Valla ne yalan söyleyeyim, kendimi biraz diken üzerinde hissediyorum. Eğer söylediklerim her zamankinin aksine biraz fazla temkin kokarsa bilin ki bundandır. Malumunuz, Batman v. Superman: Dawn of Justice fragmanı yayınlandı, bizden de ilk olarak Can görüp, çok etkilenerek (adam çocukluğundan beri bu filmi bekliyor) girince, alttaki yorumlar elimi korkuttu açıkçası. Bu ürkeklik “abi şimdi sevdiğimi nasıl söyleyeceğim” şekli bir düşünceden kaynaklanmıyor. Açık konuşmak gerekirse o kadar çok yükselmedim fragmana zaten (hele ki Zack Snyder’ın geçmiş fragmanlarına kıyasla). Derdim, sahip olduğum fikirlerin blok düşünce olmadığını akil bir şekilde aktarabilmekte.

Bunu nasıl daha iyi izah edebilirim bilmiyorum, ama fragmanı detaylıca incelemeye başlamadan önce altını çizmem gerekiyormuş gibi hissediyorum, o yüzden müsaadenizle bir deneyeceğim. Burası çok önemli, zira bundan sonraki bütün sohbetlerimizde bunun aklınızda olması benim elimi çok rahatlatır. Benim Marvel DC yarışında bir atım yok. Gelmiş geçmiş en sevdiğim çizgi romanların Top 10’u kafamda var, ve bunların 7’si DC üretimi. Üçü Batman (The Killing Joke, Year One, The Dark Knight Returns), biri Superman (For All Seasons) zaten. DC’nin Marvel’dan çoğu zaman daha iyi yazar ve çizerlerle çalıştığına itiraz edecek olanın dili kopar. Alan Moore’un en iyi işleri DC etiketlidir yani, daha ne?

Ama sitenin kuruluşu DC’nin çizgi romanlarda baş aşağı gittiği, dizilerinin benim yaşımın çok altına bağıra bağıra hitap ettiği, filmlerinin de var olmadığı bir döneme denk geldiğinden, kafamdaki şu denklemi anlatma fırsatım olmadı: DC Marvel’dan daha iyi zaten. Her yönüyle öyle. Çizgi roman geçmişi daha iyi, animasyonlar (Paul Dini!) ve oyunlarda (Arkham!) ortada bir mukayese bile yok, tüm MCU içerisinde Nolan Batman’leri kadar ince, ustalıklı ve derin bir iş yok. Daredevil olayazdı bir an, ama o da iyi toparlayamadı.

Peki bu Marvel’ı kötü mü yapıyor? Hayır arkadaşım manyak mısınız? Evrenin en eğlenceli film serisi onlarda. Avengers’ı yetmiş kez izlemişimdir herhalde, uzun zamandır stres topu olarak kullanıyorum kendisini. Agent Carter neresinden bakarsanız bakın bir feminist manifestodur. Daredevil şu ana kadar 2015’in en iyi dizisi. Çizgi romanlarda hep olaydan çok kusurlu insanlara yoğunlaşıyorlar ve bu odakları onlara DC’nin asla dokunmamayacağı küçük ölçekli dünyalarda Hawkeye, Captain Marvel gibi hikayeler bahşediyor.

Lütfen şunu aklınızda tutun, bir şeyin 10 üzerinden 9 olması, özünde 10 üzerinden 8 olan bir şeyi birden 10 üzerinden 4 hâline sokmuyor. Sırf The Walking Dead daha iyi bir “zombilerin arasında bir baba-çocuk ilişkisi” hikayesi anlatıyor diye, Last of Us ıskartaya çıkmıyor. Daha da önemlisi, kalınlayacağım ki lütfen aklınızda kalsın, birinin DC hakkında kusur belirtmesi ve Marvel’ı övmesi iki firma hakkında blok düşünceye sahip olduğu manasına gelmiyor. Benim Zack Snyder’ın vizyondan nasibinin alamamış, görüntü yönetmeni olsa hepimize daha çok hayrı dokunacak bir insan olduğunu ve DC’nin Justice League’i ona emanet ederek hata ettiğini düşünüyor olmam Suicide Squad için heyecanlanmama engel teşkil etmiyor.

Hakeza Kevin Feige’nin şu muhteşem projeyi götürebildiği ve hep risk aldığı; filmi “kurumsal” değerlerle şekillendirmek yerine Doctor Strange, Ant-Man, Guardians of the Galaxy gibi bir kişiden çıkan tutkularla büyüyen projeleri marka bilinirliklerine lanet ederek ön plana çıkarttığı için hairka bir adam olduğunu düşünmem de Guardians of the Galaxy’nin övüldüğü kadar iyi olmadığını düşünmeme engel değil. Baya uzun bir giriş oldu, farkındayım, ama fragmanla ilgili söyleyeceklerimi “aman beni fanboy sanarlar” korkusuyla söylemektense şunu beş yüz kelime izah etmeyi yeğlerim.

Eğer anlaştıysak, buyurun, fragmanın çözümlemesi!

 

1. Metropolis Yeniden İnşa Edilmiş

1 Metropolis Rebuilt

Fragmanın açılış karesi. Görüyoruz ki Man of Steel’ın sonundaki destansı yıkım temizlenmiş, Metropolis yeniden inşa edilmiş. Filmin bu inşa süreciyle ilgili olacağı uzun zamandır söyleniyordu; hatta bu süreçte aktif olan iki firma Wayne Enterprises ve LuthorCorp olacak; Luthor da Bruce Wayne’i Superman’e karşı oradan gazlayacaktı. Bu hâlâ mevcut konunun içinde mi bilmiyoruz, ama belli ki, inşa sürecinin kendisine çok odaklanmayacak film. Bu arada arkada kırmızı kırmızı parlayan işareti DC evrenindeki hiçbir şeye benzetemedik, ne yazdığını da okuyamadık. Sizin var mı bir fikriniz?

