Son yıllarda animasyon külliyatı adına yapılmış en iyi işlerden birisi tartışmasız Avatar serisi. Last Airbender ile başlayan DiMartino & Konietzko imzalı bu iki seri, özellikle Legend of Korra ile dünya çapında batı animasyonunu yepyeni bir milada taşıdı. Neden bahsettiğimi çok iyi biliyorsunuz, final sahnesinden bahsediyorum.Şu anda, benim gibi özellikle Legend of Korra’ya bayılanlar, çok büyük bir boşluk içindeler. Bu boşluk Adventure Time ve Regular Show gibi süper işlerle dahi doldurulamayacak bir şey.

legend-korra-series-finale-season-4-watch-episode

Bu sebeple, Geekyapar olarak “Olsa muhteşem olur” dediğimiz 5 olası Avatar Spin-Off serisini sizler için yazdık. Eğer sizin de benzer bir spin-off fikriniz varsa siz de yorumlarda bizimle paylaşın, üzerine konuşalım, belli mi olur belki gerçekten müneccimliğimiz tutmuştur, bir kaç ay sonra büyük bir açıklamayla “aha vallahi demiştim” deyip arkadaşlarımızın yanında prim şansı elde ederiz, prim şansı kaçmaz.

YALNIZ UYARIYORUZ, AVATAR SERİSİNİ BİTİRMEDİYSENİZ BOL BOL SPOILER YEME ŞANSINIZ MEVCUT

İşte Geekyapar! olarak bizim adaylarımız;

 

6. Redemption of Azula

tumblr_mywhjvaNH11t92nyqo1_500

Azula’nın Avatar dünyasının kötü kadınından yavaş yavaş anti-kahramana dönüşmesini izleyeceğimiz bir hikaye bence süper olurdu. Düşünsenize, Azula yaptığı yanlışların farkına varıyor, abisi gibi yaptığı şeylerin bedelini ödemek için inceden duruma ayıyor ve güçlerini biraz daha hayırlı şeyler için kullanmaya başlıyor. Bu yolda yeni arkadaşlar ediniyor, hatta belki ufaktan bir insanı sevmeyi öğreniyor. Azula hemen hemen bütün Avatar izleyenlerin ilgisini çeken ve sevdiği bir karakter olduğundan, onunla ilgili böylesine bir hikaye gerçekten Avatar külliyatına çok güzel giderdi. Pazartesi günü de izleyecek bir şeyimiz olurdu.

 

5. Republic City’s Finest

k401-2296

Ben Lin ile Mako’yu beraber düşündüğümde aklıma inanılmaz bir “kanka polisler” hikayesi geliyor. Gözünüzde canlandırmaya çalışın, Lin sert, tavizsiz fakat bir o kadar iyi kalpli polis, Mako ise onun çaylak ortağı. Bu ikili beraber Republic City’de suçluların peşine düşecekler, hatta yeri gelince hafiften Arka Sokaklar tadını vereceksin alttan alttan. Çeteler, belki şehirde yeni başlayan bir uyuşturucu sorunu, belki de şehrin bankalarını soyan azılı bükücü hırsızlar, bunlar Lin ve Mako’nun karşılaşacağı şeylerden sadece bir kaçı olurdu. Polisiye müzikler, Kobra Takibi tadında niş kovalamaca sahneleri, Lin ve Mako’nun birbirlerine moral vermek için yaptıkları konuşmalar falan derken, Republic City’s Finest için Salı gününü iple çekebilirdim. Ayrıca tabii ki bir adet arabaları olacak, arabasız olmaz.

Öte yandan, peki ya tanıdık bir yüz bu ikilinin en büyük düşmanına dönüşecek olsaydı? Bu da bizi bir sonraki spin-off fikrine getiriyor…

 

 

4. Asami Sato: Lord of War

1380972687445_zps609b861c

Tamam bu benim kendi fikrim değildi. Asami’nin Mecha Tank muhabbeti başlayınca bu montelerden internette baya bir dolaşmaya başlamıştı. Yine de ben bu fikri acayip seviyorum. Babasının şirketini kalkındırmak uğruna silah tüccarlığı yapmaya başlayan Asami Sato, kendisini birden bire yarattığı bir savaş ekonomisinin içinde bulur. Tabii başka silah şirketlerinin ve tüccarlarının ortaya çıkması ile birlikte karşımıza bol entrikalı, bol ayak kaydırmalı, Game of Thrones tadında muhteşem bir hikaye çıkıyor. Asami’nin hem ahlaki kararlar vermesini fakat bunları yaparken de zorlanışını izlemek acayip keyifli olurdu. Tabii hikaye bir noktada Breaking Bad’e dönmeli ve Asami’den yepyeni bir Heisenberg çıkmalı.

