The Witcher ilk sezondan önce yazdığım ve şuradan ilkine ulaşabileceğiniz on beş adet hype treni yazısı ve ardından sekiz adet bölüm incelemesi; yetinmeyerek oyuncu seçimidir, yeni bir spin-offtur haberlerinin ardından, “Bir süre Witcher yazmasam iyi olacak” demiştim. Efendim, elemterefiş kem gözlere şiş laflara sahip olmanın böyle sonuçları var, benim o lafı etmemin ardından 2020 yılı, tabii ki benimle asla alakası olmayan sebeplerle öyle bir yuvarlanmaya başladı ki istesem de Witcher hakkında yazamadım. Çekimler bir değil, iki sefer durduruldu; yeni sezonda Kaer Morhen’de göreceğimiz diğer Witcherlardan Eskel‘i canlandıracak olan Thue Ersted Rasmussen, programı artık uymadığı için kadrodan ayrıldı falan filan. Neyse ki bir uğursuz laf daha etmeme fırsat bırakmadılar da ikinci sezondan yeni görüntüler geldi. Biz de onlardan bahsetmek için yazının başına oturduk.

İkinci sezon çekimleri tekrar başlayan Netflix’in The Witcher dizisinden sunulan ilk görüntüler, beklenileceği gibi, dizinin çekirdek ailesine ait. Aslında Henry Cavill’in Geralt’ından ilk görüntü iki gün önce geldi fakat ertesi gün de dünyalar güzeli Cirilla’dan gelince, Yennefer’i de bekleyip öyle yazalım dedik. Daha fazla uzatmıyor ve aşağıya görselleri iliştirip birkaç kelam ediyorum.

Cirilla

Söze elbette zamanın ve mekânın hanımı, zümrüt gözlü, Cintra’nın yavru aslanından başlayacaktım. Elimde değil, aynı anda hem hayranlığım hem de ufacık da olsa sahip olduğum analık içgüdülerim canlanıyor. Ki dizideki Ciri’nin kitaplardakinden büyük olduğunu belirtirsek, bir de kitap alternatifini şöyle bir kafanıza canlandırın, ne halde olurduk. Perperişan. Öhm.

Neyse, geçtiğimiz sezon Geralt ile sonunda tanışmış ve de kavuşmuş şekilde bıraktığımız Ciri, hem biraz boy pos atmış hem de elinde kılııcıyla antrenmanlara başlamış gibi görünüyor. Üstteki fotoğraf aynı zamanda çoğumuzun heyecanla görmeyi beklediği, Kurt Okulu’nun evi Kaer Morhen’den de ilk görüntümüz olabilir. Böyle düşünmemizin nedeni de şu aşağıdaki görsel:

Ciri’nin narin eli, tahta bir kılıcı yerden kaldırmak üzere uzanmış. Neticede Kaer Morhen’de genç Witcher adayları, bu tahta kılıçlarla talim yapıyorlar. Bundan birkaç ay önce sezon çekimleri ilk başladığında, Ciri’ye hayat vermekte olan Freya Allan’ın da sette kılıç eğitimine başladığını biliyorduk. Nitekim Geralt ile buluşan Ciri de zaten hikâyenin örgüsü bakımından Kaer Morhen’e bir şekilde götürülecek.

Yalnız, kesinleşen bir bilgi ile ikinci sezonun ilk bölümünde, aslında Ciri’nin içerisinde yer almadığı Ufak Bir Gerçeklik Payı uyarlamasını izleyeceğiz, onu nasıl yedirecekler henüz bilemiyoruz. Belki Kaer Morhen’e gidiş yolunda Ciri’yi de işin içine katıp, ilk sezonda kötü bir kararın sonucu olarak eksikliği çokça hissedilen Geralt-Ciri bağını, bu ufak maceralarla vereceklerdir.

Yennefer

Assolisttir diyerek Geralt’ı sona iteledim, Yennefer’den devam ediyorum. Kendisini en son gördüğümüzde, alevli çığlıklı muazzam bir güç gösterisinden sonra akıbetinin ne olduğundan habersizdik. Kitabın akışı gereği Sodden’dan sonra kendisinden uzunca bir süre haber almamamız gerekiyor ancak dizi, kitaplardan daha farklı ve benim de belki daha çok tercih edebileceğim bir şekilde mesaisini Geralt, Ciri ve Yennefer’e ortak yedirmeyi istiyor. Bu yüzden misal üçüncü kitapta olan şeyleri, ikinci sezondan izleyebileceğiz sanırım.