 

2. Makyajlar?

2 Batman Gangs

Bu karede insanlar yeni mesihlerine dokunmak için bir fırsat kolluyorlar. Okey, bir sorun yok. Peki ya arkadaki makyajlılar? Meksika geleneği olan “Ölüler Günü” makyajına sahip bir grup var arkada. Ne hikmetse -çok benzememesine rağmen- aklıma The Dark Knight Returns’ün mohikan saçlı, vizörlü çetelerini getirdi. Oradaki gibi bir çeteyi temsil ediyor olabilir, Snyder’ın kendi zombi geçmişine referans olabilir, sadece o Dia de Muertos’a denk gelmiş bir görüntü olabilir. Olabilir oğlu olabilir anlayacağınız…

 

3. Varlık, Hayır Uzaylı!

3 Being - Alien (Lex)

İnsanlar The Dark Knight Returns’e olan en ciddi referansın Batman’in giydiği zırh olduğunu söylüyorlar, ama katılmıyorum. TDKR’ı okuyanlar, hikayenin çoğunlukla televizyondan konuşan sunucular aktarıyla doldurulduğunu bilirler. Bu fragmanın da böyle açılıyor olması, Frank Miller’a çakılan en büyük selam. Fakat aradaki ince detayı fark ettiniz mi? Spikerlerin dedikleri bazı kelimelerin üzerine, kendi yorumlarını katan bir abi vardı. Mesela spiker “Bu varlık” derken, ses birden çıkıp “Bu uzaylı” diyordu. O ses tabii ki Jesse Eisenberg, yani Lex Luthor.

Luthor’un portresinden işi ne kadar doğru algıladıklarını çözer gibi olmuştuk zaten, ama bu seslendirme beni benden aldı. Luthor’un araya girdiği kelimeler, kendisinin Superman ile olan derdini önceki tüm Luthor’lardan (yani emlak dolandırıcılığı ne zaten Allah aşkına) daha iyi anlatıyor. Bu adam buradan değil, bu adamı tanımıyoruz, bu adamın ne yapabileceğini bilmiyoruz. Buralarda biraz Birthright havası da hissettim ben. Özellikle “uzaylı” vurgusu öyle, zira Birthright’ta Luthor halkı “ya bir işgal gücünün izcisiyse bu adam?” diye galeyana getirir. Bakalım, göreceğiz!

 

4. Roscosmos

4 Roscosmos

Bir TDKR referansı daha. Frank Miller’ın hikayesinde Superman’i güçsüzleştiren ve Batman ile olan düellosunda daha ölümlü yapan şey bir Rus nükleer füzesini durdurup, çöle yönlendirmesidir. Burada sırtladığı şey de Rusya çıkışlı. Üzerindeki logo Federal Rus Uzay Ajansı Roscosmos ya da роскосмос’un logosu. Yani o yüzden, nükleer füze olma ihtimali düşük; fakat yine de, eldeki tüm bilgiler toplandığında, ortaya bir Rus roketi konulması tesadüf değilmiş gibi geliyor.

 

5. Superman Ordusu

5 Superman Army

Bu pek bir garip, çizgi romanlarda Superman’in kendisine ait bir ordusu olduğunu hiç hatırlamıyorum. Eksik bilgim varsa, bana hatırlatmaktan çekinmeyin. Fortress of Solitude’u koruyan robotları vardır örneğin, ama Superman logolu gerçek askerler? Hatırlamıyorum. Burada ona diz çökmeleri de bir garip zaten. Bir sığınağın içinde gibiler. Belki de Superman’e tapan garip bir kült falanlardır da Supes gidip onları basıyordur diye bir izlenim edindim, ama bunu da bekleyip göreceğiz.

 

6. Holy şirk!

6 False God

Bu sahneyle ilgili yakaladığım spesifik bir detay yok, ama çok hoş bir kare olduğu için koyayım, gürül gürül bakalım kendisine istedim.

 

7. Alfred Eşliğinde Bruce Wayne

7 Bruce Wayne (Alfred Talking)

Burada Ben Affleck’in Bruce Wayne’ine sağlam bir göz atma şansına erişirken, bir yandan da bir dış ses duyuyoruz. Kendisi tanıdık gelmediyse, açalım, yüzde doksan ihtimalle konuşan Jeremy Irons, yani Batman’in sadık uşağı Alfred’in ta kendisi. Belli ki Snyder Alfred’i eski tip değil, daha Michael Caine modeline yakın bir şekilde resmedecek. Öğüt veren, bilge, görmüş geçirmiş ve tontonluktan uzak bir Aflred. Zaten Disney’nin gelmiş geçmiş en iyi kötü adamını oynayan adama da Noel Baba gibi uşak oynatılmaz…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

80 Yorum

 1. Injustice serisinde askerleri mevcut ayrıca öldüren bir Batman’i Snyder’ın yansıtacağını sanmıyorum. O kadar teknolojik alet içerisinde ısı farkıyla nerede insanın olup olmadığını anlayıp insanların olmadığı yerlere veya araçlara ateş etmeyi bilecek kadar korkutucu bir Batman referansı. Ses konusunda sadece o zırh için geçerli olduğunu düşünüyorum. Snyder dediğin gibi TDKR baz alınması uğruna bir kaç farklı TDKR suit Bat-Cave’e soktu herhalde. Zırha denilecek bir şey yok ama 11 ay varken bile böyle bir trailerla karşı karşıyaysak SDCC ile gelecek asıl sahnelerin olduğu bir trailer’da neler yaparız bilemiyorum.

 2. Çok güzel bi yazı, Batmanin o ateş ettiği jipler supermanin önünde eğilen askerlerin ekibi olabilir. O konuda tahminler yürütüyorum batman asla öldürmek için hamle yapmaz. TDKR’de polislerden kaçarken onlarında arabalarını robin havaya uçuruyordu. Yada TDK da scarecrow uyuşturucu pazarlığı yaparken ordaki korkutma olayı gibi. Söyle bana Yiğit abi söyle olmuş bu de rahatlat beni. Ben gün saymaya başladım şimdiden. Ve imax fragmanında bi kaç farklı sahne daha koyacaklarmış

  • Birde aracın insansız olabileceğini düşünüyorum içten içe çünkü arabaların üstünden giderken küçükmüş gibi göründü

 3. Umarın kadın Robin TDKR’daki gibi aptalca konuşmalar yapmaz..Ve ses sanki güzel gibiydi :d

 4. Batman ve Superman’in ilkelerinin yıkılması en büyük korkum. 2.si ise Snyder söz konusu olunca tavan yapan görsele yüklen davayı geride bırak korkusu. Fragman ilk korkumu daha da büyütmüş olsa da False God ve bleeding kısmıyla 2. sini biraz rahatlattı. Civil War kadar olmasa da heyecanım var. Man of Steel i unuttursa da DCCU için umut beslesek

 5. Şu 9. maddedeki resimdeki yer galiba Süpo’nun Zod’u rahmetine kavuşturduğu yer gibi

 6. Kırmızı yazı sanki Daily Planet gibi duruyor.

  Trailer da ki genel hava, verilen sahneler, geçen diyaloglar hep son derece derin felsefik bir filmin bizi beklediğini gösteriyor. Ben bu filmin Nolan çıtasında bir şey olacağını düşünüyorum. Film sadece işte Lex in gazına gelen Batman ve hükümetin köpeği olan Superman’in kavgası şeklinde olmiyacak. Ortada Superman gibi bir karaktere devlet yetkililerinin, Lex gibi güç sahibi olan tabakanın ve en önemlisi halkın bakış açıları ince ince işlenecek gibi duruyor. Ki bu da filmin Zack in genel film anlayışı olan “görsele aban hikayeyi bağlarız elbet” taslağından çok uzak olacağını gösteriyor. Zaten sırf şu çözümlemede ki 1-2-5. maddelere kalsa bile filmin son derece güzel bir hikaye etrafında şekilleneceğini anlıyor insan. Tek sorun böyle bir ortamda Wonder Woman ve Aquaman’i nasıl yerleştirecekler hikayeye.(Cyborg kolay iş onu her türlü monte ederler.Muhtemelen Lex ile bağlantılı olarak Cyborg hikayesi işlenecek.)