I am the one who knocks” deyip elektrikli eldivenini Mako’nun sırtına geçirişini hayal ediyorum. Yukarıda Lin ve Mako’nun polislik kariyeri üzerine bir seri demiştim, böylesine bir seri de Asami’nin suç baronu olma potansiyeli çok net yüksek.

1 2
Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

26 Yorum

 1. Aferin mert isteyince güzel yazılarda yazabiliyormuşsun!Şöyle başlıyayım korra serisi aslında aangin serisinden daha derin ve daha güzel olabilirdi.korranın konu derinliği daha iyi ve rakipleri gerçektende daha zorluydu,bu seriyi yapan ekip aangte tecrübe ettikten sonra korra çok daha müthiş yapılabilirdi.Özellikle Amon ve zaheerle ilgili konu en az 3-4 sezon sürerdi.En sonda kuviranın felsefesi gerçekten çok güzel ve müthiş teknonojik savaşlar ve dövüşler izledik!

  Senin önerilerinde 3-5-6 numaralı önerilerini uygun gördüm.Ancak asami sato için asla olmaz 😀 Asami sato benim için dişi tony stark gibi,ve korra ile olan yakınlığından dolayı kötüye çevrilmesi hem zor hemde istemem!Ayrıca şimdiye kadar gördüğüm en güzel anime karaktelerinden biri,kötülük yakışmaz.

  Benim önerimse aangten öncesi ve aangin Cumhuriyet Şehrini kurup korraya kadar olan kısımları anlatılabilir,hani fena olmaz aangi bir de yetişkin olarak görmek,korra serisinde parça parça gördük.

  • “Senin önerilerinde 3-5-6 numaralı önerilerini uygun gördüm.”
   sakin ol şampiyon

   • Bence yeni karakterlerle devam edebilir, günümüzde geçen bir şey, insanlar nasıl güçlerini kullanacaklarını bilmiyorlar, bazı çocuklar (liseli gençler) hakkında olabilir, dünyada bazı insanlar güçlerle kontrolü ele alıyor ve eğer başkaları bu güçleri kullanabilirse kontrolü kaybedebilirler, bu seri günümüz teknolojisiyle daha karmaşık bir hal alıyor, kısaca çocukların düşmanın kim oldğunu, kimin hangi tarafta olduğunu ve güçleri hakkında pek bir fikri yok ama düşman her şeyi biliyor.
    Umarım yeni seri buna benzer çünki bence böyle bir şey avatar son hava bükücü ve avatar kkrradan daha güzel olurdu

 2. Bütün bunları geride bırakıp, Cyberpunk bir evrende geçen future avatarımıza odaklansalar ya. Veyahut yarım kalmış bir yetişkin Avatar Team hikayesi var elimizde. Çizgiromanlarla anlatılmaya çalışılan o hikayelerin dizisini izlemek çok iyi olurdu.

 3. Korrasami? Cidden mi? O olay sırf fanlar (ki bahsettiğim fan kitlesinin animeyi hentaiyle falan öğrenmiş olması gayet olası) çok istedi ve nasıl olsa dizi de bitiyor diye son sahnede yapılmış bir göndermeden ibaret sanıyordum ben? Çizerlerin “s.çtık bari sıvayalım, bu da tüyü olsun” diyerek yaptıkları bir hareketti sanki?

  Zuko’nun, Iroh’nun (Dragon of the West olan), onlarca başka Avatarın hikayesi dururken Korrasami gibi bir “şaka”nın spin-off’unun yapılması, What Does the Fox Say’in Grammy alması gibi olurdu.

  • Abi, her şeyi geçtim de Korra’yla Asami arasında özellikle son iki sezonda geçen diyalogları izlesen anlarsın hikayenin o yöne gittiğini. Gözünüzü seveyim, asıl bu yorum ve bu yoruma oy verenlerin yaptığıdır Avatar’ın mirasına hakaret.

   • Malesef bu, Korrasami olayının son anda “Yapalım ya, nolcek?” diyerek uydurulduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yazıda “bu ikiliyi öpüşürken falan görebilsek” denmiş mesela, olayın hikâyeyle, şunla bunla alakası olmadığını işaret ediyor. Aynısını Person of Interest’te de yaptılar mesela, daha inandırıcıydı belki ama orda da “Ne alaka lan?!” dedim.

