Marvel çizgi romanlarını okuyanlar için Howard the Duck; aşırı abartı ve komik derecede ucuz karakterlerle dolu bir evrenin görece anlaşılabilir tarafında, en azından görece anlaşılabilir bir absürtlük derecesi içerisinde duran; sevimli,  komik, eğlenceli bir karakter. Çizgi romanların kendine has ve bir noktadan sonra şirin gözükmeye başlayan peynir kokusuna alışık olmayanların ise aklında hep aynı soru var: Lan bu bir ördek?

Evet bu bir ördek ve bu ördeğin 1986 tarihli kendine has bir filmi vardı. Başrollerini Lea Thompson, Jeffrey Jones ve Tim Robbins’in paylaştığı Willard Huyck yönetimli film çıktığı dönemde hem finanssal, hem de eleştirel anlamda başarısız bir grafik çizmişti. Ancak tarihi önemi bugün hâlâ bu dünyayı sevenler tarafından takdir görüyor, çünkü Howard the Duck Marvel etiketiyle çıkan ilk sinema filmiydi. Yıllar geçti; karakter hem sayfalarda, hem de film ekranlarında popülaritesini yitirdi… Ta ki 2014-15 civarına kadar.

Howard the Duck Guardians

James Gunn’ın ağzı bozuk bu ördeği Guardians of the Galaxy filmlerine koyması ve Chip Zdarsky önderliğindeki çizgi roman serisinin karakterin kökenini doğru yerden yakalaması bir anda Howard’ı tekrar ön plana çıkardı. MCU’da karakter baya etli butlu bir aktör olan Seth Green tarafından da canlandırıldığından, Rocket Raccoon gibi karakterler de artık normal kabul edildiğinden küçük fısıltılar baş gösterdi: Howard the Duck filmi gelebilir miydi?

’86 tarihli filmin başrolü Lea Thompson bunun olması için uğraşıyor. Şu sıralar ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi olan The Year of Spectacular Men’i tanıtmakta olan Thompson, Inquisitr’a verdiği bir röportajda Marvel’la Temmuz ayı başında bir toplantı yapacağını söyledi. Toplantının konusu? Lea Thompson Kevin Feige’ye Howard the Duck filmi ile ilgili fikrini anlatacak. Aynı röportajda karakteri çok sevdiğini, o dönemki teknolojinin o karaktere hakkını teslim edebilecek seviyede olmadığı için filmin eleştirildiğini dile getiren Thompson şu ifadeleri kullandı:

howard_the_duck_lea_thompson

Marvel’a bir Howard the Duck filmi önerisi sunmaya gideceğim, yeni bir film… üç haftaya falan toplantımız var. Howard the Duck’ın yeniden yapımını yönetmek istiyorum. Kurdun mu büyük hayal kuracaksın, değil mi?”

Olabilir mi? Olabilir. Lea Thompson yürekten gelen, tutkulu bir proje sunarsa Feige kesinlikle şans verecektir. Seth Green zaten hazır kıta bekliyor. Karakterin yolu iki Guardians filminde yapıldı. Çizgi romanlardaki diriliş de ortamı sıcaklaştırdı. Tek sıkıntı, evet, bunun bir ördek olduğunu ama aynı zamanda da bir ördekten daha fazlası olduğunun anlatılması gerekiyor. Ama bu da kararlı ve keyifli bir pazarlama kampanyasıyla halledilmeyecek şey değil. Peki sizin görüşleriniz ne?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.