Dün Avengers: Age of Ultron fragmanı tam anlamıyla bir kasırga gibi çarptı bizi. İtiraf ediyoruz, hazırlıklı değildik. Biz gece duyduğumuz fragman tarihi haberini hazırlarken, birileri fragmanı sızdırıp, Marvel dasızıntıya cevap olarak videoyu resmi kanalına “Dammit Hydra” diyerek yükleyince kontrpiyede kaldık. Ne yorum geçebildik ne de fikir belirtebildik. Sadece tüylerimizin diken diken olduğunu söylemekle yetinip, hemen size paylaşalım istedik.

Sonra da kendimizi akşam fragmanı bir daha izlerken bulduk. Sonra bir daha. Ardından bir defa daha. Daha önce fark etmediğimiz şeyleri fark etmeye, ince detayları görmeye başladık.

O yüzden de huzurlarınızdayız. 20 adımda Avengers: Age of Ultron fragmanının fark etmediğiniz yönlerini, gözden kaçan karelerini derleyip, çözümlemesini yapalım istedik. Lafı uzatmaya gerek yok, daha üzerine konuşacağımız 20 resim var. Gelsin efendim!

Buyurun!

 

1 Avengers 2 Fragman Johannesburg

Bu, fragmanın ilk karesi. Sorduk soruşturduk, Johannesburg şehrindenmiş bu kare. Renk paleti ve daha önce sızan çekim görüntüleri, Hulkbuster vs. Hulk dövüşünün de bu şehirde olacağını gösteriyor. Yani anlayacağınız, Güney Afrika önemli bir yer işgal edecek Avengers: Age of Ultron hikayesinde.

 

2 Avengers 2 Fragman Post-Hulk Banner

Bu kare fragmanın başında gösterilmiş olmasına rağmen, kuvvetle muhtemel Hulk vs. Hulkbuster dövüşünden sonra gerçekleşecek. Banner’ın burada Hulk sonrası bir hâlde olduğu çok açık. Quinjet içinde olmaları da bizi bunun dövüşten sonra eve uçuş sahnesi olduğuna ikna ediyor.

 

3 Avengers 2 Fragman Thor Human Costume

Bu sahne çok kritik. Ultron’u ilk defa gördükleri sahne cidden bu mu, yoksa fragman da öyle mi yansıttılar bilmiyoruz. Fakat sahnenin geçtiği yer çok açık bir şekilde eski Stark, yeni Avengers kulesi. Şu an resimde gördükleriniz, üç film sonra ilk defa insan kostümü giymiş Thor, Bruce Banner, Steve Rogers, arkası dönük bir Maria Hill ve Don Cheadle’ın oynadığı Rhodey. Geniş pan alınca Avengers’ın diğer üyelerini de görebiliyoruz. SHIELD’ın dağıldığını, Maria Hill’in de Stark’a geçtiğini biliyoruz. Bağımsız Avengers örgütünün resmi kuruluş toplantısı olabilir mi bu?

 

4 Avengers 2 Fragman Ultron Smash

Ultron’un ezdiği şey, çok net bir şekidle Stark’ın robotlarından biri. Renk paleti ve genel şekli, Captain America’ya benziyor. Acaba Stark her biri bir Avenger’a göre modellenmiş robotlar mı üretti? Ultron da bu robotlardan biri miydi bağımsızlığını kazanana kadar?

 

5 Avengers 2 Fragman Fort Bard

Burası İtalya’daki Bard Kalesiymiş. Fragmanda bir sonraki sahne Captain America’nın bu kaleye girişini gösteriyor. Cap’in 2. Dünya Savaşı yıllarından bir flashback sahnesi olması kuvvetle muhtemel. Ne de olsa film bir yerden HYDRA’ya bağlanacak, biliyoruz.

 

6 Avengers 2 Fragman Ameliyat

Bir ameliyat sahnesi. Bize soracak olursanız, filmin bol bol içereceği flashback’lerden biri bu. Hatta Maximoff kardeşlerin orijin hikayesiyle ilintili de olabilir. Ekipman son derece antik gözüküyor zira. Belki o İkinci Dünya Savaşı flashback’i Maximoff kardeşlerin HYDRA tarafından “yaratılışına” bağlanacaktır, kim bilir?

 

7 Avengers 2 Fragman Quicksilver Scarlet Witch Ultron

Burada Ultron, Scarlet Witch ve Quicksilver’ı görüyoruz beraber. Bu da demektir ki Scarlet Witch ve Quicksilver, aynı çizgi romanlardaki gibi Avengers ekibine önce düşman olarak başlayacaklar filme…

 

8 Avengers 2 Fragman Mjolnir

Thor dediğimiz adam, şaşkınlıktan kendisine gücünü veren çekicini düşürecek biri değil. Hatırlayın, Odin’in oğlu ikinci Thor filminde krallıktaki hakkından feragat edip, dünyaya çekilmek istemişti. Tahtta da en son Odin kılığında bir Loki bırakmıştık bildiğiniz üzere. Bunlarla alakalı olarak, Mjolnir’in gücü kesilmiş olabilir mi? Zira Thor, fragmanın çoğunluğunda çekiçsiz geziyor etrafta.

 

9 Avengers 2 Fragman Ultron Stark

Zaten kesin gibiydi de, malumun ilanını yapalım. Bu resim ve sonrasındaki diyalog, Ultron’un bir Stark icadı olduğunu yüzde yüz doğrular nitelikte. Mekan da yine Stark Tower’ı andırmakta.