 7. rüzgar mavracı Cevap ver

  Kucuk bir tahmin yapicam filmin konusu hakkinda.

  insanlarin superman.e dokunmaya calismasi onu ilah olarak gormeye baslamalarindan diyelim. Ama burda supes.in yuzune bakin bundan memnun degil gibi. Sonra askerlerin onun karsisinda egilmesi, sanki supes bunlara ‘siz ne yapiyorsunuz nedir bu amblem? Diyecek gibi.

  Ve false God yazisi.
  Superman.e karsi insanlar 2ye ayrilmis durumda. onu bas taci edenler ve onu oldurmek isteyenler gibi vs.. bu durumdan yani insanlarin kendisini ilahlastirmasindan rahatsiz olan superman derdini anlatamiyor Birturlu.

  Biryandanda luthor gaziyla savas acan batman ortaya cikinca “ehh baslarim simdi ha zaten istemedigim durumlar var bide bu cikti basima” diyip tutusacaklar kavgaya. kavga aralarindaki konusmalardada aslinda supermanin derdi ve batmanin niyeti ortaya cikacak.

  Sonrasi malum arkadas olup justice league filmi. Ee nediyorsunuz..
  (Yilmaz ozdil yazisi gibi oldu farkindayim ama okurken sikilmayin ve gercekten okuyun fikir belirtin istedim diye yaptim:)

  • Ilkercan Karakuyulu Cevap ver

   The Dark Knight Returns animasyon serisinden birinde bizzat bir çatıda sniper ile helikopter indiriyordu sanırım. Ona referans başka bir görüntü olabilir.

 8. 10 ve 11. maddelere istinaden, şahsen fragmanda görünen jetin batplane olduğunu düşünmüyorum, düşünmek istemiyorum. Bence Superman adına devlet eliyle oluşturulmuş özel bi birlik (diz çöken superman amblemli askerler) suçluları kafasına göre imha ediyor. Batman de bu yozlaşmış “adalet” kavramına tepki olarak supiyi karşısına alıyor. Supinin de durumdan memnun olmadığı anlaşıldığında da el ele justice legue’e doğru ilerler herhalde mevzu. Diz çöken askerlerin olduğu sahnede supinin de rahatsızlığı çok bariz zaten.

  Eğer o hakkaten batplane ise ve ordaki heriflere öyle ateş açıyorsa dediğiniz gibi superman’in zod’un boynunu kırmasından çok daha büyük olay olur.

  Ayrıca filmde batplane’nin olacağına dair bi bilgi, röportaj vs bi şey varsa biri beni aydınlatırsa çok memnun olacağım 🙂

  • batplane olduğunu tepesindeki çift kanattan anlayabilirsin aynısı batmobile’in tepesinde de var

  • Ömer Orkun Oktay Cevap ver

   o muhtemelen bir şekilde kontrolü başkası tarafından ele geçirilmiş bir bat-wing.

 9. Benim tezim tam tersi batman ailesine zarar gelmediği surece manipuleye uğrayacak birisi değil bence kavgaları başka bir sebepten olabilir? Sakin kırmızı kyrptonite gibi espri yapmayın ilk yorumum bu sitede

 10. Şimdi DC çizgi romanı okumamış biri olarak ben bu filmi %100 anlamak için ne okumalıyım yardımcı olur musunuz ?

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   yok, hiçbir çizgi romanı okuman GEREKLİ değil. ama frank miller’ın The Dark Knight Returns’ünü okursan sinemada panpalarına hava atabilirsin, zira görünen o ki film büyük ölçüde ondan uyarlanacak.

   • Yiğitcan rica etsem şu yerine “Do you bleed?” konan efsane replik neydi söyleyebilir misin? TDKR animasyonlarını izlemiştim de şimdi unuttum o repliği

    • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

     We could have changed the world…now…look at us…I’ve become a political liability…and…you…you’re a joke. I want you to remember, Clark…in all the years to come…in your most private moments…I want you to remember…my hand…at your throat…I want…you to remember…the one man who beat you.

 11. 9 numaralı resimde, sütunların birinde Joe-Kayla yazısı dikkatimi çekti. Joe Chill’e istinaden yazılmış olabilir ama Kayla hakkında bi fikrim yok açıkcası.

 12. http://geekyapar.com/konular/cizgi-roman/super-kahraman-filmlerinin-acilen-kurtulmasi-gereken-7-klise/

  bu yazıda Değişmeyen Bir “Süper Kahraman Öldürmez” Geleneğine saçma denmiş ve süpermenin boyun kırma sahneside doğru bulunup Zod’u öldürünce niye kredi kartı ekstresi on bin lira gelmiş memur gibi çığlık atıyorsun birader? diye tepkinizi ortaya koymuştunuz şimdiyse neden onu öldürdüki diyorsunuz. Yoksa geekyapar yazarları arasında görüş ayrılıklarımı var?

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   yahu ahmet, şu cümleyi atlayarak çok kalbimi kırdın…

   “Abicim tamam, Batman için eyvallah. Ben adama bakıp şu mantığı kurabiliyorum: “Batman muhtemelen öldürmeden önce elindeki adamın çoluğunu, çocuğunu düşünüyor, o masumları kendi yaşadığı travmadan sakınmak istiyor”. ”

   her kahraman öldürebilir. o vakit (tam BİR sene önce) “superman niye öldürmüyor” demişim, şimdi o görüşte değilim, fikrim değişti. ama iyi izah edildiyse superman de öldürebilir. bence batman’in adam öldürmesinin izahı olamaz. bu fikrim de on beş yaşımda year one okuduğum günden beri değişmedi.

