Star Wars The Force Awakens Fragmanı 7

Daha önce hiç görmediğimiz bir speeder tasarımı. Bunu buraya koydum, çünkü bu tip şeyleri filmde görmeyi çok istiyorum. Star Wars evreninde ilk Knights of the Old Republic çizgi romanları hariç herhangi bir teknolojik gelişmeyi ima eden hiç bir şey görmedik bugüne kadar. Revan döneminde ne kullanılıyorsa Luke döneminde de aynısı kullanıldı. Abrams bize Episode 6 ile bu film arasında biraz vakit geçtiği ve bir şeylerin ilerlediği havasını verirse, benden tam puanı kapar söyleyeyim.

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 8

Bu görüntünün efsanevi Death Star kapışmalarındaki kamea açılarına bir gönderme olduğu çok açık. Karşımızda gördüğümüz aktör de Oscar Isaac bu arada. Hâlâ Rebellion logosuyla dolanan X-Wing’lerin olması da -daha önce denildiği gibi- filmin geçtiği zamanda imparatorluğun henüz daha yıkılmamış olduğunu kanıtlıyor gibi. Soru şu: Neden? İmparator öldü, Vader öldü, Death Star yok edildi… İmparator’dan sonra kalan güçleri toparlayan bir figür olabilir mi Thrawn tarzı? Mümkün. Eğer öyle bir figür varsa bence muhtemelen kendisini Max von Sydow oynuyor olacaktır.

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 9

Uzun süre burasının neresi olduğunu çözmeye çalıştım. Önce şöyle bir detay paylaşayım, diğer X-Wing’ler kırmızı boyalıyken, ön plandaki yeşil-mavi bir boyaya sahip. Bunun hikmeti çıkacaktır bir yerden. Arka plandaki gezegene gelecek olursak, benim en aklıma yatan -ve şu an hâlâ canon olduğunu bildiğimiz- gezegen Naboo. Bankom o. Plasem ise Yavin IV. İki gezegenin de coğrafi şartları bu kareyi oluşturmaya müsait ve Abrams Star Wars evreni için manevi değeri yüksek iki gezegeni de kullanmak isteyecektir.

Canon olmayan gezegenlerden soracak olursanız, bana bir Dantooine çağrışımı yaptı bu kare. Nedendir bilmem.

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 10

Kim bu? Ve burası neresi? Ancak spekülasyon yapabiliriz. Ben fragmanın üstünde konuşan dış ses her kimse, bu şahsın o olmadığı kanaatindeyim. Kadroda kim kimi oynuyor bilmiyorduk bu fragmana kadar. Oscar Isaac, John Boyega ve Daisy Ridley’nin rollerine en azından bir etiket yapıştırabiliyoruz. Fakat hâlâ muallakta olan bazı aktörler var. Onların arasından kadınları elemek lazım, zira belli ki gördüğümüz bu şahıs bir erkek. Andy Serkis ve Max von Sydow’un da fizik yapıları böyle değil. Geriye iki aday kalıyor: Adam Driver ve Domhnall Gleeson. Bana soracak olursanız, ikisinden biri bu karakteri canlandırıyor. Abrams bize ters köşe yaptıysa, gördüğümüz şahıs Kambırbeybi de olabilir. Onun da fiziği buna yakın.

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 11

Maşallah… Siz sormadan ben söyleyeyim, kırk yıllık Star Wars canon’undan onca çizgi roman, onca kitap ve onca oyun geçti; çift taraflı ışın kılıcından kırbaç şeklinde kullanılan esnek ışın kılıcına, birbirine bağlı nunçaku şeklinde taşınan ışın kılıçlarına kadar her şey denendi, kimsenin aklına böyle bir şey gelmemişti. Helal olsun, kırk yıllık canon’un hayal gücünü bir filmde aştılar…