    Ha, bu “Eşcinseller vardır.” mesajı vermekse, bunu topluma yavaş yavaş kabullendirmekse; neden olmasın? Tam destek veririm. Fakat bunu öyle son sezonun son bölümünün son sahnesinde iki kadını elele tutuşturarak yapmak hikâyeye saygısızlıktır bence.

    İzlememişim gibi “özellikle son iki sezonda geçen diyalogları izlesen anlarsın” demen de kırdı açıkçası.

    • Kendimi iyi ifade edememişim; demek istediğim “tekrar izlesen anlarsın” idi. Ama geri kalan kısmı için geçmişten bir örnek vermek istiyorum: (Buffy Spoiler)
     Buffy the Vampire Slayer’da Willow (Alyson Hannigan) ve Tara’nın birbirlerine ilgi duyduğu alttan alttan gayet belli olmasına rağmen pek çok kişi o ikisi öpüşene dek bir şey anlamadı, bu yüzden de suçlu olan dizi oldu. Demem o ki son dakikada gösterilmesi orada olmadığı anlamına gelmez, böyle bakınca bunun gelme ihtimali o Aslankaplumbağa’nın Aang’e enerji bükmeyi öğretme ihtimalinden daha büyüktü. Tek amaçları koca diziyi kurtarmaksa da ben kendimi adamların yerine koysam “daha erken yapayım bu işi de tartışmalardan dizi hala yayındayken prim yapayım” derdim.

     • Yazarlar Korrasami olayının son iki sezon boyunca düşündüklerini ve bu yönde ilerledikleri bir şey olduğunu açıkladıkları koca bir yazı var duralireha arkadaşım onu okumanı tavsiye ederim. Ha bu 2 sezon boyunca çok net bir biçimde ekrana yansımadı malum çocuk kanalında eşcinseller mi olur şeklinde toplumsal homofobiye gitti güzelim korrasami ilişkisi o da ayrı bir şey ki cesaret edip son sahnedeki o iki hatunun birbirlerine olan anlamlı bakışlarını görebildik ve bence çok güzeldi ve kesinlikle abartı olduğunu düşünmüyorum.

      Spin-off fikrine gelirsek Korra Zuko’ya Aang olsa ne yapardı diye soruyordu ve bu Zuko’ya sorma fikrinide Iroh’dan aldığını söyleidğinde Zuko’nun suratında büyük bir şaşkınlık vardı sanki amcasının ölü olduğunu biliyormuşda yaşadığını öğrenmiş gibi bence buradan güzel bir şeyler çıkabilir yine de hikayedeki bu tür boşluklar için Aang’de yaptıkları gibi çizgiroman çıkarmalarını umuyorum.

     • Baimellon

      2 sezon boyunca düşünmek olay değil, sırf sıçtıktan sonra düzeltebilmek için böyle bir saçmalık attılar ortaya. Lan o daşşaklı Zaheer’i bir dakika içinde delirttiler. Ben hayatımda böyle salak bir hikayeyi devam ettirme görmedim. Her an düzeltecekler deyip gene bu Mert Günhan’ın tarzında neckbeardler yüzünden salak salak aşka ergen ergen sakalara mallıklara vurdular bu yüzden izler kitlesi ergen olarak kaldı. Hala inanamıyorum millet bunu beğenecek kadar ne kadar salak olabiliyor.

      La şöyle düşünün, o kadar harika yapmışlar(!) ama sadece son sahnesi konuşuluyor, sadece son sezon bir şeyler becerebilen Asami salağının yerden göğe sokulamaması da komedi. Hep bu SJW andavallarının mallığı.

 4. Findecano Luinwe Cevap ver

  Peki ya en son olayların ardından geçen bi 20 yıla ne dersiniz. Düşünsenize Meelo Jinora İkki hatta Rohan da hava bükücü gezginleri topluyorlar. Lin’in emekliliği ardından şef olan Mako, Iroh II ateşlordu olması hani bi macera değilde bi kaç bölümlük böyle olan olayları gösterseler hoş olmazmı

 5. Hiçkimse Zaheer’in geçmişini ve Red Lotus’un kökenini merak etmiyor mu?
  (Aang’in Yüzyıl Savaşları’ndan sonrası hali de güzel olurdu)

  • Zaheer çok detaylı ve güçlü bir karakter. Varoluşçuluk üzerine felsefesi de fazlasıyla heyecan uyandırıcı. Red Lotus’u ve Zaheer’in geçmişini ya da geleceğini görmek isterdim ama muhtemelen Avatar ile alakalı bir şey olmayacak bundan sonra.

  • Yasin Eyup Usta Cevap ver

   Onun daha nesi anlatılacak ki ? Bütün hikayesini 2 bölümde anlattılar.

