Dünyanın hemen hemen her yerinde Aralık’ın ortasında vizyona giren Star Wars: The Last Jedi‘ın gişe hasılatı genel olarak enteresan bir yerde duruyor. Bir yandan, film bugüne kadar dünya çapında 1.2 milyar dolar hasılat elde etti. Bu neresinden bakarsanız bakın haşmetli bir rakam. Ancak kendisi toplamda 2 milyar dolar elde eden bir filmin devamı olduğu için, ortada sözü edilebilecek 800 milyon dolarlık bir kayıp da var.

Elbette The Force Awakens‘ın biraz “event” havası da vardı, özel bir olaydı yani. TFA öncesi on yıldır Star Wars filmi izlememiştik, The Last Jedi ise Disney’nin yeni her seneye Star Wars projesine dahil olarak vizyona girdi. Bunlar düşünülünce, 1.2 milyar dolarlık küresel gişe hiç de utanılacak bir şey değil. Utanılacak olan, filmin Çin gişesi. Şu günlerde dünya sinemasında bir pazar olarak gücünü iyiden iyiye arttıran Çin Halk Cumhuriyeti’nde 9 Ocak günü vizyona giren Rian Johnson filmi orada çok kötü bir performans sergiledi.

The Last Jedi China

İlk haftasonunda 28.7 milyon dolar gişe yapan film, ikinci haftasonunda %92 gibi korkunç bir düşüş sergileyerek hasılatına sadece 2.4 milyon dolar ekleyebildi. Daha da vahim olan ise, Hollywood Reporter’a konuşan Jimmy Wu’nun beyanları. Wu, Çin’in en büyük sinema salonu zincirlerinden birinin başkanı ve şu ifadeleri kullandı:

The Last Jedi sinema salonlarından neredeyse tamamen çekildi. Bekleyebileceğimizden çok daha kötü bir performans oldu.”

Wu bunu açık açık derken aynı zamanda Star Wars filmlerinin genel gidişatını da göz önünde bulunduruyor olmalı, zira bugüne kadar çıkan üç Star Wars filminin Çin gişeleri düz bir grafikte aşağıya düşüyorlar. İlk film 124 milyon dolar elde etmiş, Rogue One 69 milyon dolarda kalmıştı. The Last Jedi için ise 50’yi görürse iyi olur deniyor. Warcraft filmini gişede Çin’in kurtardığı düşünülürse artık bu tip haberler hiçbir Amerikan stüdyosu için “Amaan, olursa olur canım” klasmanında değil. Elbette ileriki filmler için Disney o bölgeye bir hâl çare düşünecektir. O sırada da biz kafa patlatalım: Çin’de yeni Star Wars’lara sizce neden coşulmadı?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.