6. Oğlanın Ezik Ama Muhabbeti İyi Olan Arkadaşını Koyun

img-ramizdayikerpetenalisahnesiezelhq-645

Yancı kontenjanı. Amerikan filmlerinde de bu arkadaş bulunur. Bizdeki karşılığı tam anlamıyla kanka. Bu karakter aforizmacı amca bilgelik saçarken esas oğlanın yanında dertlenir, “he valla” falan der. Arada iki üç espri yapar, ortamı şenlendirir. Yine söylüyorum, olur da diziye uzatmak istiyorsanız bu karaktere bir ilişki de yapmanız gerekir. Bu tip durumlarda genelde esas kızın kankasına başvurulur.

 

7. Yanlış Anlaşılmalara Bol Bol Başvurun

bihterintihar

Of, bütün hikayeyi bunların üzerinden kuracaksınız; bunu atlamak olmaz. Esas kız kesinlikle esas oğlanı -muhtemelen fettan annenin planladığı bir komplo sonucunda- kem kızla öpüşmek üzereyken görüp, olay alanını terk edecek, fakat sonrasında gelişen olayları ve dolayısıyla oğlanın kızı reddettiğini görmeyecektir. Esas oğlan bu olay sonucunda kızın peşinden koşacak, filmin yaklaşık 60 ila 80. dakikası arasında kısa süreliğine ikili ayrı kalacaktır. Başka bir karakterle seks olacaksa bu yirmi dakikalık periyotta olur.

 

8. Klasik Uzun Uzun Bakış Sahnelerini Pas Geçmeyin

dd6_6a60c (1)

Her Türk filminin, Türk dizisinin peyniri ekmeği bu. Uzun uzun bakacaklar arkadaş. Nerede olursa olsun. Aforizmacı amcanın yanında Boğaz’a, plazanın penceresinden Maslak’a, oğlanla kızın beraber çektirdiği selfie fotoğrafa, kızla ayrı olduğu dakikalarda alkolün etkisiyle koynuna girdiği kem kız yanında yatarken tavana, önemli anlar yaşanırken birbirlerinin gözlerinin içine… İstikamet önemli değil; pişmanlık, aşk, ihtiras, temkin, korku ve aşk bu uzun bakış sahnelerinde verilir.

 

9. Handikapı Senaryonun Sonunda Aktive Edin

244733_10200210404562662_10200210392522361_62815_2695_b

Hani bir handikap vermiştik ya? İşte o handikabı filmin sonunda aktive etmeniz lazım. Yani borç varsa alacaklının kapıya 85. dakika gibi dayanması lazım. Kız ya da oğlandan biri fakirse ailelerden birinin yumruğunu masaya koyup “Görüşmeyeceksin o fakirle” demesi lazım. Eğer bizim filmimizdeki gibi sağlıksal bir durum varsa işte tam 85. dakika civarında kızın aniden bayılması, hastaneye kaldırılması lazım.

 

10. Mutlu Son Mu Mutsuz Son Mu İstediğinize Karar Verin, Finali Kapatın

fin

Eğer Çağan Irmak ekolü dediğimiz yoldan gidecekseniz kesinlikle Gül’ün finalde hastanedeki yatağından kalkamaması lazım. Yok daha neşeli bir rota izleyip, insanları salondan mutlu ayırma niyetindeyseniz son dakikada Gül’ün gözlerini kırpıştırıp, parmaklarını oynatmasını sağlayabilir, ilk gözünü açtığında da karşısına pişman bir Rüzgar’ı koyabilirsiniz. İkisi de mühim değil, nasıl olsa elinizde sağlam bir romantik Türk filmi var artık. Afiyetle gelen kârı yemeniz hakkınızdır.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Yorum

  1. Çağdaş Gacar Cevap ver

    Mükemmel bir paylaşım olmuş, ayrıca şu an gösterilmekte olan Türk dizilerini de bir nebze özetler nitelikte,,

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.