   • Bölümleri düzgün izlememişsin sadece nasıl avatar olduğunu ve vaatuyu hapsettiğini anlattılar ardında hemen bir savaşta kayanın arkasında ölümünü gösterdiler yani vaatuyu hapseddikten ve ölümüne gelen süreye kadar bu adam hiç mi bişey yaşamadı mesela wan evlendimi çocukları var mı hangi düşmanlarla savaştı kendi avatar takımı(arkadaşları) varmı fln bunları merak ediyorum açıkçası

 6. Bence hepsi merak konusu.Belli bir öncelikleri var fakat yinede her şeyi merak ediyoruz.Benim önerim yeni bir avatar hikayesi gelmeyecekse “What Happenned” tarzı bir seri yapılmalı.Gerçekten güzel spin-off fikirlerini 1-3 bölüm arası açıklayan bölümler olmalı.Örneğin Redemption of Azula müthiş bir fikir.Bunu yaklaşık 3 bölüm içerisinde (hatta belki iki) rahat bir şekilde anlatabilirler.Sherlock ve Black Mirror tarzı az ve öz bile yapabilirler.Sezonları tek bir spin-off fikirine ayırıp 2 bölümlük ve bölüm başı 1-1.3 saat.Bence bu konuya gelebilecek en makul çözüm bu.Hepimizin merak ettiği konular ve insanların farklı olması çok doğal.

 7. Yasin Eyup Usta Cevap ver

  Öncellikle Bryke’ın yani Martin ile Bryan’ın ayrıldığını belirtmekte fayda var. Yani Spin-Off işi olursa o ikiliden ve Nick’den olmaz. Netflix’den umutluyum herkes gibi , belki yaparsa Netflix yapar. Arrested Development gibi bir diziyi tekrar başlattı. Neden The Legend of Korra ile ilgili bir Spin-Off olmasın ?

 8. Allah’ını seven bırakın şu lanet diziyi sırf finali yüzünden bu diziye verdiğim zamana acıyorum,zaten son sezonda mali sıkıntıları yüzünden midir artık hayal güçleri yazacak bir şey mi bulamadı diye kesinlikle gereksiz bir hikaye oluşturmuşlar son sezonu izlerken ”bit artık bit ulan…”diye diye izledim Aang i izlerken 1 sn bile sıkıldığımı hatırlamıyorum ama bu dizi sadece zaman kaybı eğer Avatar:The Last Airbender ı izleyip bu diziye bir şans vereyim diyenlerdenseniz yol yakınken vazgeçin çünkü sabredip son bölümü de izlerseniz
  kafanıza beton çarpmış etkisine uğrayacaksınız.Spoiler vermek istemiyorum ama bu korrasami mi dir ne boksa sadece bir kaç fanın isteğini yerine getirmek ve ceplerine biraz daha para sokmayı isteyen ucuz insanların oyunudur.Şu bir kaç yılda hem oyunlarda hem bu tip dizilerde geçen homoseksüel ilişkilerin aslında ”NORMAL” bir şeymiş gibi gösterilmesinden gerçekten sıkıldım eğer sizde benim gibiyseniz bu finali gördüğüm anda
  kafamda geçen küfürleri sizde söyleyeceksiniz inanın bana Aang e veya The Last Airbender a az bir şey saygınız varsa bu diziden uzak durun …

 9. Ayrıca The Last Airbenderdan bu yana Zuko ve Aaang’in benzerliği ve Zuko’nun iç çatışması bence pek çok yazılan şeyden daha çok ilgi çekiciydi. Yanılmıyorsam Zuko,Aang ve Azula hakkında bir manga da çıkmıştı. Zuko ile alakalı bir şeyler görmek güzel olabilirdi, yine de ben Iroh amcayı çok özlüyorum be… Keşke öyle bir amcam olsa 🙁

 10. Avatar ang hava bukucu ve su bukucu ileeclendi sonraki avatar su kabilesinden cikti. Avatar korra ates bukucuyle evlendi bence sonraki ates kabilesinden olmali. Oda toprak kabilesinden biriyle evlenip sonraki toprak kabilesinden cikmali

  • Kanka o iş öyle olmuyo döngü var. Bu döngü Avatar Wan’ın elementleri bükmeyi öğrenme sırasına göre ilerliyo sıra şöyle “ateş➡hava➡su➡toprak” döngüye örnek vericek olursak Avatar Roku(ateş bükücü)’dan sonra Avatar Aang(hava bükücü)’den sonra Avatar Korra(su bükücü) kısacası Avatar Korra’dan sonra toprak bükücü olarak doğan biri sadece avatar olabilir

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.