok da mutluyum bir yandan” ses tonu ve aynı tirad vuku buluyor. Bu dizilerden biri Breaking Bad, diğeri ise The Wire.

Show Me A Hero OScar Isaac

Breaking Bad’in üzerimde yarattığı baskıyı şükür ki geçtiğimiz senelerde diziyi hunharca tek bir seferde izleyerek atlattım. The Wire’da ise bu nasip olmadı. Üstüne üstlük kendisi suç gazeteciliğinden gelen David Simon’ın bir sonraki mini dizisi Generation Kill’i de izleyemedim. Peşinden gelen Treme’ye de denk gelemedim. Ama bu sefer çok kararlıyım, Simon’ın bir sonraki yapımı Show Me A Hero elimden kaçamayacak!

Bilakis, kaçmasın da zaten. 16 Ağustos’da, yani yaklaşık iki hafta sonra başlayacak altı kısımlı mini dizi gerçekten de şahane gözüküyor. Öncelikle işin mutfağında tam bir galaksi bulunduğunu söylemek lazım. The Wire’ın yaratıcısı David Simon’ın haricinde, mini dizinin yönetmenliğini Oscar’lı Crash’in yönetmeni Paul Haggis üstleniyor. Başrolde çok yakında Star Wars’da, sonra da X-Men: Apocalypse’de göreceğimiz Oscar Isaac var. Yan kadro da inanılmaz. Bob Balaban, Jon Bernthal, Catherine Keener, Alfred Molina, Winona Ryder…

Dizi 1960’ların Yonkers şehrinde geçiyor. New York eyaletine bağlı olan Yonkers’a federal devlet kararıyla düşük bütçeli konutların inşa edilmesi kararlaştırılıyor. Düşük bütçeli konutların inşa edileceği yerde yaşayan orta ve yukarı sınıf beyaz Amerikalıların, bu konutların çektiği profile karşı olan mücadelesi ve onun ortasında duran belediye başkanının hikayesi bu. Anlayacağınız David Simon yine kentsel bir nabız tutacağa benziyor. Bilakis tutsun, biz de afiyetle izleyelim. Buyurun, fragmanı şu şekilde!

https://youtu.be/CLFfSbQ87JQ

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.