 13. ya arkadaşlar bir 5 saniye sadece şunu düşünün zira fazlasına gerek yok. BATMAN vs SUPERMAN nedir ya?!?! Şaka falan olmalı. Hatta 1. Şaka diyorum buna. İkinci şaka ise, ulan CB ile Batman’ı damarlarımıza işlettiniz, Marvel’dan başka bişi izlemeyen ben Batman fan’ı oldum. Şimdi gelmiş filmde neler yapıyorsunuz. Ya nasıl bir strateji, ulan her film’de batman değişiyor. Biride diyor kalitesiz bir inceleme yazısı, la olm film kaliteli mi yazı kaliteli olsun.

  • Arkadaş bıktım usandım bir halt bilmeden okumadan kafalarına göre yorum atan insanlardan.

   1-Batman vs Superman neden şaka oluyormuş? Adamlar bunu defalarca sıçıp sıvamadan çizgi romanda işledi. Animasyonunu yaptı şimdide filmini yapıyor. Bunu kabullenmek neden bu kadar zor anlamıyorum?
   2- CB çok iyi bir oyuncu ama kötü bir Batman di.Açıp iki çizgi roman okusanız anlarsınız.
   3- DC teklifi CB ye götürdü herşeye rağmen fakat adam “ben bir karakterin bana yapışmasını istemiyorum. Kariyerimi süper kahraman olarak yapmıyacam” deyip red etti direk. DC de bu kararına saygı duyup yeni oyuncu seçti mecburen. Ne yapsınlar CB oynamıyor diye Batman karakterini JL den mi çıkartsınlar?
   4-Filmin kalitesizliğini açıkla sebepleri ile desem bir halt yazamazsınız ama çıkmamış film için kalitesiz, olmamış Marvel en iyi Yaşasın Iron man gibi boş boş konuşup duruyorsunuz. Normalde böyle heryerinden cahillik akan yorumlara cevap yazmam ama heryerdesiniz be birader. Bir bitmediniz gitti.

   • 7 üniversite bitirmiş arkadaşım, anladığım kadarıyla olaylara fazlasına hakimsin, çizgi romanınıda, animasyonunuda izlemişsin. Eyvallah dediğin gibi bunlardan bir haberim.

    Ama yaklaşık 8 yıldır sinema sektöründe çalışıyorum ve emin ol yönetmene çay getiren çocuk değilim.

    Bazı işler vardır, hedef kitleye hitap eder.. ama bazı işler vardır potansiyel hedef kitle havuzunu genişletir.

    Marvel’ i pek sevmiyorsun bu yüzden DC’den örnek vereceğim.
    Arrow, Flash gibi dizilerin hedef kitlene hitap eder. Bu dizileri birbiri ile birleştirir ara ara yıldız kıvamında karakterler sokarsan hedef kitleni arttırmaya çalışırsın. Basit bir denklem.

    Şimdi bana söyle lütfen, Superman vs Batman gibi büyük bir prodüksiyon DC’nin hedef kitlesi için mi yoksa genele mi hitap ediyor? Bunun cevabı hedef kitle ise konuşmayı fazla uzatmadan bana yaptığın cahil cühella yakıştırmasını sana 1-2 cümle ile yaparak buradan uzaklaşırım. Ama cevabın “hedef kitleye değil, bu kitlenin dışında genele hitap eden bir prodüksiyon yapmak tabiki” ise o zaman şu anda yazdıklarımı iyi oku lütfen.

    Soktuğumun çizgi roman dünyasını ne DC olarak ne de Marvel olarak okumak zorunda değilim. Eğer böyle bir zorunluluk olsaydı bu firmalar yaptıkları işi TV’lere hatta Sinemaya taşıma ihtiyacı duymazlardı. Demek ki senin çizgi roman dünyan ve bu dünyada tıkanıp kalan asker arkadaşların bu firmalara çok fazla para kazandıramadınız. Arada ise bizim vefalı takipçilerimiz falan filan diyerek kolpadan size moral veriyorlar. Demekki para bu işi sinemada izleyen olayı geçmişinden alakasız orada yaşamaya hissetmeye giden Aksiyon fanları, Batman The Dark Knight serisi fanları, Marvel fanları, merakından girip diğer gün gördükleri ile hava atmaya çalışan zengin bebelerinden kazanılıyormuş. Biz bu kitle olarak senin o tüm detaylarına kadar hakim olduğun karakalem savaşını pek bilmiyoruz.

    BU SEBEPLEDİR Kİ!
    Soruyorum 7 üniversite bitirmiş arkadaşım, hiçbir detaya hakim olmayan ama senin arkasında durduğun firmanın ulaşmaya çalıştığı kitlenin bir parçası olan BEN, Superman vs Batman hikayesi gibi hayatımda görmekten 0 haz edeceğim bir filmin sadece senaryosu hakkında yorum yapamaz mıyım? En azından hala özgür bir ülkede olduğumuzu düşünerek.

    CB olayına gelince, anlattığın hikayeyi hepimiz az çok duyduk. Bu konuda haklısın, fakat aynı sıkıntılar Marvel cephesinde de yaşanmakta. Fakat şuana kadar ayrılan bir isim göremedim.

    Kısaca CB’nin Batman karakterini oynamaması CB’den çok DC’ nin yönetim bozukluğundan kaynaklanıyor. Öngörü yetersizliği, yanlış yatırım analizleri..

    Sonuç olarak bir cahil olarak ben, film çıktığında sinemada izleyeceğim. Ama çıktığımda seninde dediğin gibi yine Yaşasın Iron Man diyeceğim çünkü Mayıs ayında 5. kez aynı karakteri aynı senaryo içerisinde oynayacak. Senin fikrinden ziyade, ben bu noktada hem karakteri, hem bu karakteri bu noktaya getiren hikayeyi yazan firmayi, bu karakteri 5 filmdir (hatta 6-7 olacak bu) kendine bağlayan firmayı ve en önemlisi bu karakterin oynadığı tüm filmlerde patlayan gişe rekorlarının bir anlam ifade ettiği düşüncesindeyim.

    Tabi ben cahilim ve sen 7 üniversite mezunusun.

    • Sevgili 7 üniversite bitirmemiş arkadaşım 🙂

     1> Evet olayın fazlasına hakimim gerek DC nin gerekse MARVEL in çıkardığı her animasyonu izledim ve çizgiromanlarının ise sadece popüler olanlarını okudum netten.

