Amazon’un masaya bir milyar dolar vurup Yüzüklerin Efendisi evreninde geçen bir dizi yapmaya başladığını açıklamasının üzerinden bir ayı aşkın bir süre geçti. Artık her şey resmi, artık her şey adım adım yayın tarihine doğru ilerliyor. Bu yüzden de biz, geek dünyası ve Yüzüklerin Efendisi severler olarak; kulaklarımızı diktik, gelecek haberleri bekliyoruz. Sağ olsun Amazon Studios’un patronu Jennifer Salke de bunun farkında olacak ki, gitti Deadline’a bir röportaj verdi.

Röportaj çoğunlukla “Daha yapıyoruz lan işte sakin olun” kıvamında, ancak biz olamadığımız için elde avuçtaki bilgileri yine de derleyeceğiz. Buna da Salke’nin en öncelikli söylediği şeyler başlayacağız: Tolkien ailesi ile yakın bir dirsek teması var. Hem Salke, hem de yine Amazon TV yetkililerinden Sharon Tal Yguado Tolkien Vakfı’ndan insanlarla “saatlerce” konuşmuşlar. Bu kimine göre iyi, kimine göre ise etkisiz bir haber. Ama meraklanmayın, konuştukları tek insanlar soyadında Tolkien olanlar değil.

Peter JAckson

Salke aynı zamanda orijinal üçlemenin ­-ve unutmak için çok çaba sarf ettiğimiz Hobbit üçlemesinin– yönetmeni Peter Jackson ile de diyalog içerisinde olduklarını dile getirdi. Yalnız “oha ne kadarına dahil olacak ki?” diye hemen heyecanlanmayın, şu an tam olarak da onu konuşuyorlar. Kreatif yönetimi tamamıyla Jackson’a teslim edecek gibi gözükmüyorlar, ancak bir çeşit danışmanlık söz konusu ise bunun elbette yine de sınırlarının belirlenmesi gerekiyor.

Salke’nin son söylediği iki şey de, söyledikleri arasında en önemlileri: Birincisi, “filmleri baştan yapmıyoruz, ancak tanıdık karakterler göreceksiniz” deyişi; bu da genç Aragorn hikayesi dedikodularına kuvvet kazandırıyor. İkincisi ise “çekimleri Yeni Zelanda’da yapabiliriz” beyanı. Bu da, Peter Jackson’ın varlığı da düşünülünce, gayrıihtiyari olarak dizinin filmlere çok daha yakın bir noktada varolabileceğini düşündürtüyor bize. Bu iyi bir fikir mi, ben şahsen emin değilim. Evet, Jackson filmlerinin çalışmasındaki en büyük unsurlardan biri Yeni Zelanda’nın nefes kesici coğrafyası. Ama bir yandan da en belirgin unsurlarından biri de o. Dizi kendini farklılaştırsa, daha şık olmaz mı?

Bakalım, göreceğiz. Sizin yorumunuz ne bu gelişmelere?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.