Yazar: Bengisu Alemdağ

Çocuklar için Game of Thrones diye tanıtılan Dragon Prince, 22 Kasım’da 3. Sezonu ile geri dönüyor. Dönüşünden önce gelin hep beraber bu Netflix çizgi dizisine daha yakından bakalım.

the-dragon-prince-season-3

Avatar’ın Yaratıcılarından

Hikâyenin arkasındaki isimlerden olan Aaron Ehasz aynı zamanda Nickelodeon çizgi dizisi Avatar: Son Hava Bükücü’nün de başyazarlarından biriydi. Avatar’ın dünya çapında kazandığı başarıdan sonra Ehasz, Justin Richmond ile 2017 yılında Wonderstorm stüdyosunu kurdu. Yanlarına yine Avatar’ın eski yönetmenlerinden biri olan Giancarlo Volpe’yi de alan ikili, beraber Dragon Prince’i üretmeye başladılar.

Büyülü Dünya: Xadia

dragon prince - the world

İlk bakışta diğer fantastik dünyalarla benzer bir imaj çizen Xadia, üzerinde insanları, elfleri, ejderhaları ve daha birçok büyülü yaratığı barındırıyor.

Uzun zaman önce çıkan savaştan sonra Xadia, bir tarafta insanlar, diğer tarafta ise elfler ve ejderhalar olmak üzere ikiye ayrılır. Batı’da insan krallıkları yer alırken, Doğu’da elfler ve ejderhalar yaşamaktadır. Aralarındaki ateş ve lavlardan oluşan sınır ise Ejderha Kralı Thunder tarafından korunmaktadır.

Ana Büyü Kaynakları ve Asal Taşlar

dragon prince - primal stones

Ana büyü kaynağı olarak toplamda altı kaynak bulunur; güneş, ay, toprak, yıldızlar, gökyüzü ve okyanus. Büyücüler büyü yapabilmek için ana büyü kaynaklarına ihtiyaç duyarlar, bu kaynakların yokluğunda ise asal taşlar büyü yapmaya yardımcı olur. Bu taşlar oldukça nadir bulunur, ustalar tarafından üretilirler ve üretilmeleri oldukça zordur. Her bir büyülü yaratık ise bağlı oldukları kaynağın özelliklerini taşır.

Bütün Kötülüklerin Anası: Kara Büyü

dragon prince - Claudia Black Eyes ss

1000 yıl önce bir insan büyücü yedinci büyü kaynağını keşfeder; kara büyüyü. Bu büyü türü ancak sihirli yaratıkların özünün kullanılmasıyla elde edilebilir, ana büyü kaynaklarıyla bağlantılı değildir. Bu yüzden insanlar kara büyüyü kullanabilmek için büyülü yaratıkları avlayıp onların gücünü kullandılar.  Bundan korkan elfler ve ejderhalar insanları Xadia’nın batısına sürdüler. Asırlarca Ejderha Kral Doğu ve Batı arasındaki sınırı korudu, ta ki insanlar onu kara büyüyle öldürene kadar. Sadece bir yumurta olan biricik varisi Ejderha Prensi’ni ise yok ettiler. Daha sonra neler olduğu ise spoiler.

Herkesin Favorisi: Elfler

dragon prince - elves

Fantastik evrenlerin vazgeçilmez ırklarından elfler burada da karşımıza çıkıyor. Dragon Prince evreninde şu ana kadar açıklanan toplam 5 elf ırkı bulunmakta; Moonshadow elfleri, Startouch elfleri, Sunfire elfleri, Skywing elfleri ve Earthblood elfleri. Elf ırkları adlarından da anlaşılacağı üzere bağlı oldukları büyü kaynaklarının özelliklerini yansıtıyor; Startouch elflerinin isimleriyle müsemma yıldızlar gibi uzun ömürlü olması, Skywing elflerinin ise kanatlarının olması gibi.

Çeşitlilik, Çeşitlilik, Çeşitlilik!

dragon prince - heroines

Dragon Prince’in belki de çocuklar için Game of Thrones diye adlandırılmasının en büyük sebebi karakterlerinde yer verdiği çeşitlilik. Ehasz’ın kendi sözleriyle aktarırsak Dragon Prince, şu ana kadar gördüğümüz fantastik dünyalardan çok daha fazla çeşitlilik ve temsil edilebilirlik içeriyor. Bu evrende rastalı siyahi bir kral, sağır bir kadın komutan ya da lezbiyen kraliçe bir çift görmek mümkün.

Ehasz ve ekibi Avatar: Korra Efsanesi’nde olduğu gibi lezbiyen bir çift hakkında ipucu vermek yerine bu sefer açıkça eşcinsel çiftleri temsil ediyorlar. Katolis’in kralı Harrow tek çocuklu bir kadın savaşçı olan Sarai ile evlenip onu kraliçe yapmaktan çekinmiyor. Katolis ordusunun generali olan Amaya, sağır bir kadın. Elf ırklarından biri olan,  güçlü ve dayanıklı olmalarıyla öne çıkan Sunfire Elfleri ise siyahi olarak resmedilmiş. Verebileceğimiz örnekler sadece bunlarla sınırlı değil, geri kalanı içinse çizgi diziyi izlemeniz lazım.

Daha önce fantastik evrenlerde gördüğümüz her şeyi biraz daha üzerine koyarak anlatan Dragon Prince, bir şans verilip izlenmeyi hak ediyor. Üçüncü sezonu sabırsızlıkla bekleyen biri olarak sizlerin de görüşlerinizi merak ediyorum. Aşağıda buluşalım!

Yazar

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.