     2> “8 yıldır sinema sektöründe çalışıyorum ve çay getiren çocuk değilim”

     diyorsun fakat gel gör ki ben buna pek inanmadım.(yalan söylüyorsun vs tarzı aşağılama maksatlı söylemiyorum. yazdığın yorumlardan o tecrübe ve bilgiyi göremiyorum) Ben halihazırda senaryo yazan , totalde imdb hesabında 947 tane film ve diziyi izleyip oylamış birisiyim.(ki bu bir başarı yada yeterlilik değil hala izliyor öğreniyorum)

     3> “Marvel’ i pek sevmiyorsun bu yüzden DC’den örnek vereceğim.” demişsin.

     En başta anlaşamama noktamız burda başlıyor sen okumayan araştırmayan birisin. Çünkü öyle olmasan benim profilime girip baksan bu destan gibi yazıyı yazmadan önce MARVEL i hep desteklediğimi bir DC fanı olmadığımı bir GEEK sevdalısı olduğumu anlardın.

     4> “Arrow, Flash gibi dizilerin hedef kitlene hitap eder” demişsin.

     Flash yine neysede Arrow u izlemek için hiçbir çizgiroman altyapısına ihtiyaç yok bence. Ki çizgiromandan DC ve MARVEL den bihaber olan bir ton arkadaşım bu iki diziyi izliyor ve hiçbir eksiklikde çekmiyorlar yani DC nin bu iki dizisi(muhtemelen bundan sonra gelecek olanlarda) genel bir izleyici kitlesi yaratmak için yapılan diziler. Adamlar böyle diziler için sinema evrenine çekebileceği çizgi roman fanı olmayan sıfırdan bir kitle oluşturuyor. 8 yıldrı sektördeyim diyorsun ama daha bunu farkedememişsin (hoş her yerde bangır bangır yazıyor okusan yeterdi de neyse).

     5> “Superman vs Batman gibi büyük bir prodüksiyon DC’nin hedef kitlesi için mi yoksa genele mi hitap ediyor?” demişsin.

     Bu prodüksiyon tabi ki genel bir kitleye hitap ediyor. Neticede herkes Superman i ve Batman i tanıyor az çok. Eğer bu hikayenin çizgi romanını okumamışsan ya da animasyonunu izlememişsen bu filmi izleme bir halt anlamazsın diye bir şey kesinlikle söz konusu değil. Sadece ÇR ve Animasyon buna benzer bir hikayeyi zamanında nasıl yapmışlar bir fikir edinmen açısından bak denir. Bakmazsan daha iyi spoiler yemezsin en azından.

     6> “Demek ki senin çizgi roman dünyan ve bu dünyada tıkanıp kalan asker arkadaşların bu firmalara çok fazla para kazandıramadınız.” demişsin.

     Zihniyeti bu olan birine bu açıklama mesajını yazmam bile zaman kaybı. Sen eğer çizgiroman okumayı, animasyon izlemeyi, para kazandırmak olarak görüyorsan para verip sinemada bu filmleride izleme kardeşim. Adamlar ÇR ları sinemaya uyarlıyor çünkü talep var. Talep var çünkü okuyan kişiler bunları kağıt üstünde sabit olarak değilde sinemada canlı olarak görmekten zevk alıyor. İki tarafta bu durumdan memnun.

     7> “Superman vs Batman hikayesi gibi hayatımda görmekten 0 haz edeceğim bir filmin sadece senaryosu hakkında yorum yapamaz mıyım?” demişsin.

     Al işte 8 yıldır sinema sektöründe olduğunu iddaa eden arkadaşım henüz çıkmamış bir film için “0 haz alacağım” diye konuşuyorsun. Yahu daha izlemedin. Üstelik burda DC için bunu diyen sen Agent of SHİELD in kardeş dizisi için “daha fol yok yumurta yok” diyorsun. Bu ne ikiyüzlülük? Sen tam bir FANBOYSUN. Amacın eleştiri yapmak değil DC ye bok atmak. Zaten yaptığın eleştiri değil ortada tek bir argüman yok yazdığın yorumda.

     8> “CB olayına gelince, anlattığın hikayeyi hepimiz az çok duyduk. Bu konuda haklısın, fakat aynı sıkıntılar Marvel cephesinde de yaşanmakta. Fakat şuana kadar ayrılan bir isim göremedim. Kısaca CB’nin Batman karakterini oynamaması CB’den çok DC’ nin yönetim bozukluğundan kaynaklanıyor. Öngörü yetersizliği, yanlış yatırım analizleri..” demişsin.

     Yine okumuyorsun yine okumuyorsun be kardeşim! Chris Evans değilmi “sözleşmem bitince bırakıcam oyunculuğu yönetmen olmak istiyorum” diyen.Bak karakteri değil oyunculuğu. Chris Hemsworth de bırakmıyor mu aynı şekilde karakteri? Civil War ve Ragnarok hikayeleri tesadüfen mi seçildi? Ayrıca Nolan ın evreni DCCU e dahil değil hiçbir zamanda olacak denmedi. Ki Nolan 3.filmde yarattığı dünyayı yıkıp gitmedi mi sırf bu yüzden? DC sadece fanlar mutlu olsun bilindik bir yüz yine Batman olsun diye CB ye teklif götürdü. Yoksa CB seçilirken biz bunu JL de de oynatırız kafadan 10 film oynar adam diye bir düşünce iki taraf içinde yoktu olamazda zaten.

     Yani sözün özü bir konu hakkında yorum yapmadan önce az düşün araştır bilgi sahibi ol konu hakkında öyle yap ne yapacaksan. Ayrıca Fanboy olmaktan vazgeç hiçbir firma cebimize para koymuyor eşit mesafede ol ön yargılı olma. 😉

     • 7 université bitirip üstüne doktora yapmış arkadaşım..
      Yazdıklarımı bana pişirip pişirip aynı şeyleri anlatmışsın. 8 yıldır bu sektörde çalışsaydın, ana fikrin sadece para kazanmak olduğunu kavrayabilir, senin ÇR okumanla bu sektörün ayakta duramayacağını bilirdin. Sen beni know how eksikliği ile yargılıyorsun fakat bu yargıyı yapabilmen için ben sahip olduğum know how’dan biraz daha fazlasına sahip olman gerekir.

      Ve üzülerek söylüyorum, para kazanmanın detaylarını, sektördeki orospulukları güzel üniversitelerinizde ders olarak anlatmıyorlar. Hepiniz okul kapısından çıktıktan sonra sektörün nasıl işlediğinden bir habersiniz.

      Bu konuda tartışmayalım bence.

      Çok özet olarak bir konuda karar kılalım. Iron Man ile ilgili paragrafımdan çok açıkça da göründüğü üzere ben bir Marvel fanboy’uyum. Bunu kabul ediyorum. Peki işin özüne dönelim 1 dakikalığına…

      Benim gibi ne Marvel’dan bir haber ne de DC’den bir haber cahil cühella birisi, ne oldu da Marvel fan’ı oldu?

