Çizgi filmlerin bazılarının nesilleri aşan bir yönü vardır. Her çizgi flim için geçerli değildir bu, bazıları sadece onları çocukken izlemiş olanların dilinde dolanır; orada kalır. Fakat bazıları o kadar övülür, öyle yüksek bir mertebede tutulur ki, ona denk gelmemiş olan nesil kendisini kötü hisseder. Bir şekilde o çizgi filmin efsaneliği objektif, kabul edilmiş bir gerçektir. Bu kategoride sayabileceğimiz az çizgi film var esasında. Voltron kesinlikle bunlardan bir tanesi.

80’lerde çocuk olanların defter kitap bırakıp övdüğü, 90’larda çocuk olanların bu övgüden illallah edip “Tamam kardeşim, izlemediysek izlemedik, n’apalım erken doğamamışız” diye isyan etmesine sebep olan, 2000’lerde çocuk olanların hakkında hiçbir şey bilmeden referanslarını bildiği bu çizgi film, 2010’larda çocuk olanlara tekrar nasip olacak. İçerik politikasının bir bölümünü orijinal işleri, bir bölümünü de nostalji dozunu yüksek tutan işler olarak belirleyen Netflix, diziyi geri getiriyor zira.

İşte o yeni dizinin, yani Voltron: Legendary Defender’ın ilk fragmanı yayınlandı. USA Today üzerinden paylaşılan fragman baya kısa. Kesinlikle hikayeyle ilgili bir şeyler söylemiyor. İşin ilginci, yeni Voltron’dan nasıl bir şey beklememiz gerektiğine dair de sadece tek bir emare var, o da bu yeni çizgi filmin eskisine gerçekten çok benzediği. Bu sene sonunda, Netflix usulü, 13 bölüm tek seferde gala yapacak olan çizgi filmi maşallahlık beznetmişler eskisine.

Dreamworks imzasını taşıyan iş, görsel olarak 80’ler çizgi filmlerine inanılmaz sadık kalmış. Gerçekten, yani görüntü o kadar modern ve yüksek çözünürlüklü bile gözükmüyor. Zaten yapımcıları da biraz böyle yola çıkmışlar, olabildiğince eskisine yakın tutmaya çalıştıklarını kendileri de söylüyorlar. Hatta dizinin süresini bile eskiye göre ayarlamışlar. Pek çok Netflix dizisinin aksine, Voltron: Legendary Defender sanki TV’de yayınlanıyormuş da 30 dakikalık bloğuna 8 dakikalık reklam konacakmışçasına 22 dakika sürecek bölümlerle çıkacak karşımıza. Fragmanı şu şekilde. Bir göz gezdirin, bakın, nasıl, güzel mi?

https://www.youtube.com/watch?v=MZ0uWpmfdOA

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.