Bir film düşünün. Yönetmen koltuğunda Home Alone, Mrs. Doubtfire, Harry Potter (1-2) ve Percy Jackson gibi pozitif eleştiriler almış aile filmleriyle tanınan Chris Columbus var. Başrollerinde Adam Sandler, Kevin James, Jane Krakowski, Michelle Monaghan, Brian Cox gibi ünlü oyuncuların yanı sıra, gönlümüzün Tyrion’u Peter Dinklage var. Ve filmin konusu, wikipedia’ya göre, şöyle:

“Uzaylılar klasik arcade oyunlarının kayıtlarını savaş ilanı olarak yanlış yorumlayınca, gördükleri oyunları taktiklerinde model olarak kullanarak Dünya’ya  saldırırlar. Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı William Cooper (Kevin James) 1980’lerin video oyun şampiyonu, şimdilerin ise ses sistemi kurucusu, başkanın karısının da eski sevgilisi olan çocukluk arkadaşı Sam Brenner’ı (Adam Sandler) göreve çağırır. Brenner, eski arcade’cilerden bir ekip kurup (Peter Dinklage ve Josh Gad) uzaylıları yenip, gezegeni kurtarmaya çalışacaktır.”

pixels

Eğer bu film 90’larda çekiliyor olsaydı, veya ben şu yıllarda 10-12 yaşlarında olsaydım herhalde heyecandan altıma kaçırırdım. Fakat heyhat, 20’li yaşları ortaladık ve içimden sadece şu geçiyor: “Uzaylılar eski arcade oyunlarının kılığına bürünüp Dünya’ya saldıracaklar öyle mi? Bu uğurda filmin yapımcısı Columbia altı firmayla anlaşıp en epik video karakterlerini filme dahil etmiş öyle mi? Bu karakterler sırasıyla şu oyunlardan olacakmış demek: Asteroids, Breakout, Centipede, Missile Command, Frogger, Pac-Man, Galaga, Dig Dug, Donkey Kong, Q*bert, Space Invaders, Joust, Defender, Robotron ve Wizard of Wor? BU FİLM NE ZAMAN ÇIKIYOR?”

Yaşınız önemli değil, içinizdeki çocuk hâlâ duruyorsa (ki eminim, duruyor) bu film için heyecanlanmamak elde değil. Evet, konu çok saçma. Evet, bu şekilde bir Futurama bölümü vardı ve baya da güzeldi, onu da dönüp izleyebiliriz. Ama yine de, Chris Columbus her yaştan insanın izleyebileceği naif filmler yaratma konusunda bir usta, kadro insana umut veriyor ve bu kadar epik oyun karakterini en son bir arada gördüğümüzde mevzubahis eser Wreck-It Ralph’di ve kendisini hâlâ iyi anıyoruz. O yüzden, 15 Mayıs 2015 tarihini bir köşeye yazdık. Bu Pixels’in vizyon tarihi. Merakla da bekliyoruz!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.