      Hangi firma genel kitleye hitap etmekte daha başarılıymış?

      Bende öyle düşünmüştüm.

      CB konusunda tam olarak aynısını söyledim, hatta CE CH içinde aynısını söyledim. Seninde ifade ettiğin gibi bu arkadaşlar artık bu filmlerden ayrılmak isteseler bile neden hala oynuyorlar? Ayrılmak istemeye dün karar vermediler sonuçta. Bu Marvel’ in karakter yönetimindeki başarısında kaynaklanıyor.

      Son olarak kullandığın kelimelerin tasfiri ile ilgili bir konuda iki çift lafım var. Bana iki üzlü demişsin, sebebi direk olarak Marvel fanboyu olmam ile ilgili. Yani Marvel fanatikliğim ile ilgili. Peki bana şunu söyle, bu ülkede Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe vb diğer takımların fanatik taraftarları da senin gözünde iki yüzlü insanlar mı? 10cm’ in ofsayt olup olmadığını tartışan milyonlar sadece fanatik oldukları için senin gözünde iki yüzlüler mi?

      Sanırım bilgeliği sadece kitaplardaki satırlardan ibaret zanneden bir insan olmak böyle bir şey.

      :Pp

     • Ah be kardeşim hala okumuyorsun hala okumuyorsun…

      1> “Yazdıklarımı bana pişirip pişirip aynı şeyleri anlatmışsın.” demişsin.

      Yahu senin yazdıklarının aksini belirtip onları çürütünce aynı şeyleri pişirmiş mi oluyorum. Yazdığım yazıda tek ortak nokta yok seninle nasıl okuyorsun sen?

      2> “8 yıldır bu sektörde çalışsaydın, ana fikrin sadece para kazanmak olduğunu kavrayabilir, senin ÇR okumanla bu sektörün ayakta duramayacağını bilirdin.” demişsin.

      Bunun aksini iddia etmiyorum ki zaten ben. Adamlar ÇR uyarlaması yapınca para kazanıyor fanlarda zevkle izliyor alan memnun veren memnun sorun ne burda?

      3> “Benim gibi ne Marvel’dan bir haber ne de DC’den bir haber cahil cühella birisi, ne oldu da Marvel fan’ı oldu?” demişsin.

      Cevap son derece basit gözünüzü bir açtınız sektörde sadece Marvel var. DC nin Nolan öncesinde elle tutulur tek bir filmi yok. Senin gibi ÇR okumayanlar süper kahraman deyince sadece Marvel var sanıyorlar. Dolayısı ile Marvelin daha popüler olması gayet normal bir durum.

      4>”Hangi firma genel kitleye hitap etmekte daha başarılıymış?” demişsin.

      Yahu Marvel 11.filmini çıkarıyor DC 2.filmini. Neyin kıyaslamasını yapıyon sen DC daha yeni dahil oluyor oyuna.

      5>”Seninde ifade ettiğin gibi bu arkadaşlar artık bu filmlerden ayrılmak isteseler bile neden hala oynuyorlar? Ayrılmak istemeye dün karar vermediler sonuçta. Bu Marvel’ in karakter yönetimindeki başarısında kaynaklanıyor.” demişsin.

      Arkadaşım CE ve CH kontrat bitsin gidecez diyor. Adamların kontratı bitmedi daha nesini anlamıyon. Ortada Marvelin bir yönetim başarısı filan yok.

      6>”Peki bana şunu söyle, bu ülkede Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe vb diğer takımların fanatik taraftarları da senin gözünde iki yüzlü insanlar mı?”demişsin.

      Bak arkadaşım önce bir aç FANBOY luk nedir araştır öğren. Marveli DC den daha çok seven ya da DC yi Marvelden daha çok sevene FANBOY denmez. Zevkler ve renkler tartışılmaz neticede. FANBOY DC oscarlık filmde yapsa sektörü kasıp kavursa da hala inatla sırf bok atma maksatlı DC kötü yaşasın Marvel diyene yada tam tersi bir durumdaki kişilere denir. Sen bu kategoriye gidiyorsun.Marvel daha çok hoşuna gidebilir bu gayet normal ama daha çıkmamış DC filmi için sırf DC ye ait diye bok atarsan DC yi sürekli karalar Marveli sürekli yüceltirsen FANBOY olursun.

      Neyse daha fazla uzatmaya gerek yok eğer düşündüğün gibi benden bilge isen bu alanda daha tecrübeli isen şu yazdığım iki yazıyı bir daha okur ders çıkarır aynı hataları tekrarlamazsın. Yazdığın her ithamı çürüttüm tek tek argüman sundum sana hala inatlaşıyorsan benle konuşmaya gerek yok.

      KONU KİLİT.

     • 6 madde yazmışsın 4ünde haklısına getirmişsin lafı, hala argüman diyorsun.
      Çocukken sana hiç kendini ifade etme şansı vermediler mi diyeceğim de, capslock açıp konu kilit falan triplerine girdiğine göre hala zaten o kabuğu kıramamışsın.

 14. benim asıl merak ettiğim şey bu filmdeki villain kim olacak? eyvallah superman ile batman birbirine girecek ama nihayetinde öpüşüp barışacaklar. peki bu olaydan sonra birlik olup kime dalacaklar? belki riddler görebiliriz ama bu filmde olacağını sanmıyorum. internette ise doomsday dedikoduları dönüyor ama onun için de çok erken. kanımca bir suç örgütü ile b-list bir batman düşmanı filmde villain olacaklar. bir de dc justice league ekibinden bir tek green lantern’ı açıklamadılar, filmde ben bir hal jordan sürprizi bekliyorum. her ne kadar sinematik evren man of steel ile başlasa da 2011 yılındaki filmde bir origin hikayesi anlattılar, tekrardan bir origin hikaye ile uğraşmayıp hal jordan’ı evrene rahatça koyabilirler.

  • green lantern için Flash ile birlikte ortak bir film düşünülüyor diye biliyorum Flash ın solo sundan sonra.

   genel bir villian olacağını sanmıyorum Lex Luther yeter muhtemelen. Zaten B vs S kısmı + man of steel den sonra olan olayların anlatımı batman ın geçmişi wonder ve aqua nın hikayeleri filan derken film biter extra bir villiana yer kalmaz.

   • ben dc’nin açıkladığı listedeki filmleri çekmeden justice league harici bir team-up projesine gireceğini sanmıyorum. bu filme gelirsek cast listesinde rolleri açıklanmayan bayağı bir oyuncu var kanımca bunlardan biri filmin kötüsü olacak. lex luthor’un da filmin sonuna gücün karanlık tarafında olacağını sanmıyorum. ana hikayenin yanına mutlaka yan hikaye olarak bir kötü karakter olmalı.

