Dün True Detective’den ilk set görüntüleri geldi. Şüphesiz son 5 yılın en büyük televizyon olayının ikinci sezonunu merakla bekliyoruz, geceleri rüyalarımızda siyah yıldızların olduğu Carcosa’ya gidiyoruz, burada Matthew McConaughey diye ağlıyoruz zırlıyoruz. True Detective, antoloji formatında yaratıldığından, her sezon yepyeni bir cast ve yepyeni bir hikaye göreceğiz. Bu McConaughey bir daha True Detective’de olmayacak demek. Bu sezon ise Matthew’un yerine geçecek ve “sıkıntılı polis” rolünü oynayacak kişi ise Colin Farrell.

Filming 'True Detectives' in downtown Los Angeles

Dün internette dolaşıma giren set fotoğraflarına kadar Farrell ile ilgili dizinin hayranları ikiye bölünmüş durumdaydı, neden diyecek olursanız internette insanların yorumlarından çıkarttığım şeyler şöyle;

 1. Colin Farrell’ın saçlarını ve tarzını Matthew McConaughey’in canlandırdığı Rust Cohle karakterine çok benzetiyorlar.
 2. Colin Farrell’ın giydiği kıyafetleri beğenmiyorlar ve onun çok “yavşak” durduğunu düşünüyorlar.
 3. Colin Farrell’ın kaşlarını beğenmiyorlar, Emrah gibi durduğunu söylüyorlar.

Bu üç yorumu yapan büyük bir çoğunluk var, aslında ilk söylediklerinde çok haksız da sayılmazlar. Farrell gerçekten Rust Cohle’u andırıyor, buraya kadar tamam. Fakat karakter Rust’ın asla olamayacağı ciddiyetsiz bir beden diline sahip, yani büyük ihtimalle Rust ile alakaları olmayacak, belki Pizzolatto en azından saçlarda bir benzerliğe gidip görsel olarak seyirciye tanıdık bir şeyler sunmak istemiş olabilir ama ortada bir kendini tekrar etme durumu olduğunu düşünenler bence büyük yanlış içindeler.

İkinci yorum ise “bu kıyafetler ne böyle” şeklinde. Bu konuda da hikayenin California’da geçtiğini düşünürsek bir sıkıntı yok aslında. Şapkalar, kapişonlular, yırtık kotlar ve ince gömlekler tam oranın estetiği. Colin Farrell’ın kaşları yorumunu ise pek ciddiye almak istemesem bile adamın kaşlarına ve bakışlarına takmış çok ciddi bir kitle var, Allah sonunu hayır etsin gerçekten.

Filming 'True Detectives' in downtown Los Angeles

Konuya dönmek gerekirse, bu üç karakter bizim ana karakterimiz. Pizzolatto’nun hikaye için oluşturduğu çatının üçgenini oluşturuyorlar. Hepsi ayrı California kasabalarından ve tek bir dava için bir araya geliyorlar. True Detective formülüne sadık kalındığı için üçünün de ciddi anlamda sorunlu karakter olması bekleniyor. Mesela sızan bilgilerden edindiğimize göre Colin Farrell’ın canlandırdığı karakter üçünün arasında en yaşlısı ve bir kokainman. Aynı şekilde Taylor Kitsch’in canlandırdığı “genç polis” karakterinin geçmişinde cinsel saldırı suçları var.

Benim Pizzolatto’nun vizyonuna güvenim tam. Bence kendisi formüle yepyeni denklemler katarak yine bize sevdiğimiz ve bildiğimiz True Detective’i sunacak, bu sebeple ne Farrell’ın kaşlarına takılın ne de giyimine, içiniz rahat olsun.

Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

6 Yorum

 1. Kesinlikle ön yargıdan başka bir şey değil . Matthew McConaughey gerçekten mükemmel bir oyuncu ve True Detective’de yaptığı şey oyunculuktan çok daha fazlasıydı . Tabi ki Colin Farrell bu düzeye ulaşamaz ama kendisi çok sevdiğim kendini kanıtlamış yetenekli bir oyuncudur , kendisine bu konuda güvenim tam . Pizzolatto hakkında ise bir şey demeye gerek yok bence , ilk sezonla kendisine koşulsuzca güvenebilceğimizi kanıtladı . Benim bu sezonla ilgili tek merakım ilk sezondaki gibi harika görüntürle birlikte enfes bir müzik dinleyebilecek miyiz ?!

 2. Önyargı bu konuda engellenemez çünkü Matthew McConaughey yıktı geçti, hala beton yığınlarının altından yeni sezonu bekliyoruz. Colin Farrell kesinlikle “kötü” bir tercih olarak adlandırılamaz, role yakışmayacağı da düşünülemez. Sadece tüm önyargılar ilk sezonun verdiği dumur havasını ve hala soundtracklerini dinleyen fanların hayranlığını devam ettirip ettiremeyeceği üzerine. Değişen sadece oyuncular ve hikaye olduğuna göre daha sakin olunabilir. Ben de olamıyorum ama hak veriyorum.
  Ayrıca Mert Günhan bu aralar atağa geçtin, çok yazı yayınlıyorsun ve iyi de yazıyorsun. İtiraf edeyim başlarda 1-2 yazar dışında özellikle senin yazılarına çok dalmazdım ama toplayışını takdir ediyorum, konular ve tarzlar pek keyifli. “Takdir etmek” kelimesini babanne gibi kullandıysam affola.

  • alp demirkabız Cevap ver

   ben de iyimser düşünemiyorum yeni sezon için. dizinin yaratıcısı ve yazarları aynı kalmış ok ama geçen sezonun tamamını yönetmiş olan cary fukunaga artık yok. true detective in asıl gücü yönetmeninden geliyodu kanımca, aslan payı onundu. eksikliği hissedilecek. hele bi de diğer diziler gibi bölümlük yönetmenlerle anlaşırlarsa bütün o sinema filmi havasını yitirir gibi

   • Yalnız ben yönetmenin değiştiğini atlamıştım. İlk bölümde hayatımıza bir ağacı sokup sonra o ağacı hala “True Detective” dendiğinde aklımıza gelen ilk görüntü olarak kazımayı becerebilen bir adamdan sonra düşüncelerine katılıyorum.
    Mesela American Horror Story’de bir yönetmen ekibi var, her bölüm başına döne döne yönetiyorlar ve insan sezon içerisinde bu ayrıma varamıyor. Ama her sezonda bir yönetmen ağırlıklı oluyor ve zaten hikayler de her sezon değiştiği için işte o zaman kesinlikle hissediliyor (ki dizide oyuncular değişmediği halde), dizinin ve oyuncuların hangi sezonlarda ödül aldıklarının bile buna göre belli olduğuna inanıyorum.
    True Detective’de bu bahsettiğimiz şeylerin hepsinin değişmesi çok şeyi alıp götürebilir veya bizim yığılmış betonlarımız üzerine yepyeni çok güzel bir şey de inşa edebilir. Bekleyip göreceğiz artık.

 3. alp demirkabız Cevap ver

  aman yarabbi bu nası bi tip. true detective bekliyduk, cehennem silahı 5 olmuş bu

 4. Her şey güzel de keşke ilk sezondan bahsederken Woody Harrelson’un da hakkını biraz verseydin. Dizi sadece Rust Cohle karakterini değil Marty Hart karakterini de anlatıyordu. İkisi birbirini harika bir şekilde tamamlamış karakterlerdi. Ayrıca bu diziye kadar Harrelson, McConaughey’den çok daha dolu bir kariyere sahipti. McCnaughey’nin True Detective ve Dallas Buyers Club hamlelerine kadar vasat romantik komedilerle ün salmış bir aktör olduğunu hatırlamakta fayda var. Yanlış anlaşılmasın, bence de dizide olağanüstü bir oyunculuk sergiledi ve her an Harrelson’ın bir adım önündeydi. Ama Harrelson’ın oyunculuğunun kalitesi de göz ardı edilmemeli.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.