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 12

Millenium Falcon vs. TIE Fighter? Star Wars’ı Star Wars yapan şey. Fakat bu tekrar kanıtlıyor ki hâlen bir İmparatorluk vs. İsyancılar kavgası dönmekte. Sorulması gereken şey ise şu: Bu it dalaşı neden Tatooine’in göklerinde vuku buluyor? Kalıbımı basarım ki Daisy Ridley ve John Boyega’nın sahneleri bununla direkt olarak bağlantılı. Boyega İmparatorluğun aradığı bir şeyle birlikte Tatooine’e gelmiş, Ridley ve Falcon da ona İmparatorluk’tan önce ulaşmak istiyor olabilirler. Durumun aslını zaman gösterecek…

 

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 13

Ve maalesef son doğrulama geldi: Star Wars: The Force Awakens, isminde “Episode” ibaresini barındırmayan ilk Star Wars filmi olacak…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

7 Yorum

 1. Işın kılıcı hakında böyle bir şey denenmedi denmemeli aslında. Crossguard Lightsaber buna yakın bir çizimle. (tek taraflı ve 45derece açıyla bağlı) 2000ler sonrası ürünlerde kullanıldı

 2. Berke Kafası Güzel Cevap ver

  Bence bu yeni ışın kılıcının olayı farklı.Işının görünüşünden ve sesinden belli ki bence bu farklı bir tarzda yapılmış büyük ihtimal kristali de farklı.Belki çok güçlü olduğu için ve dengelemek için egzoz benzeri bir yöntemle koymuşlardır.

  Birde eski Sith kılıç yapma teknikleri farklı diye biliyorum.Belki bu adam o yöntemle bir kılıç yaptı yada eski bir Sith lordunun kılıcını buldu.Yada ben çok pis sallıyorum şuan.Neyse sonuç olarak bence bu kılıç çift taraflı ışın kılıcından daha kullanışlı gözüküyor.Çift taraflı da kendini kesme ihtimalin daha fazla.Onda bir şey olmuyorsa bunda da olmaz diye düşünüyorum.

 3. Fragmanı izlerken ilk tepkim sesi duyunca ”Bu Benedict!!!! :O ” Bence kesinlikle onun sesiydi Star Trek’te defalarca konuşmasını izleyip gene defalarca Hobbit’te dinledikten sonra adamın sesi kafana yerleşiyor artık 😀

 4. Wow adamlar öyle bir fragman sunmuşlar ki, bi sürü şey gösterip aslında hiç bişey göstermemişler. Konuyla yada karakterlerle ilgili çok bişey öğrenemiyoruz. Ama hepimizi heyecanlandıran sahneler, geçmişe referanslar falan inanılmaz. Takdire şayan bir iş. Yalnız güzel görünüyo. I-II-III gibi yapmacık durmuyo hiç bişey. X-Wing’lerin ve Millenium Falcon’un görünüşleri son derece yerinde. Bi tek o speeder hoşuma gitmedi. Onun dışında herşey sağlam duruyo. Yeni ışın kılıcı da böyle medieval bi hava yaratmış. Daha bi sene var, nası beklicez?

 5. O kılıç bir ışın kılıcı bile olmayabilir. Başka bir teknolojidir, başka bir şeydir. Bu kadar gaza gelmeye gerek yok. Yazıda da dediği gibi, ne ışın kılıcı tasarımları gördük, bu onların yanında gayet mantıklı kalıyor.

  X-Wing’lerin ve Stormtrooper üniformalarının tasarımlarında da bariz farklar var. Daha iyi mi yoksa kötü mü olduğu tartışılır ama sonuçta zaman içinde tasarımların farklılaşması normal. Ben bu küçük farklılıklar olduğu için memnun oldum. Yerinde durmayan, farklılaşan bir evren yansıtılmış.

 6. Millenium Falcon’un da tasarımında farklılıklar var. Bu güzel. Acaba şu anki sahibi kim? Hala Han Solo kullanmıyordur herhalde?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.