    • bu filmin cast listesinde bir drone pilotu oynayan adam var tip olarak Hal’a da benziyor kendisinin film sonu green lanter yüzüğünü bulacağı iddaa ediliyor.

     • uzaykoylusu

      onu bende okudum ama yüzüğü filmde bulacak olması çok zorlama olur, bence birliğin bir üyesi olarak filmde dahil olması daha mantıklı olur.

     • bence öyle iyi olmaz zaten bir ton kahraman var bir de GL girmesin işe. Ama after credit yapsalar(ki yapacaklarını sanmıyorum) ve Hal Abin-Sur’un can çekişen halini bulsa ve yüzüğü alsa JL filminde ise ilk kez kullansa amatör olarak hatta yeri gelse kullanamasa Flash bununla dalga geçse filan gayet güzel olur.

     • uzaykoylusu

      hocam benim için önemli olan bu evrenin lantern’ı hal jordan olması, hangi filmde debut yapacağı önemli değil. umarım snyder john stewart’ı lantern yapmak gibi bir hata yapmaz.

     • Hal ve John un birarada olacağı söyleniyor Hal asıl adm olup John ona support luk yapıcakmış diyenler var. Ortalık dedikodu kaynıyor bekleyip göreceğiz artık 🙂

 15. Bu siteyi takip ediyorum ama dc hakkında bitane olumlu yazı okumadım surda Bu fragmanında beğenmediysen zaten bidaha okuyacağımı sanmam

 16. Ya herşeyi geçtim, adamlar Ben Affleck’in “göt çene”sini saklayabilmek için zırhlı Batman kostümünü senaryoya dahil etmişler.

 17. Onur Ayanoğlu Cevap ver

  Bilmiyorum birisi yazdımı ama o soru işaretinin olduğu yer Superman in General Zod u öldürdüğü yermiş sanırsam öyle duyumlar aldım ayrıca IGN US da ( artık Türkçesini okumuyorum hem berbatlar hemde artık ingilizcem yeterli ) video incelemede aynısını söylediler orası Man of Steel den yani benim tahminin Batman orada inceleme yapıyor yani çizgi romanlardan bildiğimiz Batman öyle cumburlop dalmaz zaten olaya bir inceler sorgular. Umarım iyi film çıkar hem DC fanlarının hem DC nin kendisinin buna ihtiyacı var.

 18. Filmin hikayesi ile ilgili şu ana kadar sunulanlarla çok bir alaka göremedim ama Injustice serisinde Superman’in tek dünya rejiminde kendi askerleri mevcuttu aslında.

 19. Mustafa Bayraktar Cevap ver

  Man of steel filminin ilk fragmani da pek bir detay vermemisti.Arka planda 2 babanin konusmasi ve Clark in kendini bulma yolculugu. Burada da pek bir detay yok.Ben filmin cok daha farkli bir sey anlatacagina inaniyorum.

 20. “DC Marvel’dan daha iyi zaten.”

  Gerçek rengini belli etmemek için hiç uğraşmıyorsun Yiğitcan. Bu cümlede okumayı bıraktım.

 21. Acayip gaz bir fragman olmuş. Çok beğendim fakat aklıma takılan bir soru var.
  Batman Hulk gibi Hawkeye gibi bir karakter değil. Avengers’da sıfırdan bir Hulk vardı mesela. Dawn of Justice’de de Batman öyle olacak.Yancı rol gibi kalmasından korkuyorum açıkcası.TDKR’da ihtiyar bir Bruce Wayne vardı ve Superman ile fikir ayrılığı vardı . Şimdi direkt burdan girmişler. E daha yeni Bruce’u tanımadık, önce bir Batman filmi daha çok yakışmaz mıydı? Hadi filmi uzun tuttun hallettin bi şekilde onu. E bu kezde yeni Batmanimiz daha ilk fiminde Superman ile gırtlak gırtlağa..
  Ee bunu nasıl bağlayacaklar şimdi JL’e mesela ve ya Joker,Riddler,Penguin gibi karakterler ile Batman’in ilişkisi,diyalogu nasıl olacak,nasıl karşılaşıcaklar ilerki olası filmlerinde?Batman kırkından sonra mı asıl villainleri ile karşılaşacak?
  Ben olsam ilk olarak Batman:Year One tarzı bir film çekip sonra JL çekip sona bu tip bir film saklardım.
  Herşeye rağmen film çok güzel olacak eminim buna ama Batman evrenine göre ise çok eksik ve zayıf kalacak..

  • Muhtemelen filmde göreceğimiz ihtiyar Batman Joker, Riddler vs ile çoktan karşılaşmış, ununu eleyip eleğini asmış olacak. Kurulan sinematik evrende şehir efsanesiymiş gibi (batman’s real?)
   bahsedilip, dünyanın Batman’in varlığıyla ilgili kesin ve net bilgisi olmayacak. JL filmlerinde ise aksiyona pek girmeyen, daha çok stratejik olarak grubu yönlendiren, avengers deki Fury misali bi rol üstlenecek. Fury dediysem tabi öyle orta okul ingilizce öğretmeni kisvesi altında değil, daha ziyade kenan komutan gibi olur 🙂 Diğer kahramanlarsa “biz kısa donla gezerken adam Joker’i tokatlayıp, League of Assassins ile köşe kapmaca oynuyormuş” deyü Batman’i yüceltebilir, DC de bu vesileyle kara şövalyesine türlü türlü saygı duruşlarında bulunup karizmasına karizma katabilir.. Kim bilir, tarihleri açıklanan tüm filmler bittikten sonra “dawn of justice’den 10-15 yıl önce..” temalı solo genç Batman filmleri -affleck’siz- de çekilir. Taş düşebilir ayı çıka– neyse sustum.

   • yada star wars tarzı gidebilirler. fakat affleck ile görmek isterim ben batman’i joker’e karşı. ne desek boş. iyisimi bekleyelim biz 🙂

 22. Yorumlardaki “DC-MARVEL” muhabbetine ve rengini belli etme taraf tutma konusuna ek yorum ;

  Geekyapar yazarıyım. DC çizgi romanlarını daha çok severim, DC filmlerini baya bir daha çok severim.

  Ama Marvel’da severim. Image, Dark Horse felan da severim. Severiz yani yoksa ne işimiz var burada. Taraf tutmak çocuk işidir.

