Game of Thrones yayınlanmaya başladığı 2011 senesinden beri kırmaya, parçalamaya, yeniden tanımlamaya doymadığı rekorların yanına güzide bir tanesini daha ekledi. Amerika’nın en popüler kablolu televizyon kanallarından biri olan (hatta kuvvetle muhtemel en popüleri olan) HBO’da yayınlanan Game of Thrones, kanalın efsanevi dizilerle dolu geçmişine rağmen apoletine bir de “HBO’nun gelmiş geçmiş en çok izlenen dizisi” titrini taktı.

Bu onur daha önce 2002’de yayınlanan sezonuyla toplam 18.2 milyon izleyiciye ulaşan The Sopranos’a aitti. Yayın sırasındaki reytingler haricinde bir de üç güne kadar DVR’larında kaydedip izleyenleri hesaba katan bu istatistik, Netflix ve Hulu gibi üçüncü parti siteler ile haliyle korsan indirimleri hesaba katmıyor. Ama Sopranos’ta da katmadığı için rekor tamamen anlamsızlaşmıyor. Aynı kurallar dahilinde ölçülmüş tüm diziler arasında, Game of Thrones kıl payıyla birinci anlayacağınız. Üstüne üstlük bir de, henüz sezon bitmedi ve son iki bölüm ile ara iyiden iyiye açılacaktır.

Game of Thrones S04E07 Oberyn

Game of Thrones’un bu sezonki bölümlerinden Mockingbird, 7.20 milyon izleyiciyle dizi rekorunu kırmış, The Mountain and the Viper da bu rekoru hemen bir hafta sonra 7.17 ile egale etmişti. Kıyas yapmak için net bir tablo çizelim, dizinin ilk yayınlanan bölümü Winter is Coming 2.22 milyon kişi tarafından izlenmiş, meşhur Red Wedding’li 3. sezon bölümü Rains of Castamere bölümü ise 5.22 milyon kişilik bir reyting rakamına ulaşmıştı. Anlayacağınız, Game of Thrones’un reytingleri dur durak bilmeksizin yükselmeye devam ediyor.

Ne diyelim, tebrikler sayın David Benioff, sayın Dan Weiss ve sevgili George R. R. Martin. Resmen bir canavar yarattınız. İzleyicilerin ruhunu emen, genç zihinlere travma yaşatan; ölüm mevzusunun çivisini iyiden iyiye çıkaran, canımızı buran, yüreğimizi sıkan, ruhumuzu ekşiten… Öhm. Neyse, tebrikler yani. Gelecek sezonda falan da geçersiniz muhtemelen bu rekoru.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.