12. Heyt!

Captain America Civil War Trailer_00012

İşte beklediğimiz Black Panther! Spider-Man falan derken, filmin gizli yıldızı Black Panther olup, bizi şaşırtabilir; demedi demeyin.

13. İşte Beklediğimiz RDJ!

Captain America Civil War Trailer_00013

Robert Downey Jr, bu dakikaya kadar Marvel evreninde gerçek oyunculuk kapasitesinin %70’iyle takılıyordu. Onu Chaplin’den, Kiss Kiss Bang Bang’den, A Scanner Darkly, Zodiac gibi işlerden tanıyanlar bilir. Bana bu film hakikaten kendini aşacakmış gibi geliyor. Hem bu sahne, hem de Rhodes düşerken bağırdığı sahne, gerçekten de muazzam geldi.

14. Uyan Mamoş…

Captain America Civil War Trailer_00014

Çok gözümüze sokuyorlar. İki opsiyon var. Ya “çok gözümüze soktular ters köşe olalım diye” opsiyonu, ya da “çok gözümüze soktular, ters köşe olalım beklentisine girelim istediler, hakikaten gözümüze soktuklarını yapacaklar” opsiyonu. Ben hâlâ ikincisindeyim. Bence War Machine Hakk’ın rahmetine kavuşacak. 

15. IFID’nin Önemi

Captain America Civil War Trailer_00015

Şimdi, ortada IFID diye bir şey var. Geçen fragmanda da görmüştük. Set fotoğraflarına göre bunun açılmı Institute for Infectious Diseases, yani Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü. Gelen bilgilere göre Nijerya’da, zaten görüntüler de Afrika’msı biraz. Buranın önünü bir grup karanlık asker adam basıyor. Akabinde de olaya Captain intikal ediyor.

16.  Cap Koruyor Mu, Saldırıyor Mu?

Captain America Civil War Trailer_00016

Peki Cap orayı koruyor mu, yoksa saldırıyor mu? İnternette dolaşan –ve bizim sanırım GeekTyrant’ta ilk gördüğümüz– bir teori, Crossbones’un Zemo’nun emriyle buraya saldırdığı yönünde. Belki bu filmin başları olabilir, zira Scarlet Witch’in de buraya benzer bir yerlerde Cap ile dolaştığı sahneler vardı. Filmin açılışı, Zemo + Crossbones’un IFID‘e saldırması, New Avengers’ın da onu korumaya çalışmasıyla olabilir.  Bilakis…

17. Crossbones vs. Cap

Captain America Civil War Trailer_00021

Bu sahne de benzer yerlerde. Alın size çılgın teori. Crossbones ve Zemo, başta IFID‘e saldırıyorlar. New Avengers bertaraf ediyor. Crossbones hapse giriyor. Akabinde, savaş patlak veriyor. Taraflar seçiliyor. Tony çaresizlikten, çizgi romanlardaki gibi süper kötüleri kendi tarafında kullanmaya başlıyor. Crossbones’u salıyor sokağa, Suicide Squad stayla ve akabinde, bütün bu olaylar Cap’in ölümüne sebebiyet veriyor. At fava bekle.

18. Kim Black Widow’un Peşinden Geliyor?

Captain America Civil War Trailer_00017

Peki o zaman sorulacak soru şu, Tony neden “senin peşinden gelecekler, dikkat et?” diyor Black Widow’a? Kim gelecek? Konuştukları yer belli ki en son Ultron’da Avengers ekibine tahsis edilen yer. Yani bu ayrımdan sonra mı, önce mi… Acaba “Seni yeni Avengers’ın başı yaptım, bak peşine adam gelir” mi anlamında diyor onu Tony? Kafalar karışık. Fragmanda en kafamın karışık olduğu alan da bu.

 

19. Diz Çöker, Tövbe İster

Captain America Civil War Trailer_00020

Biliyorsunuz, çizgi romanlarda Scarlet Witch ve Vision, uzun süre karı kocalardı. Geçen Ultron’da da kendilerinin bu bağlantısına bir referans verilmişti. Scarlet Witch’i oynayan Elizabeth Olsen da, iki karakterin de güçlerini esasen aynı Infinity Stone’dan alıyor olmalarının bir manası olduğuna değinmişti. Bu Civil War’da da eşleşmiş olacaklar belli ki. Vision’ı da alt edebilecek tek kişi de Scarlet Witch zaten.

 

20. “I could do this all day”

Captain America Civil War Trailer_00022

Captain America Civil War Trailer_00022_2

İşte gerçekten fragmanın anahtar sahnesi bu. Ne Spidey, ne Panther, ne Tony. Benim nezdimde, filme dair ciddi bir umut beslememi sağlayan sahne bu oldu. Her izlediğimde bir defa daha hayran oldum. Bu sahne, “Bunu sabaha kadar yapabilirim” deyişi, direkt olarak Steve’in ilk filmde, daha cılızken, bully’nin tekine verdiği tepkiye gönderme. Dayak yiyip yiyip, tekrar ayağa kalkan; “nereden geliyor olursa olsunlar, bully’leri sevmeyen” adam olduğunu tekrar vurgulamak için. Ve elbette, bu filmin Kaptan Amerika için bir yolculuğun sonu olduğunun altını çizmek için. Gerçekten harikulade, tüyleri diken diken edici bir sahne. Bayıldım!

 

 

21. Black Widow?

Captain America Civil War Trailer_00024

Burada Black Widow’un Cap’in arkasında oluyor olması çok konuşuldu, ama bana bir önemi varmış gibi gelmiyor. Yanılıyor olabilirim, ama zaten yarı cümbüşün ortasında sanki bu sahne. Herkes nizami bir şekilde seçtiği liderin arkasında durmuyor olabilir kapışma esnasında.

22. UNDEROOS!

Captain America Civil War Trailer_00025

Şimdi öncelikle, underoos dediğimiz şey, içlik. Çocuk içliği ama. Tony de Spidey’ye kostümü yüzünden böyle takılıyor. Kostümü onun yapmış olması muhtemel bu yüzden. “Gözleri nasıl kısıyor” sorusu da, yüze atıldığı zaman başka birinin yüzünü taklit edebilmenizi sağlayan şeffaf bir maddenin var olduğu evrende bence saçma bir soru. Ama onun haricinde, “underoos” lakabı, Tony’nin Spider-Man ile önce tanışıp, kendisini New York’ta suçla savaşırken keşfedip, kadrosuna almış olması ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Onun haricinde kostüme gelelim. Kostümde sinemada ilk defa siyah renkleri kullanılmış. Kollarda görebiliyoruz, gözlerin de çerçevesi fazla kalın bir siyah zaten. Bir tutam Superior Spider-Man tadı var yani. Ama onun haricinde, logo tamamen retro. Kostümün geri kalanı da, hakikaten 15 yaşında bir çocuğun yaptığı bir şey gibi duruyor. Ben bunu pek olumlu buldum. Hikayenin bir noktasında “Iron Spider yapayım sana Peter” da diyebilir Tony zaten. Genel olarak, kostümün mükemmel gözükmemesi iyi bir şey yani. Onun haricinde de, Spidey hakkında söyleyebileceğimiz çok da bir şey yok zaten. Bekleyip göreceğiz. Nasıl bekleyeceğiz tabi, orası muamma!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.