  Saygılarımla… 🙂

 23. Serhat Bozbeyli Cevap ver

  bence çok dandik yazı olmuş çünkü benim babam da bana bir klavye aldı. benim klavyem olduğu için artık düşüncelerimi yazabiliyorum. o yüzden çok kötü yazı olmuş. bence batman’i iron man’a benzetmişler ama süpermen’i tayyip erdoğan’a yeterince benzetememişler. gezi başlarda iyiydi, sonra çok bozdu, ilk üç gün ben de direndim. siz zack synder’a laf etmiştin, snyder’la birebir kapışsanız snyder sizi bitirir. kafam çalışmıyor ama siteyi her gün okuyup, her gün biraz daha nefret ediyorum sizden.

 24. Ahmet Efe Kutbay Cevap ver

  Bence şu Superman logolu askerler Injustice ile alakalı.Bildiğiniz gibi Injustice oyununda Superman bazen asker ile birlikte geliyor.Olabilir mi acaba?

 25. Yazıyı tekrar tekrar okudum da harbiden “DC Marveldan daha iyi zaten” Yiğitcanın genel tavrına çok ters olmuş

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   abi kimseyle anlaşamadık sanırım. dc marvel’dan daha iyi, ben marvel’ı daha çok seviyorum. bunlar bu kadar granit bloktan oluşma düşünceler değiller ya.

   • Bunu zaten anlamış durumdayım. Geekyaparın çeşitli yazarladan oluştuğundan da her aklı selim insan gibi haberdarım. DCnin övüldüğü her yazıyı da okudum. Takıldığım nokta sitede DC nin Marveldan neden daha iyi olduğunu gösteren bir yazı olmaması da tam aksinden bolca olması

    • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

     ay geeklord pardon, dün baya ateşler içindeydim yarı-havale halinde yazmışım, braz sert olmuş. maruzatım şuydu: ben dc’nin daha iyi olduğunu düşünüyorum (objektif), ama marvel’ı daha çok seviyorum (sübjektif). site tamamen ve tamamen “sevdiğiniz şeyler üzerine konuşun” mentalitesi üzerine yerleştiği, benim dc’ye dair sevdiğim şeylerin %80’i geçen yüzyılda kaldığı, sitenin de içeriğinin %80’i bende olduğu için çok göremiyorsunuz. onu demeye çalıştım, pardon biraz hödük gibi çıkmışım =)

 26. Ilbey Özgüler Cevap ver

  the last of us walking dead’i 8 katlar. Walking dead daha iyi demek cahillik olur öznelliğin sınırı vardır. Walking dead daha iyi nedir yani. Cahilliğin hat safasıdır. Fanboyluğun dibidir. Sinirim bozuldu.

  • Niklaus Mikaelson Cevap ver

   subjectif bir konuda 8e 10a katlar demek de cahilliktir bence.Gelip şu şundan büyüktür bilmemne diyemezsin.Kişiden kişiye değişir sen böyle düşünürsün ama başkası farklı düşünebilir.Adam dc+marvelı tek bir projeyle kıyaslıyo töğbe töğbe.

 27. Ilbey Özgüler Cevap ver

  sen bu işi bırak bence the last of us tüm marvel ve dc’nin yaptıklarından daha büyüktür nokta

 28. Batplane sahnesiyle ilgili şunu söyleyebilirim. O sahnenin (muhtemelen o sahnenin) set görüntüleri var.
  O sahnede Batmobili sürüyor batman. Tır falan var yine öyle jipler falan filan. Hatta o set görüntüsünün 1 saniyesi var fragmanda. (batmobilin önünde ateş var)

  Yani havadan gelip sona yere inmesi falan ne biliyim pek olmaz gibi.

  Ha o uçan bokemi nedir bilemiyorum yorum yok.

  O “S” logolu askerlerde superman’e yapılmış emrivaki sözde bi iyilik gibi duruyor. Bişeyler dönüyor orda kesinlikle. Supermanin bu filmde yanlış anlaşılmalara maruz kalacağı bariz belli.

 29. Evet deli bir Batman görecez gibime geliyor elinde silah olan.. masum olmasa bile kendisine karşı gelen kişileri öldüren bir Batman görücez gibi.

 30. wonder woman, aquaman, cyborg ve flash kesin olmamakla beraber yazıyor imdb’ de ama benimde açıkçası merak ettiğim konu bu tam olarak nasıl zıplayacaklar filme.

 31. Superman’de öldürmez (ZOD hak etti :p ) ama konu öldürmekse Batman kıyısından köşesinden asla geçmez. Her zaman bir seçenek vardır der. Tabi sırf bu değil ama adamın bir kere her şeyi en ince ayrıntısına kadar işleyen işlemek isteyen bir duruşu var. Mesele ne olursa olsun öldürmez. O sahneye gelirsek eğer orada kesin bir bit yeniği vardır Batman öyle çatapata taramaz insanları.

 32. Bu trailera değinmeden önce. Avengers: Age of Ultron’da beklentim çok yüksekti ancak pek karşıladığını söyleyemem. Kafamda şu düşünce oluştu hatta “meğersem tüm film fragmanmış. ” İlk filmden sonra öyle bir fragman görüyorsun, fakat izlediğine pişman oluyorsun. Bir de burada çıkmasını bekliyoruz, o zaman kaçan easter eggleri de görürüz. Gerçi film tamamen göndermelerle geçmiş.

  Gel gelelim bu trailera. Trailer muhtemelen filmin ilk perdesini anlatıyor. Aksiyon sahnelerine fazla yer verilmemesi çok iyi. Oyuncuların konuşmaları karakterlerine birebir uymuş, aynı şekilde gördüğümüzde de uyacağından şüphem yok. Fragman diyor ki, film sizi sadece aksiyon ve gerilim sahnelerinde germeyecek. Filmde karakterler konuşurken bile siz dikkatle onları dinleyeceksiniz. Şimdilik bir şey göstermiyoruz ama, neler olacağını ileride göreceksiniz diyor. Avengers: Age of Ultron’un aksine filmin fragmandan ibaret olacağını düşünmüyorum. İlk perdesi Watchmen – Dark Knight havasında, ikinci perde de sanırım yeni bir bakış açısı getirecekleri bir şekilde geçecek. Sabırsızlanıyorum…

 33. Yunus Emre Orhun Cevap ver

  şey bunu paylaştığınızdan beri çok zaman geçti biliyorum ama yeni bir şey fark ettim fragmanda görünen sizinde söylediğiniz 5.superman ordusu bana bir yerden tanıdık geliyordu ve bu tanıdık gelen yer injustice gods among us orada da yanlış anlamadıysam superman’nin askerleri var ve filmin konusu oyunun konusu olabilir bence

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.