5. Obi-Wan Kenobi

ObiWanKenobi2

Luke’un akıl hocası olan “Ben Kenobi”’nin ölümü, dramatik değildi. Vader’ın zalimliğini göstermenin ötesinde, Force’un yüceliğini de gösteriyordu. Luke’un öyküsü olan orijinal üçlemede karakterin gelişimi açısından önemliydi. Öncelikle Ben Kenobi ölmemişti, Güç’e dönüşmüştü. Bu bize filmin felsefesi açısından minik bilgiler sunuyordu. Güç’te ustaysan; ölümü bile alt edebilirdin, ölümsüz olurdun yani. Ki hatırlayın, Anakin’in karanlık tarafa geçme nedenlerinden biri de ölümü engellemekti. Buradan anlıyoruz ki ölüm, Güç’ün aydınlık tarafıyla da alt edilebilirdi. Ayrıca, akıl hocasını kaybetmesi, Luke’un yeni bir eğitmene ihtiyaç duymasına neden oldu, bu da hepimizin bayıldığı küçük, yeşil bilge idi.

 

6. Yoda

01 Yoda

Yoda, Return of the Jedi’da öldüğünde 900 yaşındaydı. Huzur içinde uykusunda öldü diyebiliriz. Onun ölümü, Luke’un harekete geçip babası Vader’la yüzleşmesi için kilittir; zira Yoda ölmeden önce ona bu görevi verip ancak o zaman Jedi eğitiminin bir anlamı olacağını söylemiştir. Yoda’ya göre Güç’e dengeyi getirecek kişi Luke’tu (tamamıyla yanlış değil ama Luke, özneden çok, bu yolda bulunan bir nesneydi). Luke’un kimlik arayışı öyküsünde (ki bence orijinal üçleme bunun üzerinedir), Yoda onun bilge yol göstericisidir ve sözleriyle biz seyircilere bile belli dönemlerde yol göstermiştir.

Luke:“I don’t believe it.”

Yoda:“That’s why you fail.”

 

7. Han Solo

han-solo-header

Han, serinin ikonik karakterlerindendi, adeta bir uzay kovboyuydu. Onun ölümü, oğlunun karanlık tarafa geçişini tamamlayan olaydır fakat Anakin& Shmi gibi değil. Zira bu öyküde Ben/ Kylo Ren, babasını kendi öldürmüştür; bu da kendi içindeki çelişkiye son verip karanlığı benimsemesine yardım etmiştir. Her ne kadar Han’ın geri döneceğine dair söylentiler dolaşsa da Solo “Force Sensitive” olmadığı için bu Star Wars evrenine aykırıdır ve dönerse bu George Lucas’a bir ihanettir. Ayrıca Harrison Ford’un, karakterden bıktığı için buna sıcak bakacağını sanmıyorum.

 

8. Emperor Palpatine & Darth Vader

Darth Vader

Bu iki ölümü beraber ele alma sebebim, birbirleriyle bağlantılı olduğunu düşünmem. Palpatine’in ölümü; İmparatorluk’un çöküşü ve Güç’e dengenin gelmesi açısından önemlidir. Peki Güç’e dengeyi getiren kimdir? Çok bilmiş Jedi Konseyi’nin tahminlerinin aksine (her ne kadar ilk başta Anakin olduğuna inansalar da, daha sonra fikir değiştirmişlerdir), yine Darth Vader’ın kendisi, Anakin Skywalker’dır.

İmparator, bazı teorilere göre Anakin’in Darth Vader’a dönüşme sürecinde ona Güç’le yaşam veren bir Sith’tir. Dolayısıyla İmparator ölünce Vader da ölmüştür, çünkü yaşamasını sağlayan kaynak yok olmuştur. Bunu kanıtlayan sözlerden biriyse, Vader kızarmış patates olmuşken oğlu Luke’a “Benim için artık çok geç, oğlum” demesidir. Nitekim, İmparator’dan dakikalar sonra kendisi de ‘Güç’e karışmıştır’.

Bu da, ölmeden yaptığı son şeyin (oğlunu kurtarmak ve İmparator’u öldürüp Güç’e dengeyi getirmek) onu aydınlığa götürmesiyle açıklanabilir. Anakin’in bir döngüsü vardır. Bir köleyken padawan olması, daha sonra güçlü bir Jedi şövalyesi oluşu, içinde yaşadığı karanlık/ aydınlık çatışması, korkuları olan biriyken KORKU’ya dönüşmesi; tüm galaksinin korktuğu birine dönüşmesi, daha sonra ardında bıraktığı soyu; Luke, sayesinde Güç’e dengeyi getirmesi ve aydınlık tarafla Güç’e karışması… Bu döngü böylelikle tamamlanmış olur. Artık bir efsane bitmiştir ve yeni öykülere yer açmıştır.

1 2
Yazar

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.