6. “Kartallarla Atsalar Ya Aslında” Muhabbeti

Lord of the Rings 60 yıllık kitap. 2012 yılından sonra, internet ve kişisel yayıncılık yükselirken, aklıevvellik de moda oldu. Haliyle destanlara kısa yol çözümleri, bir de “aman işte hepsi rüyaymış, tam ölürken kendi iç dünyasını görüyormuş, komadaymış” geyikleri ortalığı sardı, doldurdu. Kabak tadı veren bu muhabbetlerden birisi de “O zaman kartalla uçup atsalardı ya yüzüğü” muhabbeti. Geriye kalacaklardan birisi de bu, kesin!

LOTR-Eagle

7. Orta-Dünya Düğünleri

Geeklerin hayatında yüzük muhabbeti olan iki konu var. Bir, Yüzüklerin Efendisi, iki, evlilik! Haliyle bu ikisinin bir araya geldiği düğünler bitmez, bitmeyecek!

wedding-book-family

8. Lord of the Rings: Lego Setleri

Orta-Dünya ile ilgili figürler, kostümler, kılıçlar, her şeyler çıktı, ancak Lego setleri belki de aralarındaki en muhteşem mevzu idi!

5859455248_c520744edc_o

9. Beyaz Perdede Muhteşem Görseller!

Aha! Yine daha kıymetli bir maddemiz var. Çoğu seyircinin hayatına ‘başka bir dünya’ ile ‘muhteşem manzalar’ eşleşmesini sokan film serisi, Yüzüklerin Efendisi serisi oldu. Kendisinden sonra gelen, hem fantastik, hem bilim-kurgu tadında pek çok film, dünya-ötesi güzellikte dünya manzaralarını arayıp buldu ve bizlere sundu. Bu açıdan da teşekkürler Andrew Lesnie.

10. Misty Mountains

İleride bir yerlere Howard Shore reyizin muhteşem bestelerini tek bir madde olarak koyduk, ancak daha Hobbit sinemalara varmadan kanımızı kaynatan, tüylerimizi ürperten bu muhteşem şarkıya da ayrı bir madde ayırmak istedik. Uzun versiyonunu izleyin:

1 2 3 4 5 6 7

10 Yorum

  • Peter Jackson bizi orta dünyasız bırakmasın. Silmarillion var daha, oradan da en az bir trilogy çıkar. nolur be Peter..

   • trilogy ? 😀 aga o kitaptan rahat bi 6 film çıkar ee peter
    jackson da ekstradan 3 bölüm ekler 9 filmlik bir seri çıkar ortaya 😀 tabi keşke olsa…

   • Peter Jackson bir daha Orta Dünya’ya ilişmesin. İlla olacaksa, layıkıyla bir başkası yapsın. Jackson Hobbit rezaletiyle Orta Dünya liyakatini kaybetti birçok hayranın gözünde.
    Ayrıca Hobbit’ten 3 film çıkaran adam, Silmarillion’dan rahat 100 film çıkarır ve onun da içine eder.

 1. Tam ne güzel yazı çıkacak diyecektim (ki bitince dedim) ama başta yine “Abiler LOTR izler, kardeşleri Hayri Pıtır” geyiği dönmeseymiş daha güzel olurmuş. Sadece Orta Dünya diyip bırakmak var bir de fantastik dünyanın, edebiyatın hayatımıza girişi, gelişmesi ve yazdığın gibi sonuçları demek var. Hani Twilight serisini aşağı gör anlarım da…..yok onu da okudum.

 2. alp demirkabız Cevap ver

  harika yazıydı zevkle okudum. bi de başıma bişey gelmicekse tauriel>arwen 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.