 

10 Avengers 2 Fragman Nick Fury

Nick Fury bu filmde öylesine yandan gözüküp geçecek, bu kadarını biliyoruz. En son Cap 2’nin sonunda Avrupa’ya gitmiş, sonrasında da SHIELD’ı Coulson’a devretmek üzere Agents of SHIELD’a gelmişti. Avrupa’ya gitmiş olması, Maximoff kardeşlere bağlanabilir mi hikayenin bir noktasında? Göreceğiz.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

22 Yorum

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   ilkercan selam,

   sen deyince merak edip, moviepilot’a baktım. avengers: age of ultron ile ilgili girdikleri her şeyi okudum neyden bahsediyor olabilirsin diye. en yakın şunu buldum:

   http://moviepilot.com/posts/2014/10/24/hulk-black-widow-pinocchio-20-thoughts-on-the-avengers-2-age-of-ultron-trailer-2376413?lt_source=external,manual

   2 dakikalık fragmandan söz ediyoruz. tabii ki onlar da andy serkis’i, balerinleri, thor’un stark’ı boğazladığı sahneleri koyacaklar. yalnız bizim onlardan “çeviri” yaptığımıza iki yazıyı da okuduktan sonra kanaat getirdiğine inanmıyorum. bizim bahsettiğimiz tonla şey -flashback’ler, italya sahneleri, güney afrika, thor’un fragman boyu çekiçsiz olması, cap’e benzeyen robot- onların yazısında yok. allah için, biz de kırık kalkana çok önem vermemiştik, onlar üzerinde durmuşlar.

   yorumuna şahsen çok gücendiğim için cevap vermek istedim. hayatta en kabul edemediğim itham intihaldir. hiç yapmadım, yaptığım söylenince de üzülüyorum. geekyapar’daki hiçbir içerik başka bir siteden “çeviri” değildir, onu bilerek okuyabilirsiniz tüm siteyi…

   sevgiler

   • Ilkercan Karakuyulu Cevap ver

    Abi diyeyim,
    Yiğit abi öncelikle kabalık için kusura bakma. Seni twitterdan, geekyaparı ilk girdiğim andan itibaren takip eden birisi olarak böyle bi durum yaratmak istememiştim. Lakin işin aslı şudur ki yorumumda laf sokma veya yerme yoktu. Aksine, sizin de daha farklı geek topluluklarını da geziyor olduğunuz ve üstüne birkac saat önce okuduğum haberi Türkçe okuyunca, alıp Türk okurlara servis etmeniz hoşuma gitmişti. Bir diğer açıdan, sizin de detaylari farklı sitelerden “derlerken” benimle aynı heyecanla yazıyor olmanızı düşündüm.
    Özetle “bu, şu sitedekinin çevirisi mi” derken, bizim için hemencecik servis mi ettiniz demek istedim. Bu güzel bişey abi, alınma.
    Zaten beğenmiyo olsam beni zincirlemediler siteye, giderdim. Seviyorum burayı küsmeyelim eheh
    Are we cool?

 1. Andy Serkis’in Black Panther’in düşmanlarından Ulysses Klaw’ı oynadığı dedikoduları dönüyor internette. Onu atlamışsınız..

 2. Ömer Orkun Oktay Cevap ver

  thor’un baygın vücudunun yanında kaptan amerika’nın kırık kalkanının olduğu sahneye dair nasıl yorum yapmadınız çok ilginç olmuş

 3. Ya arkadaş ne alaka tüyleriniz diken diken oluyo. Mimikleri olan robot yapmış adamlar gerçek Ultron gibi durmuyo ki bu şaka mısınız

 4. Mehmet Alperen Ülgey Cevap ver

  Ayrıca Cap’ın kalkanının kırlıdığını gördük.Sizce bu nasıl olmuş olabilir?

 5. Ultron’un parçalasığı robot “Ultron Mark I”
  Kale Hydra laboratuvarı
  Thor’un Mjolnir’inin Odin ile bir alakası yok. Çekicin güçleri tamamen metalden geliyor.
  Kesin gibi değil, kesindi zaten Ultron’un Stark tarafından rafa kaldırılmış bir AI baz alınarak yapılacağı.
  Fury; Hydra ile uğraşmaya devam ediyor.

  daha da devam ederim…

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   yahu pardon şimdi gördüm yorumunu, odin’le alakası yok dediğin mjolnir şu odin’in ilk filmde “hak etmeyen kaldıramasın” diye fısıldayıp dünyaya yolladığı, akabinde de oğlunun kaldıramadığı mjolnir değil mi? nasıl odin’le alakası yok?

   • Mjolnir; cüceler tarafından, bir yıldızın çekirdeğinden dövülmüştür ve güçleri buradan gelir. Odin sadece “Hak etme” olayını eklemiştir. Yani Odin ölürse Mjolnir güçlerinden hiçbir şey kaybetmez.

 6. Stan Lee cozutmadan önceki gerçek Marvel dünyasında Ultron Henry Pym adlı bir bilim adamı tarafından yapılmıştır. Pym daha sonra Ant-Man gibi hafif gereksiz bir süper kahraman olmuştur. Bakalım filmde bunlara bir gönderme olacak mı?

 7. ultron starkın robotlarından birini ezerken gögsünde avengers işareti var.

 8. Stark’ın Avengers’ı baz alarak robotlar üretmesi teorisi çok keyif verdi. Ultron’da kendisi baz alınarak yapılan robot olabilir, böylelikle çizgi romanda Pym’in kendi beynini baz alarak yarattığı Ultron’a da güzel bi gönderme olur.

 9. TC Ugur Kaplan Cevap ver

  hulkbuster vs hulk kavgasında dikkat ettiyseniz hulk’ın gözlerinde yaş vardı…

 10. MahcupBirZombi Cevap ver

  Serkis reyiz.in sahneler geçmiş olmayabilir ikinci fragmanda arkadaki ekranlar yeni gibi

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.