Yennefer’in bu ilk görüntüsü, finalde onu bıraktığımız anın hemen ardından yaşanmış izlenimini veriyor. Ormanlık bir alandayız, arka planda alevler ve bulanık, telaşlı silüetler var. Nitekim bir sonraki görselde de görebileceğiniz şekilde, Anya Chalotra’nın üzerinde Sodden’daki aynı kostüm bulunuyor.

Yennefer’e ait yukarıdaki ikinci görselde, ellerinin kelepçelendiği görülüyor. Bu da sanırım bir önceki paragrafta anlatmaya çalıştığım üzere, Yennefer’in kitaptaki olay örgüsünün tıpkı ilk sezonda yapıldığı gibi değiştirildiğini gösteriyor. Yen’in yaşadıklarına hem kitaplarda boşluklar olduğu için eklemeler yapıyorlar hem de bu sezonda artık doğrusal bir hikâye anlatmak zorunda oldukları için kronolojiye uyabilmek adına bazı noktalarda olayları ileri sarıyorlar. Nasıl olacak, izleyip göreceğiz artık.

Geralt

Ciri serpilir, olgunlaşır da Geralt değişmez mi? Zırhından kılıcına kadar yeni bir tasarım görüyoruz Geralt için. Peruğunu ilk sezonun yeniden çekilen bölümlerindekinden kullanmışlar, zırhın altındaki gömlek de aynı şekilde, ilk sezondaki tasarım. Fakat zırhı açıkçası pek beğenmedim, ilk sezondaki hâli doğasına daha uygun gözüküyordu.

Tabii bu beğenip beğenmeme durumu özneldir. Kendi adıma en başında, kas görüntüsü veren deri bir zırh tasarımı fikrine sıcak bakmıyorum, bir de bu kalıbın zaten halihazırda fazlasıyla kalıplı olan bir Henry Cavill’a giydirilmesi söz konusu. Şişmiş demek istiyorum ama onun yerine kibar olmak adına, fazlasıyla kalıplı dedim. Genel itibariyle Witcherlar ve Geralt, kaslar ya da fiziksel bir yoğun kuvvetten ziyade insanüstü hızları, çeviklikleri, kılıca hâkimlikleri gibi niteliklerle ön plana çıkıyorlar. Bu açıdan Süperman kostümü gibi düşünüp zaten hepsi kalıplı, adaleli bu insanlara bir de kendinden kas görüntülü bir zırh verilmesine gerek var mıydı diye düşünmüyor değilim. Fakat dizi izleme keyfini etkiler mi bu durum, zannetmiyorum. Neticede gerçekçi olmasını beklediğimiz bir tarihi yapım ya da moda gösterisi değil izlediğimiz şey. Ayrıca şimdi, eğri oturup doğru konuşalım, Nilfgaard’da yaptıkları fırfırlı perde kumaşından hallice değil bu zırh.

Aşağıda yeni zırhı ile yeni Geralt’ı boydan görebilirsiniz:

Bana öyle geliyor ki bu ikinci sezonda, ilk sezon tasarımları oyuna çok benzediği için, biraz özgürleşip farklılaşabiliriz demişler. Çoğu kişinin Cavill’den ümitli olmayıp daha sonra zırhıyla kılıcıyla tam boy kendisini gördükten sonra şüphesinin kalmaması, büyük oranda bu benzerlikler sebebiyle olmuştu. Ama artık hemen her bakımdan Cavill, Geralt olarak rüştünü ispat etti, yeni tasarımlara daha da fazla şans verilmeli. Bir de şöyle arkadan da tam boy bir poz alsak fena olmazdı gerçi. Fırfırlı perde kumaşını bıraktıkları sürece. Evet, hâlâ atlatamadım.

Böylece The Witcher ikinci sezondan çekirdek ailemizin ilk görüntülerini bitirmiş olduk. Yarın öbür gün başka karakterlerden de paylaşırlar mı bilemiyorum, çekimler başladığı için mutlaka daha sık yeni görüntüdür, haberdir gelecektir. Fakat bence diğer karakterler için biraz ara verirler. Yalnız, her gün bir görsel paylaşmaya devam ederler de Jaskier bunların arasında olmazsa, sinirlenebilirim. İlk sezonda öyle yaptılar; son haftaya, son tanıtım filmine varana kadar bir gıdım Jaskier göstermediler. Sinirlenirsem haklıyım.

Ne dersiniz, beğendiniz mi Geralt’ın yeni zırhını? Görüntülere genel yorumlarınız nedir? Cirilla’yı zaten beğenmişsinizdir, onu hiç sormayacağım. Yazın, konuşalım işte.

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.