Hemen netleştirelim, elimizdeki bilgiler neredeyse tamamen dedikodulardan ibaret. Fakat kaynak gayet sağlam. Bilgiler daha önce pek çok şeyi isabetle tahmin eden Latino Review sitesinden geliyor. Biz de dedikoduyu Slashfilm’den gördük, kendi yorumlarımızla birlikte aşağıya şöyle yerleştirdik. Denilen şu: J.J. Abrams Star Wars: Episode VII’yi 18 Aralık 2015 çıkış tarihinden 5 ay erteleyip, Star Wars filmlerinin geleneksel çıkış tarihi olan 4 Mayıs 2016’da vizyona sürmeyi istiyor. Fakat Disney’nin CEO’su Bob Iger, bunu şiddetle reddediyor.

Önce Abrams’ın erteleme arzusunun altında yatan sebebi söyleyelim: Harrison Ford. Daha önce gelen bilgilerde Ford’un karakteri Han Solo’nun filmde çok kritik bir rol oynayacağı söylenmişti hatırlayacağınız üzere. Fakat Ford, filmin çekimlerinin başlamasından çok kısa bir süre sonra bacağını kırdı. Bu, Abrams’ın planlarına çomak soktu elbette. Latino Review Abrams’ın bu yüzden filmi ertelemek ve Han Solo’nun senaryodaki önemini de geriye çekmemek istediğini söylüyor. Denilene göre filmin yapımcısı Kathleen Kennedy’de aynı fikirde.

Fakat Bob Iger’in reddetme sebepleri de gayet basit. Öncelikle Disney zaten halihazırda Mayıs 2016 tarihine iki film hazırlıyor: Captain America 3 ve Alice: Through the Looking Glass. Aynı tarihlerde Batman v. Superman: Dawn of Justice de vizyona gireceğinden, Iger Star Wars Episode VII’nin Aralık’ta kalmasını istiyor.

images-from-set-of-star-wars-episode-7-abu-dhabi-tatooine-alien

Aynı zamanda Iger’in arzularından birinin de ürün satışı olduğu söylenenler arasında. Noel döneminde vizyona giren bir Star Wars filminin yan ürünleri hâliyle yüksek satış rakamlarına ulaşır gibi bir mantık var. Haksız olduğunu da söyleyemeyiz. Noel’de ve yılbaşında sevdiklerine hediye almak isteyen insanlar için yeni çıkmış Star Wars filminin oyuncağı, figürü, donu, tişörtü, yatak örtüsü ve benzeri milyonlarca ürünü akla ilk gelen opsiyonlardan biri olacaktır. Iger bu fırsatı tepmek istemiyor olabilir.

Şimdilik durum nedir, nasıl çözülür tam bilmiyoruz. Fakat umarız filmin kalitesini zedelemeyecek bir çıkış yolu bulunur. Şu an sadece izleyici perspektifinden arzumuz, filmin ertelenmesi yönünde. Sırf iki oyuncak satılacak diye filmin kalitesinden ödün vermesini istemiyoruz. Ama tabii, öte yandan, Disney’nin CEO’su da değiliz, hissedarlara 2015’te bir Star Wars filmi vaadinde de bulunmadık; o da ayrı…

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.