Zaten an meselesiydi, illa ki biri ciddi bir Steve Jobs filmi yapacaktı. Her yönüyle Hollywood’un bayıldığı hikayelerden birine sahip Apple’ın rahmetli CEO’su. Bebekken evlatlık verilmiş, tüm zorluklara rağmen sıfırdan tırnaklarıyla kazıya kazıya tepeye çıkmış (Amerikan rüyası, dostum!), alanında devrim yapmış fakat buna rağmen vaktinde anlaşılamamış, hakkı ise ömrünün sonlarına doğru temsil edilmiş… Doğru bir kadro bulunduğunda afişiyle Oscar’a yürüyecek bir filmin malzemesi yatıyor burada.

O doğru kadronun ilk parçası Oscar’lı yazar Aaron Sorkin filmi yazmaya başlayınca yerine oturdu. O zamanlar Sony’nin elinde olan projenin başrolü için ilk teklif yine ödül filmlerine uzak olmayan Christian Bale’e teklif edilince içimizden “hah” demiştik, “şimdi film Kasım-Aralık aylarında festival senin tören benim gezmeyi garantiledi”. Gelin görün ki dünya pek bir değişken, gözümüzü bir açıp kapadık, ne görelim? Filmle ilgili tonla şey yaşanmış, bir sürü şey değişmiş!

steve-jobs-got-the-idea-to-start-apple-from-a-computer-shop-owner

Öncelikle şuradan başlamak gerek: Christian Bale’in rolü reddettiği söyleniyor. Fakat anladığımız kadarıyla yerinde çok yeller esmemiş, an itibariyle Michael Fassbender ile rol için anlaşılmış gibi duruyor. Sorkin’in senaryosunda değişen hiçbir şey yok, hakeza Sorkin’in klasik ekürisinden efsane yapımcı Scott Rudin başta olmak üzere Mark Gordon ve Guymon Casady’li prodüktör kadrosu da bâki. Projeye yine heykelciklere yabancı olmayan da bir yönetmen eklenmiş: Danny Boyle.

Bütün bunlar olurken değişen en önemli şey ise stüdyo. Anladığımız kadarıyla yaklaşık 30 milyon dolar gibi bir meblağ karşılığında Universal Pictures filmin haklarını Sony’den olduğu gibi almış. Gerçekten de ilginç bir takas, zira bana soracak olursanız filmin bundan daha fazla gişe yapmaması gerçekten de şoke edici bir şey olur. Hele ki dendiği gibi Steve Jobs’un efsane iş arkadaşı Steve Wozniak’ı Seth Rogen oynayacaksa. Sony’nin bir bildiği olduğunu varsayıp, film hakkındaki diğer haberleri beklemeye çekiliyoruz biz de o halde. Siz ne diyorsunuz? Gelişmele olumlu mu?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.