Eğer garip memleketlerde güzel manzaralar, tehlikeli olduğu kadar karizmatik adam ve kadınlar, akılları zorlayan kumpas hüviyetinde planlar ve ölümle burun buruna icra edilen kavgalardan hoşlanıyorsanız casus işleri dünyanın en güzel şeyi. En güzel! Safi filmlerinden bahsetmiyoruz; oyunuyla, dizisiyle, çizgi romanıyla casus hikayeleri kendine has bambaşka bir dünya. Bu dünyanın da en sayılı figürlerinden biri tartışmasız Tom Clancy. Onun en meşhur karakteri şüphesiz Jack Ryan.

Jack Ryan’ın en yeni uyarlaması da şu aşağıda fragmanını izleyebileceğiniz bir dizi.

Jack Ryan, belki de dünya tarihinin en meşhur kurgusal casuslarından biri; bunu sadece kendisini canlandıran aktörleri sayarak anlamak mümkün. Bugüne kadar Clancy’nin ölümsüz karakterini beyaz perdede Alec Baldwin, Harrison Ford, Ben Affleck ve Chris Pine canlandırdı. Şimdi sıra The Office’ten tanıdığımız, ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimini geçtiğimiz sene The Quiet Place ile yaşayan John Krasinski de. Ve evet, Krasinski “büyük casus” denilince akla ilk gelen isim değil kesinlikle.

Ancak zaten burada farklı bir şey deneniyor. Kitaplarda Jack Ryan aktif saha görevine mecburiyetten ve memnuniyetsizce giren bir analistti; filmlere ise hep sırtında ceketi, belinde silahı ile aksiyona balıklama dalan bir adam olageldi. Amazon yeni dizisinde kaynak materyale yaklaşıyor. Aynı gerçek hayatta olduğu gibi, perde arkasında masa başı casusluğu yapan tonlarca insan var. Jack Ryan bunlardan biri. Bir komployu açığa çıkartıyor. Ancak bu sefer sahaya da çıkması icap ediyor.

Kulağa harika geliyor. Krasinski bunun için biçilmiş kaftan, çünkü bir yandan deneyimli aktörü hem masa başı analisti olarak hayal edebilmek çok kolay; hem de o yaşadığı değişimden biliyoruz ki içinden bir terminatör çıkması da uçuk değil. Bizce doğru seçim olan Krasinski’ye oyunculuk tarafında Abbie Cornish, Mena Massoud, Timothy Hutton, Peter Fonda ve Wendell Pierce eşlik ediyor. Dizinin başyazarları ise Lost’ta çalışmış olan Carlton Cuse ve Graham Roland. Her şey yerli yerinde gibi duruyor şu an: Falsosu var mı projenin 31 Ağustos tarihinde göreceğiz. Hayırlısı!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.