10. Katliam

10

Kylo Ren ve saz arkadaşları, etraflarında da bir dolu ceset. Işıklandırma ve zaman itibariyle, Ren’in ilk fragmandaki hâline de, son sahnedeki versiyona da baya bir benziyor. Film içi yerleştirme konusunda tahmin yürütmemiz gerekirse, Dameron’un kaçırılmasından hemen önce diye bir teori vurabiliriz masaya. Yalnız her neyse, arkalarında bıraktıkları ölüm çok fazla olacak, orası kesin.

 

11. Bu Gölü Daha Önce Görmüştük Sanki

11

Bu göl, daha evvelinde X-Wing’lerin üzerinden uçtuğu yer. Muhtemelen burada bir İsyan üssü var, First Order de bulup, saldırıyor. Aynı yerde, aşağıda göreceğiz zaten ama, Finn ve Rey’i savaşa hazırlanırken de görüyoruz. Yine final sahnesine yakın olacak, Yavin-vari bir işlev görecektir muhtemelen.

 

12. Kırmızı TIE Fighter?

12

Kırmızı TIE Fighter. İçinde Finn’in olabileceğini düşünmek olası, ama bu sahnenin filmin başında geçtiğini düşünmüyoruz. Elbette şöyle bir senaryo mümkün: Finn buraya yönelik bir First Order saldırısının parçasıdır, Dameron onu kovalar, Jakku’da düşürür. Eyvallah, ama bunun için bu iki gezegenin birbirine çok yakın olması lazım. Bir de Finn ve Rey’i, muhtemelen bu gezegen olan bir yerde kanka şeklinde görüyoruz. Her halükarda, Finn – Poe ilişkisinin aydınlanması, filmi de açacaktır; zira…

 

13. “Kaderleri Birbirine Bağlı…”

13

Oscar Isaac, karakterinin Finn ile ilişkisiyle ilgili, şu cümleleri kurmuştu: “Bir prenses tarafından belirli bir göreve gönderiliyor, bir şekilde Finn ile rastlaşıyor ve kaderleri sonsuza dek birbirine bağlanıyor.“. Leia, Dameron’u Starkiller Base’den bilgi alması için yollamış olabilir mi? Ya da belki de, kardeşinin ışın kılıcını bulmak için? Çünkü Finn ve Dameron’u bağlayabilecek iki şey bu. Belki Finn’in kaçmasının sebebi de bu olabilir, ışın kılıcını bulup, İmparatorluk’tan kaçmış, bu da Dameron’un direkt olarak Finn’i aramasını gerektirmiş olabilir. O zaman da bu yeşillikli gezegendeki sahneler, filmin sonuna doğru iyice yerleşir.

 

14. Tapınak

14

Yalnız işte, Finn + Rey + Falcon sahneleri burada bir garip duruyorlar. Finn’in buradaki kostümü, yukarıdakine yakın. Şeklen de aynı gezegen gibi duruyor. Acaba bu tapınağın ardında Luke mu var? Finn, Luke’un Cloud City’de kaybettiği ışın kılıcını Han aracılığıyla buraya mı getirdi? Finn ve Rey’i, alıp Falcon’a mı teslim etti? Şu an Luke’u mu görmeye gidiyorlar? Ya da daha kritik sorumuz da var:

 

15. Luke Nerede?

15

Yine Luke’u ancak bu kadar görüyoruz. Karakterin karanlık tarafa geçtiğiyle ilgili teoriler var; zira karakter ne afişlerde ne de fragmanlarda gözükmedi. Yalnız ikinci fragmanda, “babamda vardı, bacımda var, şimdi de sende var” dediği için, buna biz pek ihtimal vermiyoruz. Peki niye gözükmüyor? Neden? İkinci fragmanda “sende de var” diyerek akrabalık ima ettiği kişi kim? Finn olabilir mi? Dameron o yüzden onu arıyor olabilir mi? Leia’nın verdiği görev budur belki? Ya da Rey’den mi söz ediyorlar? O hâlde neden onu ışın kılıcıyla görmüyoruz? Allah’ım öleceğiz ketumluktan, bir şey söyle be Abrams!

 

16. Kaptan Phasma!

16

Bu sahneye diyecek pek bir şeyimiz yok. Sadece bizce Kaptan Phasma çok havalı, onu belirtmek için koyduk.

 

17. Her Şey Daha İyi Olacak Prenses…

17

Leia’yı burada, yine aynı gezegende, Han ile dertleşirken görüyoruz. Bunu koymamızın iki sebebi var. Birincisi, Leia’yı bir görmüş olduk en sonunda. İkincisi ise, fragman boyunca Rey ile konuşan, “Bırak Güç içinden geçsin” diyen bir kadın var. Bu kadının Carrie Fisher olması, dev düşük ihtimal. Yani öyleyse, acayip çok şaşırırız, zira ses hiçbir şekilde Fisher’ınkine benzemiyor. Lupita Nyong’o’nun, korsan olduğu açıklanan Maz Kanata karakteri olabilir belki, ama o da ne alaka, çözemiyoruz.

 

18. O Işın Kılıcı…

18

Büyük ihtimalle, film iki yadigar etrafında dönecek. Vader‘ın maskesi, ve burada gördüğümüz, Luke’un ışın kılcı. Finn bir Force kullanıcısı çıkacak kuvvetle muhtemel. Ama neden? Niye? Soy ismi neden açıklanmıyor? Bunların hiçbirine cevabımız yok. İçimden bir ses de, 17 Aralık’a kadar bu böyle kalacak diyor…

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.