31. Beyaz Perdede Muhteşem Kültürler

Baya üstteki bir maddede ilginç bir kelime geçti, ‘leitmotif’ filan bir şey? Çok kabaca tabiriyle, leitmotif, başka bir şey ile eşleşen bir melodidir. Star Wars‘un İmparatorluk Marşı ve Açılış Müziğini, ya da Heroes 3 menü müziği deyince aklınıza spesifik bir melodi gelmesi gibi. Peki Howard Shore, neden 6 film için 90’ın üzerinde leitmotif yarattı?

hobbits-jrr-tolkien-john-howe

Çünkü Orta-Dünya, Tolkien’in on yıllarını alan, detay üstüne detay dolu bir gerçeklikti, filmi yaratan ekip de bu detaylara girmekten korkmadı. Korkusuzluk, yeni dünyalar yarattı.

Elfçe ve kara lisan tekrar derlendi, oyunculara elfçe “uydurun bir şeyler” denmedi, Hobbiton, Rohan, Minas Trith için farklı renkler, farklı mimari tasarımlar, farklı besteler geliştirildi, 16. maddede bahsettiğim farklı kültürlere ait kostüm ve aksesuarlar çizildi, farklı coğrafi alanlar, farklı renk filtreleri ile gösterildi. Seyirciler sinema karşısına geçtiklerinde, zaten var olan muhteşem bir dünyanın küçük bir kısmını gördüklerine kesinlikle ikna oldular.

32. Sonsuz Bir Dünya…

Bizim listemiz burada bitiyor… Elbette unuttuklarımız, ya da sizin için önemli olup da bizim atladıklarımız vardır. Yorumlarda yazın lütfen, bir yandan da bu güzel parça ile kapatıyoruz yazımızı.

Peter Jackson‘ın Orta-Dünya uyarlamaları, Orta-Dünya hakkında anlatılabilecek hikayelerin daha başlangıcı, buzdağının görünen kısmı.

Umuyoruz ve hayal ediyoruz ki, böyle başarılı bir kitap serisinin, bunca başarılı film, oyun ve yan projeleri varken, yapımcılar ve yetenekli insan bu dünyayı terk etmesin.

Belki 10 yıl sonra, yeni, ve çok daha hırslı bir projenin duyurusunu yaparız sizlere. O zamana kadar…

Hoşçakal Orta-Dünya… Beyaz perde de olma ihtimalini dahi özleyeceğiz. One more thing… It’s been emotional.

 

 

 

Bonus Content – O Güzel Lise Günleri

 

1 2 3 4 5 6 7

10 Yorum

  • Peter Jackson bizi orta dünyasız bırakmasın. Silmarillion var daha, oradan da en az bir trilogy çıkar. nolur be Peter..

   • trilogy ? 😀 aga o kitaptan rahat bi 6 film çıkar ee peter
    jackson da ekstradan 3 bölüm ekler 9 filmlik bir seri çıkar ortaya 😀 tabi keşke olsa…

   • Peter Jackson bir daha Orta Dünya’ya ilişmesin. İlla olacaksa, layıkıyla bir başkası yapsın. Jackson Hobbit rezaletiyle Orta Dünya liyakatini kaybetti birçok hayranın gözünde.
    Ayrıca Hobbit’ten 3 film çıkaran adam, Silmarillion’dan rahat 100 film çıkarır ve onun da içine eder.

 1. Tam ne güzel yazı çıkacak diyecektim (ki bitince dedim) ama başta yine “Abiler LOTR izler, kardeşleri Hayri Pıtır” geyiği dönmeseymiş daha güzel olurmuş. Sadece Orta Dünya diyip bırakmak var bir de fantastik dünyanın, edebiyatın hayatımıza girişi, gelişmesi ve yazdığın gibi sonuçları demek var. Hani Twilight serisini aşağı gör anlarım da…..yok onu da okudum.

 2. alp demirkabız Cevap ver

  harika yazıydı zevkle okudum. bi de başıma bişey gelmicekse tauriel>arwen 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.